Търсих и не намерих. "Желто тяло"

  • 1 199
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 214
Може би имало такъв въпрос но аз не успях да намеря.
Момичета какво е това "желто тяло"?

Последна редакция: чт, 25 окт 2007, 14:30 от winter

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
След освобождаването на яйцеклетката при овулация, фоликулът се превръща в жълто тяло, което произвежда прогестерона през втората половина на цикъла, или т.нар. лутеална фаза. Нарича се лутеална именно от "корпус лутеум" - жълто тяло. В началото на бременността жълтото тяло изпълнява функциите, които по-късно изпълнява плацентата. В общи линии е това, мисля Thinking

# 2
  • Мнения: 2 214
Много мерси, защото приятелката ми сега на лекар и той и казал че желтото тяло е малко а тя милата толкова се притеснила че не го питала какво е това чудо, звъни ми да търся тук.
Благодаря пак

# 3
  • Мнения: 1 335
Освободен фоликул

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 356
Не жЕлто тяло..жЪлто тяло...жълтоооо

# 5
  • Мнения: 2 309
Няма как да намериш информация за жЕлто тяло,виж за жЪлто по-има Peace

# 6
  • Мнения: 7 716
При пукането, фоликуларната течност бавно изтича извън яйчника във вътрешността на фалопиевата тръба, а яйцеклетката, вследствие прибирането на фоликуларната стена се оказва на повърхността му. Яйцеклетката се всмуква от подвижните ресни на яйчниковата тръба, които постоянно помитат повърхността на яйчника. Увлечена от движението, яйцеклетката се придижва в тръбата, стига до външната третина, където "чака" някой сперматозоид да я оплоди. След освобождаването на яйцеклетката, фоликулът се превръща в т.нар. “корпус лутеум” или ”жълто тяло”. Затова и фазата се нарича “Лутеална”. Корпус лутеум произвежда хормона прогестерон, който разрехавява вътрешната стена на матката, подготвяйки я за прикрепването на оплодената яйцеклетка в нея (това се нарича “имплантация на яйцеклетката”). Ако яйцеклетката бъде оплодена и започне бременност, жълтото тяло продължава да се развива в продължение на 3 месеца и отделя все повече прогестерон, за да осигури износването на плода. След този период плацентата заменя жълтото тяло. Именно прогестеронът, произвеждан от жълтото тяло, не позволява на матката да получава контракции, както това се получава при менструацията, и по този начин запазва невредимо яйцето. На седмия ден след оплождането, или на 21 (22) ден от началото на последната менструация, става имплантацията, което действително става през втората седмица след оплождането.

Ако яйцеклетката не е оплодена, жълтото тяло достига максимума си на големина и дейност след 9 дни, след което регресира (сбръчква се и умира), а нивото на прогестерона на 21 (22) ден от месечния цикъл започва да намалява. Дейността на жълтото тяло е точно определена - 14 (+ 2) дни след овулацията, то престава да произвежда секрет и се превръща в съединителна влакнеста тъкан. Внезапният спад на хормоните в кръвта предизвиква появата на менструалното кръвотечение. В момента, в който неоплодената яйцеклетка се изхвърля с менструацията, започва зреенето на нов фолукул - това е началото на нов цъкъл.

# 7
  • Мнения: 2 214
Lali  благодаря за отговора.
А за тези които така упорито подчертават грешките ми, ако четете внимателно ще видите че българския не ми е майчин язик, Blush така че не се дразнете.  Peace Laughing  Има момичета тук чиито грешки даже аз забелязвам ама тук нали не  е форум по правопис.
Благодаря на всички.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 356
Къде пише, че не ти е майчиния език? Аз как да разбера? И при положение, че няколко пъти преди това ти написаха "жЪлто" ти продължаваше да пишеш "жЕлто".
Важното е че си разбрала вече.

Общи условия

Активация на акаунт