Много малко наддава?!

  • 1 620
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 43
Здравейте момичета! Смятате ли че е нормално дъщеря ни (днес става на 20 дни) да е наддала само 50-тина грама?! Сутринта минахме на първа консултация и....се оказа че от изписването досега е наддала едва тези грамчета Cry Роди се 3300, на изписването беше 2950.
А иначе си хапва горе-долу на 2,5-3часа, ака нормално (почти на всяко хранене сменяме памперсите), спи спокойно....как да разбера дали кърмата ми е хранителна?
Изписаха ни добавка Нутрилон 1, но повече от всичко бих искала да я кърмя...Ако можете помогнете ми!
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 67
50-тина грама за 20 дни  Thinking не е много. Ако бебето ти е спокойно и доволно (и изглежда добре) , не допускаш ли че може да има грешка в кантара?!
 Мисля си, че може да засилиш и кърмата си (хапвай по калорични неща, въглехидатки, МЕСО). За друго сега не се сещам....
Успех! Бъдете здрави!

# 2
  • Мнения: X
Според мен, просто кантарът не е верен. Не е възможно бебето да ака на всяко хранене, да спи спокойно и да е наддало толкова малко. Защо не отидеш да го претеглиш и на друго място? Бебешките кантари по ДКЦ-тата често са направо архаични. ooooh!
Съветвам те да не му даваш добавка, а да го кърмиш по-често. На моя син също му изписаха добавка првия месец, понеже на т.нар. пробни кърмения изсукваше съвсем малко и лекарката реши, че нямам достатъчно кърма. Аз обаче имам горчив опит с проваленото кърмене и ранно отбиване на първото си дете, именно заради такива добавки, защото, като започнеш да даваш добавка, бебето суче по-малко от теб, кърмата ти намалява и в един момент съвсем спира. Този път на своя отговорност реших да не дохранвам, без да споделям това с лекарката на сина ми. Кърмех си бебето максимално често, винаги, когато поискаше, дори през половин час, а е имало нощи през първия месец, през които съм го кърмила поне по 7-8 пъти, което, заедно с дневните кърмения, понякога даваше някакъв сбор от 15-20 кърмения дневно. Давах и от двете гърди и никога не се цедях след кърмене. Помпата на авент така си стои чисто нова, неупотребявана. Пиех много вода, по 2 литра дневно, защото течностите са много важни за кърмата, отделно пиех чайчета за лактация, по малко сок и прясно мляко. Естествено, не споделях с педиатърката какви ги върша, защото за нея режимът на хранене през три часа, като на всяко кърмене се дава само едната гърда, на другото другата, доизцеждането им след кърмене с помпа, както и даването на поне 200 мл. подсладена водичка на бебето дневно беше постулат и не приемаше никакви алтернативни практики. Принудих се да я лъжа, че спазвам режима и дохранвам, както и че давам водичка по едно шише дневно, а всъщност си карах по съветите на мамите от този форум и материалите от форумската библиотека за кърменето - никаква вода и изцяло кърмене на поискване, често, без цедене след това. И чудото стана - бебето ми наддаде 1.200 кг първия и още толкова втория месец, а на ръст дръпна с цели 12 сантиметра за двата месеца. И така, кърменето си потръгна лека полека. И аз бях доволна, и лекарката също, която в щастливото си  неведение мислеше, че заслугата е нейна. Даже в един момент ме посъветва да спра добавката. Twisted Evil
 
Да използвам случая да благодаря на създателите на този форум, на майките, които са загубили време, за да намерят, преведат и систематизират чудесните статии в библиотеката за кърменето, на дългокърмещите мами, от чиито постинги почерпих  безценна информация. На JADE и hedra в частност, които ми помогнаха със съвети в труден момент. И на всички кърмещи майки, които са споделили своя опит тук. Момичета, едно огромно благодаря от мен и от малкото ми съкровище, с което се кърмим успешно вече 4 месеца и половина, благодарение на вас.
Радвам се, че ви има!   bouquet

Последна редакция: чт, 25 окт 2007, 15:03 от Анонимен

# 3
  • Мнения: 950
Ако съдя по моята щерка, коаго беше на тази възраст даже сте качили много - ние бяхме по-малко отколкото на изписването. Оказа се, че я мързи да яде, но въпреки това си беше спокойна, спеше нормално, не е плакала. Разбира се може да има разлика в кантарите на болницата и на педито. Вероятно са те извикали да отидеш пак след една седмица, тогава ще разбереш най-точно колко хапва.

# 4
  • Мнения: 43
Да, така е, след седмица сме пак там. А при вас какво се получи, колко наддадохте за тази седмица? И пиехте ли добавка или  продължи само на кърма?

# 5
  • Мнения: 629
Не искам да те плаша, но 50 гр са малко. От това, което обаче описваш вероятността кантарът да не е измерил както трябва е доста голяма. Няма как бебето да ака и пишка по няколко пъти на ден, да спи спокойно и да не му стига храната. Това би било бебе-изключение.  Laughing
Зори се роди 3.330, изписаха ни 2.920 и точно на един месец беше 3.250. Аз честно казано доста се притесних, ноооо... нашата педка въпреки, че е застъпник на 3 часовите почивки и махането на нощното хранене също така е върл защитник на кърменето. Та тя се води по общия вид на детето и нито веднъж не ми е споменала да дохранвам. Извика ме на пробно кърмене. Малката като по учебник дръпна 100 мл и  съответно ни беше наредено да останем на кърма.
Аз обаче втория месец я кърмих едва ли не непрекъснато. Толкова се бях шшнала, че я взех при мен в леглото, гушках я полугола за да чустват тялото и мозъка ми бебето, вдъхвах аромата й. Като заспиваше се сгушвах плътно до нея. След месец зор, притеснения и сълзи диваненцето качи 1 кг и дръпна с 5 см.  Grinning
Мисълта ми е: не бързай да се притесняваш. Първо направи още едно мерене на друг кантар. Може и да нямаш повод за притеснение. Виж дали и дрешките й омаляват. Кърми колкото се може по-често (включително и нощем) и гледай общото състояние на детето и пълните памперси. Сигурна съм, че така нещата ще си дойдат на място бързо-бързо.

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Сигурно си притеснена, пък и звучи много обезсърчаващо да чуеш, че бебето е наддало толкова малко за 20 дена. Казваш, че то в момента е на 20 дни и тежи 3кг? Т.е. за 20 дни не е върнало теглото си от раждането - 3300гр?
Даваш ли нещо допълнително освен кърма - вода, чайче против колики - и в какво количество за денонощие? Колко хранения ви се събират за 24ч?
Когато бебето ака, как изглеждат памперсите - акото оставя жълто петно, но изцяло е попило в памперса или остава петно с големина на монета от 1лв, от което може да се остърже зърнисто жълто ако?

# 7
  • Мнения: 1 674
Не гледай кантара,а детето-добре ли се чувства,пълни ли памперсите редовно.Ако да всичко е наред.Няма място за притеснение.Успех ти желая! Peace

# 8
  • Мнения: 43
Сигурно си притеснена, пък и звучи много обезсърчаващо да чуеш, че бебето е наддало толкова малко за 20 дена. Казваш, че то в момента е на 20 дни и тежи 3кг? Т.е. за 20 дни не е върнало теглото си от раждането - 3300гр?
Даваш ли нещо допълнително освен кърма - вода, чайче против колики - и в какво количество за денонощие? Колко хранения ви се събират за 24ч?
Когато бебето ака, как изглеждат памперсите - акото оставя жълто петно, но изцяло е попило в памперса или остава петно с големина на монета от 1лв, от което може да се остърже зърнисто жълто ако?

Hedra, сега бебето тежи 3360, а ни изписаха 3290 (роди се 3300), т.е. в родилното е смъкнала само 10гр. Освен кърма пие по малко глюкоза, но много малко и то не след всяко хранене (не повече от 5 до 10мл). Акото й е различно - понякога целия памперс е "омазан" и да, изглежда като частично попил в памперса, а друг път е по-зърнисто, но е повече по количество от монета...нна цвят е жълто-кафяво...Ако можеш да ми дадеш някакъв съвет, ще ти бъда благодарна.

Освен това, добавката която ни изписаха и опитвам да й давам - не я иска, за 10-12 хранения оттогава тя е изпила едва 2 пъти по 30мл и то насила...определено не ми изглежда гладна или недохранена. Но това може и да е плод на желанието ми да вярвам, че детенцето ми е добре.

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
По-нагоре си написала, че бебето е било изписано 2950 - явно е станала грешка при писането.
Има ли причина бебето да пие глюкоза - жълтеница вероятно? Ако бебето е с жълтеница, сигурно е сънливо и ти е трудно да го будиш?
Като сметнеш, че за едно хранене на тази възраст нормалното количество е около 60-70мл, тогава с тези 5-10мл глюкоза, давани след всяко кърмене, на практика се получава количество глюкоза, което в рамките на 24ч замества едно хранене. Това не е от полза за бебето - глюкозата допълнително убива апетита, като осигурява само празни калории без необходимите за бебето вещества, които да осигуряват растежа му.
Колко хранения ви се събират за 24ч и проспива ли бебето големи интервали между тях? Пишеш, че го храниш на 2,5-3ч - от кога смяташ тези часове, от началото на едното кърмене до началото на следващото или от края на първото до началото на второто?

# 10
  • Мнения: 43
По-нагоре си написала, че бебето е било изписано 2950 - явно е станала грешка при писането.
Има ли причина бебето да пие глюкоза - жълтеница вероятно? Ако бебето е с жълтеница, сигурно е сънливо и ти е трудно да го будиш?
Като сметнеш, че за едно хранене на тази възраст нормалното количество е около 60-70мл, тогава с тези 5-10мл глюкоза, давани след всяко кърмене, на практика се получава количество глюкоза, което в рамките на 24ч замества едно хранене. Това не е от полза за бебето - глюкозата допълнително убива апетита, като осигурява само празни калории без необходимите за бебето вещества, които да осигуряват растежа му.
Колко хранения ви се събират за 24ч и проспива ли бебето големи интервали между тях? Пишеш, че го храниш на 2,5-3ч - от кога смяташ тези часове, от началото на едното кърмене до началото на следващото или от края на първото до началото на второто?

Да, наистина е грешка при писането, изписаха ни 3290!! Има жълтеница и пред алтернативата да пие сладка вода предпочетох да й давам глюкозата. Не е много сънлива, понякога просто си будува в леглото, докато не огладнее (след около 3часа, +,- 30мин), като това е интервала от края на първото до началото на второто хранене...т.е. с времето за преобуване и т.н, става + оше около 15мин...т.е. повечето пъти минава 3часа. Имало е случаи да се буди гладна и след 1,5ч, и тогава и давам без колебания или да се опитвам да чакам да минат 3 аса. Иначе през нощта може да направи и 5часа без да се събуди - така е още от раждането....

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Времето между храненията се мери от началото на първото до началото на второто хранене - т.е. като се има предвид, че на тази възраст все още сучат продължително време (по половин час, а често и доста отгоре) реалното време между храненията при вас е повече от 4ч, което е много голям интервал за бебе с жълтеница и слабо наддаване. Така броя хранения за 24ч става около 6, вместо разумните 8-12, което лесно може да обясни слабото наддаване.
Чудесно правиш, че даваш винаги, когато изглежда, че би се хранила. Във вашата ситуация определено би било от полза в допълнение към това да вземеш инициативата за храненията, т.е. да минете на `поискване` не от бебето, а от мама - през деня на всеки 2ч (броени от началото на едното до началото на следващото хранене! това означава, че бебето ще има много малък период без сучене, вероятно само около час и ще трябва да го будиш, за да се храни), а нощем - на 3, максимум 4ч (навиваш си часовника, за да не може да проспите по-дълго). По този начин бебето ще се храни много по-често и съответно ще получава по-голямо количество кърма; гърдите ще се стимулират често и ще повишат производството (не те питах едната или двете предлагаш? разумно е на всяко хранене да предлагаш и двете гърди, за да се стимулират и бебето да получава повече мляко). Сигурна съм, че за една седмица с такъв ритъм наддаването бързо ще отбележи прогрес и няма да се наложи добавка.
Често може да чуеш, че не трябва да се буди бебе за хранене, защото растат, докато спят - в обичайния случай е така, но при вас има нужда от намеса в този ритъм, за да потръгнат нещата. Веднъж като почне да наддава както се очаква, нещата постепенно ще влязат в релси Grinning
Какво мислиш за този план - осъществим ли е за вас?

# 12
  • Мнения: 43
Времето между храненията се мери от началото на първото до началото на второто хранене - т.е. като се има предвид, че на тази възраст все още сучат продължително време (по половин час, а често и доста отгоре) реалното време между храненията при вас е повече от 4ч, което е много голям интервал за бебе с жълтеница и слабо наддаване. Така броя хранения за 24ч става около 6, вместо разумните 8-12, което лесно може да обясни слабото наддаване.
Чудесно правиш, че даваш винаги, когато изглежда, че би се хранила. Във вашата ситуация определено би било от полза в допълнение към това да вземеш инициативата за храненията, т.е. да минете на `поискване` не от бебето, а от мама - през деня на всеки 2ч (броени от началото на едното до началото на следващото хранене! това означава, че бебето ще има много малък период без сучене, вероятно само около час и ще трябва да го будиш, за да се храни), а нощем - на 3, максимум 4ч (навиваш си часовника, за да не може да проспите по-дълго). По този начин бебето ще се храни много по-често и съответно ще получава по-голямо количество кърма; гърдите ще се стимулират често и ще повишат производството (не те питах едната или двете предлагаш? разумно е на всяко хранене да предлагаш и двете гърди, за да се стимулират и бебето да получава повече мляко). Сигурна съм, че за една седмица с такъв ритъм наддаването бързо ще отбележи прогрес и няма да се наложи добавка.
Често може да чуеш, че не трябва да се буди бебе за хранене, защото растат, докато спят - в обичайния случай е така, но при вас има нужда от намеса в този ритъм, за да потръгнат нещата. Веднъж като почне да наддава както се очаква, нещата постепенно ще влязат в релси Grinning
Какво мислиш за този план - осъществим ли е за вас?

Да, определено мисля да опитам! Междувременно си определих час за контролно теглене в понеделник и после в четвъртък, мислиш ли че е добре идея?
Благодаря ти, че прие моето питане присърце и продължаваш да ме съветваш!!!

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Няма лошо да минаваш да мерят бебето, докато се уверите, че всичко върви както трябва. Имай предвид, че все пак са необходими поне няколко дни, докато се забележи наддаването - но до понеделник има поне 2 дни и ще видите как тръгва нагоре теглото Grinning

# 14
  • Мнения: 43
Няма лошо да минаваш да мерят бебето, докато се уверите, че всичко върви както трябва. Имай предвид, че все пак са необходими поне няколко дни, докато се забележи наддаването - но до понеделник има поне 2 дни и ще видите как тръгва нагоре теглото Grinning

hedra, днес ходихме на контролно теглене и реших, след всички съвети, които получих от теб, да ти споделя, че упорството ми има резултат Grinning
От четвъртък досега малката Деница е наддала 180гр! Добавка е пила само 2 пъти и то почти насила й я дадох...за което малко съжалявам. Продължаваме да се кърмим много упорито, тя е доволан, аз също!
Благодаря ти отново!!!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт