Стринка?

  • 8 274
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 583
Какво мислите за обръщението "стринка"?Става дума за вътрешно-роднински взаймоотношения.Често срещано понятие ли е или дума от нашето минало,която вече е умело заместена с "леля".Кажете,че сън не ме лови Sad

# 1
  • София
  • Мнения: 708
остаряло ми звучи, но сигурно така е прието по някои краища на страната. чак пък сън да не те лови за такова нещо

# 2
  • Мнения: 5 577
аз съм стринка на племенницата си, и етърва ми е стринка на моя син.

ако някога чуя племенницата ми да ме нарече така ще се разправяме много

# 3
  • Мнения: 25 449
кажете,че сън не ме лови Sad

Да ти имам проблемите!  ooooh!

# 4
  • Мнения: 1 800
Какво мислите за обръщението "стринка"?Става дума за вътрешно-роднински взаймоотношения.Често срещано понятие ли е или дума от нашето минало,която вече е умело заместена с "леля".Кажете,че сън не ме лови Sad

Имам стринка, не съм я виждала от години, ако я видя сигурно ще се обърна по име към нея...иначе никак не ги оправям нашенските роднински връзки и назовавания. На сестрите и жените на братята на мъжа ми им казвам снахи, не знам коя зълва, коя бълдъза и какви ли не още измишльотени. Тук се използва само леля и много ми харесва.

Не разбрах защо не те лови сън, за това, че не искаш да се използва думата "стринка" или страдаш, че не  се използва newsm78

# 5
  • Мнения: 1 113
Вуйната и тя ли е леля? А вуйчото може би е чичо?
Обръщения като обръщения, какво толкова има да се разискват. Всеки има право да избира как да се обръща кам роднините си.
Всъщност целта на тези обръщения е да покаже по-ясно каква е роднинската връзка. Не че са задължителни, някои кака и батко не ползват, така че всичко опира до личен избор.

# 6
  • София
  • Мнения: 14 512
Вуйната и тя ли е леля? А вуйчото може би е чичо?
Обръщения като обръщения, какво толкова има да се разискват. Всеки има право да избира как да се обръща кам роднините си.
Всъщност целта на тези обръщения е да покаже по-ясно каква е роднинската връзка. Не че са задължителни, някои кака и батко не ползват, така че всичко опира до личен избор.
  newsm10
На моите стринки-жените на братята на баща ми-си им викам стринки, на вуйна си казвам вуйна и т.н. Бях дете когато се жениха и така съм свикнала. Обаче дъщеря ми какосваше жената на девер ми и като се ожениха не пожела да й казва стринка и момичето не протестира, само свекито мърмори от време-навреме. Въпрос на навик.

# 7
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Не знам дали е често срещано, за децата, съпругата на брата е стринка. Аз имам стринка, която много си обичам още от малка, аз съм стринка и много си се кефя на този факт.

# 8
  • Мнения: 1 044
Мразя такива обръщения - винаги ги бъркам, още повече, че в различните краища на страната, названията и обръщенията са различни. За да не се затормозявам и най-вече да не сбъркам лелята със стринката, стринката с вуйната, вуйната с нещо си друго, обръщам се направо по име - Веске, Драгне, Марийо, Пенке...Който го смята за неуважително, да се сърди, проблемът е негов. Аз и към свекървата си и към свекъра си така се обръщам, нищо че са на по 60 години. Аз мога да кажа "Стринко" или "Вуйно" и пак да не те уважавам, така че това с обръщенията е глупост за мен.

# 9
  • Мнения: 22
По нашия край има стринки, и аз съм от тях. Преди падаше голям смях, когато племенникът обяви на приятелите си в някоя дискотека "Чакам стринка ми да дойде" или "Поръчай и една водка за стринка ми"  Mr. Green Проста разликата в годините ни е малка. И юнаците все се шашкаха и чакаха някоя стринка с ролки на главата и хоп : наша стринка са явяваше, ама без ролки, и си бях готина  Mr. Green Ох, чак ми стана кеф като си припомних  Laughing

# 10
  • Мнения: 221
Стринки, тетки и т.н. не употребявам, нито детето ми ще употребява Peace Просто така съм свикнала, макар и в моя край да се употребяват Rolling Eyes Само лели и вуйна си имам аз Crossing Arms

# 11
  • Мнения: 6 991
доколкото схванах, това стринка е онова, на което майка ми казва чинка... Laughing Явно наистина зависи от района - лелите на майка ми в Бургас (жените на братята на баща и), винаги са били чинки, даже за мен, дето не съм от Бургас.
А аз един ден ще съм вуйна. Не ме кефи Crossing Arms
Освен тях, на всичко друго казвам леля и чичо - на сестрата на майка ми, на сестрата на баща ми и съответно на техните мъже. То май не било чичо за тях, амаааааа, може ли да се оправи човек...Трябва рченик да се направи за тия понятия.

# 12
  • Мнения: 425
Не знам дали е често срещано, за децата, съпругата на брата е стринка. Аз имам стринка, която много си обичам още от малка, аз съм стринка и много си се кефя на този факт.

Аз пък знам, че е вуйна.  На майка ми на брат и съпругата му ми е вуйна, а той ми е вуйчо. То май в различните краища е различно.

# 13
  • Мнения: 224
Когато бях малка и на мен подобни роднински обръщения ми изглеждаха "селски".
Пораснах, видях и други светове и мнението ми се промени.
Смятам, че това са уникални обръщения, които няма в нито един друг език. Кака, Бате, Стринка, Лелин, Вуйчо и т.н. са богатство на нашия прекрасен български език.
Имаме си думи за всичките тези многобройни роднини и трябва да се гордеем с това.
Ще бъде жалко да изчезнат....

# 14
  • София
  • Мнения: 14 512
Мразя такива обръщения - винаги ги бъркам, още повече, че в различните краища на страната, названията и обръщенията са различни. За да не се затормозявам и най-вече да не сбъркам лелята със стринката, стринката с вуйната, вуйната с нещо си друго, обръщам се направо по име - Веске, Драгне, Марийо, Пенке...Който го смята за неуважително, да се сърди, проблемът е негов. Аз и към свекървата си и към свекъра си така се обръщам, нищо че са на по 60 години. Аз мога да кажа "Стринко" или "Вуйно" и пак да не те уважавам, така че това с обръщенията е глупост за мен.
То хубаво, а като сте били деца ка сте викали на тези си роднини-по име ли? или като порастнахте ги изключихте от речника си? ние сме големи хора става, а децата ви как се обръщат към вашите братя и сестри и половинките им? 4-5 г. деца да се обръщат към 30-40 г. хора с Ванче и Танче ли? Дори и само лельо или како пак е обръщение към по-възрастен.

Общи условия

Активация на акаунт