Болничните по време на бременност и майчинството

  • 3 638
  • 15
  •   1
Отговори
моля всички бременни и вече родили мами да пишат за проблеми с болничните. АЗ ИМАМ МНОГО ГОЛЯМО ЗАКЪСНЕНИЕ ВЕЧЕ 3 МЕСЕЦА НЯМАМ НИКАКВИ ПАРИ ПРЕВЕДЕНИ .

# 1
  • Мнения: 491
Най-добре отиди до НОИ и попитай какъв е проблема-може да е грешен болничен,непосочена банкова сметка или грешна такава и какво ли още не. Или просто са те забравили. Такова закъснение не е нормално.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 617
И аз си бях помислила, че вече са ме забравили... Болничния ми беше от 06.07.2007 а пари ми преведоха ,а 04.10.2007. друг е въпроса, че не знам за какъв период са, понеже сумата беше доста висока, а на 25.10.2007 пак ми преведоха newsm78. Немога да му хвана края вече, но и в НОИ не ми се чака...

# 3
  • Мнения: 491
Накарай счетоводителката ви да попита, тя така или иначе ходи всеки месец до НОИ. Пък и тя би трябвало да може да ти отговори преведената сума за какъв период е- при нея са копия на исканията, които праща към НОИ за твоите болнични.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 421
Накарай счетоводителката ви да попита, тя така или иначе ходи всеки месец до НОИ. Пък и тя би трябвало да може да ти отговори преведената сума за какъв период е- при нея са копия на исканията, които праща към НОИ за твоите болнични.
Счетоводителите не е задължително всеки месец да ходят до НОИ. Също така ако болничните са след 01.01.2007 вече не се подават искания, защото болничните се превеждат директно на сметка на лицето. До сега работодателя нямаше достъп до такава информация - кои болнични и кога са преведени. Сега - от 01.10. се издава един ИКО код, с който работодятеля може да проверява тези неща(само дето не е ясно колко работодатели са си извадили и колко са разбрали въобще за него).
Иначе причини за забавяне - много: ако работодателя е закъснял с внасянето на осигуровките за периода, ако е сбъркано име, номер или нещо друго на болничният(от лекаря) и т.н.

# 5
  • Мнения: 491
За майчинство счетоводителите нищо не подават, но за болнични според мен би трябвало- колко дни, по кой параграф и т.н. Нали всеки месец може да е различно. Не съм сигурна де,  просто изразих възможен начин за проверка.

# 6
  благодария на всички за отговорите

# 7
  • Мнения: 4 181
задължително провери в НОИ, защото периодът е много дълъг Rolling Eyes
моля те после пиши тук какво става и какъв е бил проблема, защото искаме да обобщим какви са проблемите при получаване на майчинство и да ги представим на НОИ  Peace

# 8
Добре днес се обаждах в нои и от там ми казаха че трябва лично на място да отида с личната карта за да ми дадат някаква информация, но няма кой да ми гледа бебето и ще мога да отида чак другата седмица мъжът ми като почива. Ще ви пиша за последствията.

# 9
Здравейте момичета, пиша по тази тема тъй като и аз съм потърпевша. Излязох в болнични за раждане на 18.07.2007 г. а пари ми преведоха едва този вторник / 13.11.2007 г. /. След ходене до НОИ и висене на опашки, се оказа, че счетоводителката на фирмата, в която работех не била попълнила правилно информацията за доходите ми в персоналния регистър. Този регистър се подава към НАП и от известно време в някаква си "декларация образец 1", не се попълва вече т. 17.2, за което разбира се от НОИ не са предупредили. Дразня се най-вече от това,че  НОИ не са информирали за проблема и какъв е той, а аз си чакам, и ако няма на кого да оставя бебето, за да отида да видя какво става- пари на куково лято! Що се отнася до това да си проверяваме кои болнични са ни преведени, вече е възможно и по интернет, в страницата на НОИ, раздел "Е- услуги". Трябва само да се подаде молба в деловодството на НОИ за издаване на ПИК код/лично/, те го дават веднага и от там нататък не е необходимо да се ходи в НОИ.  

# 10
Забравих да спомена, че след откриване на грешката, мойта счетоводителка, направи корегиращ протокол,който заедно с молба за преразглеждане на болничните ми, се подава в деловодството на НОИ. Там правят преизчисления и чак тогава се надяваме на пари. Нали разбирате с колко още чакане  е свързано всичко това!

# 11
  • София
  • Мнения: 1 020
А защо не си извадите Персонален индентификационен код? В НОИ срещу лична карта може да се извади такъв код и си проверявате всичко през интернет. Така ще знаете какво ви е платено и за какъв период. Нито струва нещо, а отнема не повече от 10 минути.

# 12
  • Мнения: 668
nonich - и аз така си мислех (относно ПИК). Но с отиването в РП на НОИ в Дупница, в единственото удобно за мен време, т.е. обедната ми почивка, с попълнена молба образец за преиздаване на ПИК бях много неприятно изненадана. След обикалянето и на 3те стаи със служители на НОИ ми бе казано, че или не разбират, или не било тяхна работа, и в крайна сметка че трябва да отида лично в Кюстендил (или да пратя пълномощник, със съответните документи), който да подаде молбата в НОИ - Кюстендил. И едва след като я обработят (не ми дават гаранция че ще стане същия ден) да се вземе резултата. И това ако не е глупост световна, здраве му кажи! Е тия там "служители" за чий.... си клатят краката? За да се налага за един елементарен документ хората да пътуват до Кюстендил и да губят цял ден? Но сори за офф-топика, имах нужда да си го кажа.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 020
nonich - и аз така си мислех (относно ПИК). Но с отиването в РП на НОИ в Дупница, в единственото удобно за мен време, т.е. обедната ми почивка, с попълнена молба образец за преиздаване на ПИК бях много неприятно изненадана. След обикалянето и на 3те стаи със служители на НОИ ми бе казано, че или не разбират, или не било тяхна работа, и в крайна сметка че трябва да отида лично в Кюстендил (или да пратя пълномощник, със съответните документи), който да подаде молбата в НОИ - Кюстендил. И едва след като я обработят (не ми дават гаранция че ще стане същия ден) да се вземе резултата. И това ако не е глупост световна, здраве му кажи! Е тия там "служители" за чий.... си клатят краката? За да се налага за един елементарен документ хората да пътуват до Кюстендил и да губят цял ден? Но сори за офф-топика, имах нужда да си го кажа.
Е тези са направо да ги  #2gunfire #2gunfire #2gunfire. Явно на мен ми е лесно да говоря защото тук стана за няма и 10 минути. Съжелявам.

# 14
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Може ли и аз да си кажа мъката тук, за да не отварям нова тема. Значи според сайта на НОИ днес трябва да имам превод, но до този момент няма. До сега винаги до обяд са били в картата ми парите, а сега не. На вас, които все пак получавате пари от НОИ, сутрин или следобяд ви ги превеждат? Звънях в банката, но няма. Притеснявам се, защото моята карта е на Пощенска, а имам и на ДЗИ карта. В сайта на Пощенска пише, че на клиентите на ДЗИ по служебен път ще бъдат пратени новите IBAN-и в НОИ. Нали се обедениха двете банки. Та, да не стане от там объркването.

Дано ме разбрахте, че аз самата се обърках.

Общи условия

Активация на акаунт