Пъпът на булката

  • 3 533
  • 28
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 312
Момичета, моля, ако някоя от вас е записала тази рецепта (около м.септември т.г.) от БОН АПЕТИ да ми я каже. За заглавието не съм много сигурна, но са някакви турски сладки с орехи, дето се изрязват 4 кръгчета и се наслагват и т.н.

# 1
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
кадънгюбек?

оооо едно време в Стария град в Пловдив имаше турско кафене. какъв кадънгюбек правеха не е истина.

бях чела някъде рецепта, но я нямам.

# 2
  • Мнения: 2 199

Нещо такова ли е? Не знам за Бон Апети, но мога да ти напиша рецепта   bouquet
3ч.ч брашно
3ч.ч вода
2с.л захар
100 гр чисто масло
4 яйца
За захарния сироп
4ч.ч Захар
2ч.ч вода
сок на четвърт лимон

Първо се сварява захарния сироп .
В тенджера слагаме водата за тестото, захарта и маслото , оставяме да заври и после много бързо сипваме брашното и бъркаме (парено тесто) Когато почне да се отделя от стените на тенджерата отделяме от котлона и сипваме тестото в отделна купа, добавяме 1Х1 яйцата
Оставяме тестото да си почине известно време
С намазнени ръце оформяме топки колкото орех и с пръст правим дупка в средата Simple Smile

Пържим в олио като обръщаме често за да се изпържат хубаво от всички страни Simple Smile
След като ги изпържим ги слагаме в захарния сироп(СТУДЕН!!!) да попият за около 5-10 минути и вече са готови   chef
Малко снимков материал Simple Smile

http://picasaweb.google.com/aylyabg/lFADOB


Последна редакция: пн, 05 ное 2007, 18:40 от Айля

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Айля, аз друго съм яла.

беше маслено тесто с пеплява вода. правеха малки сплеснати топчета с дупчица по средата и сиропирано.
не бяха пържени, а запечени newsm78
бяха колкото капачка от буркан за компот.

но си беше маслено тесто, добре сиропирано.
твоят вариант не съм го яла, но съм го срещала под друго име Laughing

# 4
  • Мнения: 1 209
и аз съм яла нещо маслено с пепелява вода, много е вкусно и бих искала да имам рецептата.
пърженото съм го яла в крумовградско под името - "сарайки". и то е много апетитно.

# 5
  • Мнения: 2 199
Crazy

Има много начини, но какво е пеплява вода?

500 гр брашно(3ч.ч някъде)
150 гр пудра! захар
3 яйца
50 гр грис
250 гр маргарин
1 пакет бакпулвер
1 ванилия
От всички продукти се омесва тесто оформят се топки по същия начин
пече се на фурна 200' докато поразовеят.През това време се прави захарен сироп от 500 гр захар и половин литър вода и се оставя да се охлади Wink сладките топли, сиропа студен Simple Smile

Последна редакция: вт, 30 окт 2007, 10:55 от Айля

# 6
  • Мнения: 1 209
не съм много сигурна, но по спомен от баба ми е вода , в която е кипната пепел от някакво дърво, после е цедена. как се прави и пропорции- не знам.

Последна редакция: вт, 30 окт 2007, 11:06 от harmony_broken

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Crazy

Има много начини, но какво е пеплява вода?



едно време не е имало набухватели и са ползвали пепелява вода вместо бакпулвер и ферментирал зелев сок вместо мая.

пепелявата вода се прави от малко пепел, която се слага във вода. когато пепелта се утаи се прецежда, без да пада пепел в прецедената вода. ползва се да се меси тесто. става ронливо. е не бухва, но не е и глетаво.

сега се ползва бакпулвер hahaha

# 8
  • София
  • Мнения: 312
Въпросните сладки дето са приготвяни някъде, където Иван Звездев е гостувал се пекат (не са пържени). Понеже инфото ми е откъслечно, знам само, че се правят със сода, орехите се загъват в изрязаните на кръгчета тесто и като се изпекат сладките изглеждат като листенца на цвете. Май ви подведох с името -Пъпче. Ама лошо няма. ОБОЖАВАМ сладки (а сиропирани особено). Та това е повод да приготвя и тези на Айля. Благодаря за рецептата.

# 9
  • Мнения: 2 199
Ако се сещаш кога е давано предаването може да потърсиш в неттера
 Blush
Те след известно време, качват и инфо в сайта нали  Grinning
Но все пак ако някой се сети да пише, че ми стана любопитно  Laughing

# 10
  • Мнения: 1 209
не ми е любопитно, яде ми се това дето си мисля  Embarassed кадън гьобек с пепелява вода -млясс

# 11
  • София
  • Мнения: 312
Ако се сещаш кога е давано предаването може да потърсиш в неттера
 Blush
Те след известно време, качват и инфо в сайта нали  Grinning
Но все пак ако някой се сети да пише, че ми стана любопитно  Laughing
Давано е скоро - може би септември. Ама аз не съм го гледала, а една моя позната, дето чула-недочула даже ги приготвяла няколко пъти. Та мнооого били вкусни, ама се разпадали и не стояли като цветенце изправени. Явно нещо пропуска от рецептата. Опитах в сайта на БОН АПЕТИ, ама там са предванията отпреди 1 година. А рецептата е май турска newsm78. За Неттера, май не съм се сещала.

# 12
  • Мнения: 1 951
Разгледах августовските и септемврийските рецепти в сайта на "Бон Апети" и единственото, което открих да отговаря на това, което търсиш е "Розички".



Списък на необходимите продукти:

1 кг брашно
200 г кисело мляко
200 г маргарин
200 мл олио
1 яйце
1 ч. л. сода бикарбонат
орехови ядки за украса

за захарния сироп:
400 г захар
400 мл вода
 
1. В брашното се оформя кладенче, в което се чупи яйцето.


2. Прибавят се киселото мляко, содата и маргаринът, налива се олиото и се замесва тесто.


3. Тестото се разделя на топки, които се разточват на тънки кори.
 

4. С помощта на чашка от корите се изрязват кръгове.


5. Всеки тестен кръг се навива на руло и се поставя изправен в намазнена тава.


6. Върху всяка от оформените "розички" се слага по една орехова ядка. Пекат се в предварително загрята до температура 180 градуса фурна, докато се зачервят.


7. Захарта за сиропа се разтваря в загрятата вода.


8. След като се охладят, изпечените розички се заливат с топлия захарен сироп.


# 13
  • София
  • Мнения: 312
О'дикси, Голяяяямо мерси newsm20 Hands ClapТОЧНО ТОВА Е!

# 14
  • Мнения: 481
Много добре изглеждат, но ми струва, че всяка розичка е от няколко кръгчета. Вие как мислите?

Общи условия

Активация на акаунт