За първия ден в детската ясла!

  • 702
  • 7
  •   1
Отговори
Здравейте мами!
През януари ни предстои да започнем да ходим на ясла, обаче въобще не знам как ще стане това. В началото на февруари трябва да започна работа и за това искам да започнем с яслата още от януари, че поне да посвикне малко докато се върна на работа. Първия проблема е в това, че до сега дори и за ден не сме се разделяли с моето момченце. Той е доста труден характер, не е много контактен, въпреки че всеки ден сме на вън след другите майки и техните деца. Не иска да го взима на ръце или въобще да го пипа никой друг освен аз или баща му. Сега от време на време го оставям да излиза с баба си, че да свикне без мен поне за половин или един час. Втория проблем е това пусто захласване, направо си представям как сутрин като ходим ще има да ми посинява от рев и да се дърпа. А ако там се случи някой път да направи такъв пристъп не знам как ще се справят с него, понеже понякога минава доста време преди да си поеме въздух и започне да диша. Чела съм доста неща по въпроса и знам, че няма регистрирани случаи на смъртен случай от това, но въпреки всичко не ми става по-леко. Дайте ми съвет за това как точно се разделяхте с вашите деца, какво им казвате на радяла. Много ще съм Ви благодарна за всеки съвет!

# 1
  • Мнения: 573
Нашия първи ден на яслата беше днес.Мина точно така както си го представях.Влезе  леко стъписан и след 10 мин се започна с въпросите за мама(не изчака да му отговорят и започна да реве като на умряло)
Аз го подготвях психически моя синковец от няколко месеца за този ден ,всеки ден му обяснявам колко е хубаво там ,колко нови и по хубави играчки има ,как ще рисува ,играе с други нови деца,как ще си намери нови приятелчета -дъра дъра,клати глава ,смее се  и ми казва добре.Но днес видях какво е и как още поне един месец ще бъде така ,защото си познавам детето .То е подобно на твоето .Силно привързан към мен и баща си .Най дългото му разделяне от нас е два дни (като през това време винаги съм била на тръни и съм очаквала позвънявание.)
Моя съвет е да го оставяш за по няколко часа на баба му,нека заедно да ходят на разходки или до магазина (въпроса е да не те вижда теб за малко)Така му дай малко време да свикне с баба си и после може да го оставяш при нея с приспиване.
При нас нещата се протакаха да не кажа една година,но проблема е ,че нашата баба е в друг град.Вече имаме голям напредък,даже го оставям на съседката нарочно за да не ме вижда .Тя жената си знае като си прибере от работа звъни и му казва хайде в нас на гости  ,даже и чао вече не ми казва.
Проблема сега ще е в адаптирането на Еди в яслата.Надявам се да стане бързо и безболезнено за него.
Това са моите съвети към теб,пожелавам ти лесно адаптиране към яслата и бабата.Успех!!!!  bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 3 390
Аз го пуснах на 1г и 3 мес на ясла. Отидох, дадох го на госпожата и заминах, без да се разделяме и гушкаме.Свикна много бързо.

# 3
Аз дадох моят син на 1г. и 3 месеца на ясла. Започна септември миналата година. Искам да те успокоя, че всичко минава. В началото и моят Теди много плачеше, е не чак до посиняване, но това трае първата - втората седмица и след това свикна. Е ,тази година като тръгна след лятната ваканция, отново си поплака - покрай него е аз- като изляза от яслата, но на 2-та седмица вече и чао не ми казва, а бърза да влезе.
Бъди силна и спокойна, това ще успокои и детенцето. Аз самата се убедих, че когато аз съм сигурна и уверена в това, което правя и той е по-добре.
И аз бих те посъветвала да го оставяш при баба или при тате и да свиква без теб, ще бъде по-лесно и за двама ви.
Желая ти сили и успех и бързо адаптиране с яслата

# 4
Много Ви благодаря, че се отзовахте на темата ми! Наистина много ме тревожи това, но знам че всичко постепено ще си дойде на мястото, а също и това че този момент с отделянето и даването на детска ясла или градина е неизбежен. Надявам се всичко да се развие по възможно най-добрия начин.

# 5
  • Мнения: 198
Не се притеснявай, моята също е на мама момичето, доста си поплака в началото, та и аз покрай нея...но свикна. Явно там и харесва, в момента само похленчва леко пред вратата на яслата, да маркира недоволство. Това, което ми препоръчаха лелите, беше да я взимам първите няколко дни по-рано, за да свикне, и всичко беше наред. Плачеше само сутрин, а като я взимах беше нахилена до ушите и разказваше какво е правила. В началото нещата са драматични, но минават, също като коликите и зъбите-това е нещо, което трябва да се преболедува.

# 6
  • Мнения: 5 393
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=237268.0

Момичета, ето я ясленската тема-заповядайте в нея Hug

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Първият ден не е голям критерия за това как ще се адаптира детето. Вероятно първия ви ден ще протече по един начин, а след това нещата ще тръгнат в друга посока. Аз съм от тия които са имали късмета децата им да се адаптират бързо към яслата. Мисля че основната причина за това е че детето е отраснало сред много хора, не само в къщи но и навън.
Съветвам те да делегираш повече права на баби, лели /ако разбира се имат мерак и ти им имаш доверие/ да гледат детето през тези месеци до януари. Събирай го с други деца когато има възможност. Може да пробваш да го оставяш от време на време в детски център, дори ти да си там пак ще е от полза.
Желая ти успех!

Общи условия

Активация на акаунт