Малтретиране от родител

  • 2 563
  • 15
  •   1
Отговори
Здравейте, искам да попитам има ли институция, която би защитила момичета малтретирани от майка си като се има в предвид, че са пълнолетни.
Бащата не знае нищо а дори и не предполага, става въпрос за:
- на първо време ги бие сериозно за закъснения от работа с по 5 мин., те са две момичета и едната вече с спряна да работи, мобилният и телефон е изхвърлен, иска да стои при нея и да не си подава носа навън говорим за 18 годишна девойка;
- най-лошото което е според мен е че не им дава да ползват медицински услуги, заболяло го зъбче детето надуло се цялото и и забранява да отиде на зъболекар да си вземела антибиотик както и направи детето понеже знае, че ще бъде пребито от бой ако отиде. Сестра и има проблем с очите, таткото уреди операция във Варна а майката и каза " Никъде няма да ходиш, както аз не виждам добре така и ти ще стоиш като мен";
- не даде и на двете да продължат образованието си за което настояваше баща им, нито да изкарат шофьорски курсове;
С две думи тя не е добре и никой не е в състояние да я накара да отиде на лекар, бащата не знае абсолютно нищо понеже пред него всичко се развива в рамките на нормалното. А момичетата сигурно ще попитате защо мълчат, защото умират от страх от какви ли не последствия и днес едната дойде от работа при мен цялата трепереща и ревяща, молеща за помощ, попитах я защо е сама а тя ми каза, че сестра и не може да мръдне от вкъщи. Аз знаех всичко от преди много години (въпросната майка ми е близка), но никога не съм и предполагала, че нещата може да са стигнали дотам и пак казвам дечицата са толкова кротки и умни, че сърцето ми се къса от момента в който това ми беше разказано.
Момичета ако някой знае институция, която може да се погрижи за тази жена за да могат тези две деца да изживеят спокойно най-хубавите си години, нека каже.

# 1
  • София
  • Мнения: 7 173
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=226355.0
В тази тема от съседен подфорум бях забелязала тема за домашното насилие. Не съм я чела, но забелязах координати на организации, които се занимават с помощ в такива случаи.
Иначе институция, при положение, че са пълнолетни - освен да заведат дело. Друго не ми се вижда възможно.

# 2
  • Мнения: 457
Ако те не искат ти нищо не можеш да направиш. Те най-малкото трябва да се обърнат към полицията за да се оплачат от домашен тормоз и побой. Могат и да съдят майка си.......но не знам..... Сложна ситуация. Има към БЧК някакви звена, в които се срещат с деца преживели домашно насилие и ги консултират и психолог говори с тях. Може да се пита в БЧК. Има и фондации, които подпомагат психологически хората, преживели домашно насилие, но не знам дали с нещо друго им помагат освен със съвети. Обади се и в отдела "Закрила на детето" по местоживеене на девойките и ги питай къде и кого да сезираш.

# 3
  • Мнения: X
Мисля, че в случая е най-добре момичетата да потърсят помощ от роднини - баща, лели, чичовци, баба, дядо. Само те могат да им помогнат в случая, защото става дума за емоционално обвързване с близък човек. Нека поговорят с някой близък. Да идат да живеят при баба си...не знам.
Много жалко е това. Но те вече са големи и едва ли би им помогнала някоя институция.

# 4
  • Мнения: 532
Ако съм прочела правилно става дума за пълнолетни хора -
Цитат
говорим за 18 годишна девойка
Другото момиче на колко е? На тази възраст повечето "деца" могат сами да вземат решения за живота си, дори опълчвайки се на най-обичан човек, каквито са майката и бащата.

В много случаи ние, възрастните също имаме нужда от съвет и подкрепа, за да излезем от неприятна ситуация.
След като вече има някой загрижен за случващото се в това "семейство" / в кавички, защото по българското законодателство всяко лице, навършило 18 години, се счита самостоятелно, т.е. отделно семейство, от там следва и отговорността, която всеки носи за действията си, достигайки тази възраст/, най-малко авторът на темата може да помогне на "децата", давайки им съвет кое е нормално и кое не в този живот. Явно, че момичетата са много объркани, не са силни натури, вследствие на потъпкващата майка. Да се постави майката "на място" ще бъде по-трудно, защото така или иначе тя вече не упражнява родителски права, поне върху едно от децата. Взимайки предвид, че по-лесно се повлиява на млад човек, моето мнение е тези момичета да се откъснат напълно от майка си, ако ще и променяйки местожителството си.
За съжаление животът ни подлага на какви ли не изпитания. Може би майката не осъзнава какво причинява. Лишена от присъствието на децата си има голям шанс да разбере грешката си. От друга страна, момичетата, откъсвайки се от средата на властната си майка, биха получили шанса да намерят себе си.

# 5
  • Мнения: 3 611
Какво им пречи на мацките да си хванат флейтичките под мишнички и да навляzат смело в собствения си живот?  Shocked
Защо стоят при майка си? И как вьобще се скрива такова нещо?
Пьлнолетни, но zависими. Защо? От какво?
Не го раzбирам...

# 6
  • Мнения: 1 100
Ако и двете са пълнолетни, дим да ги няма. Изборът е лесен. Да бъдеш малтретиран или не. Аз ако съм, вземам си заплатата и бягам далеч. На улицата може да спя, но няма да се върна. Някой да ги светне тези двете, освен ако случаят не е наистина много специфичен. Peace

# 7
  • Мнения: 2 563
Аз предполагам, че момичетата се лашкат между любов към мама (да, може да се обича и такава майка) и омраза към нея, преминавайки през всякакви страхове и чувство за вина. Сигурно осъзнават, че ако избягат, ги грозят неприятни неща (как се живее сам на 18 години?!) и избират по-познатото.

Що за баща е този мухльо, който не може да се усети, че малтретират децата му?! Според мен отговорността е негова, както и на другите роднини, да озъптят лудата, ако трябва да й уредят насилствено лечение (особено ако бие) и да опазят децата. Поемете стъпки да събудите бащата от зимния му сън, то и вие достатъчно сте гледали отстрани. Милите деца, представям си в каква обстановка са расли... Дано успеят да се пораснат невредими психически.

# 8
Аз предполагам, че момичетата се лашкат между любов към мама (да, може да се обича и такава майка) и омраза към нея, преминавайки през всякакви страхове и чувство за вина. Сигурно осъзнават, че ако избягат, ги грозят неприятни неща (как се живее сам на 18 години?!) и избират по-познатото.

Що за баща е този мухльо, който не може да се усети, че малтретират децата му?! Според мен отговорността е негова, както и на другите роднини, да озъптят лудата, ако трябва да й уредят насилствено лечение (особено ако бие) и да опазят децата. Поемете стъпки да събудите бащата от зимния му сън, то и вие достатъчно сте гледали отстрани. Милите деца, представям си в каква обстановка са расли... Дано успеят да се пораснат невредими психически.
Благодаря ви момичета за подкрепата, точно това ще направим за да светнем бащата и ако трябва насилствено да се търси медицинска помощ. Не от непознатото ги е страх милите а от познатото, какво ли ще направи ако избяга от медицинското заведение, а дали няма да нарани сериозно мен и сестра ми като разбере, че сме казали на татко. Момичета доста е сложна ситуацията. С риск дори и за моето семейство се заемам с трудната задача да присъствам на разговора между тях и бащата  и да потвърдя това на което съм очевидка.  Praynig

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 789
Niama_ime, тръгвате по правилен път. Има и още нещо, което лично ти можеш да направиш-надъхай момичетата да се борят. Обясни им кое е нормално и кое не. Оставам с впечтление, че те са смазани психически. Няма значение на каква възраст е човек, когато е смазан той няма реална преценка за нещата. А майката най-вероятно е за психиатър. Нормален човек не постъпва така с децата си.

# 10
  • Мнения: 47 888
за 18 годишни девойки, аз бих казала че е време да се махнат от такава майка
аз се ожених на 18 години и родих дете, продължих да уча, издържахме се сами с мъжа ми
и те ще успеят, трудничко, ама ако имат желание ще се справят
не са бебета, да ги гледа майката и да се отнемат родителски права

# 11
  • София
  • Мнения: 1 105
Аз пък не разбирам как бащата като не знае за тормоза, след като е уредил операция и тя не се е състояла, какво ли си е помислил? Тоест кой и какво му е обяснил за това, че операция няма да има?

# 12
  • София
  • Мнения: 3 421
Момичетата са с промити мозъци от малки - страх от нещо(дето всъщоност не е толкова страшно), чувство на вина и фалшива отговорност, набивана с години.
Не може да сравнявате реакциите на едно така расло 18 год. момиче и едно момиче на тази възраст, расло в нормално семейство.

Трябва да се каже на бащата, макар, че тези неща не могат да останат чак така скрити, по-скоро той го играе "не съм чул- не съм видял".

# 13
  • Мнения: 1 942
Момичетата са с промити мозъци от малки - страх от нещо(дето всъщоност не е толкова страшно), чувство на вина и фалшива отговорност, набивана с години.
Не може да сравнявате реакциите на едно така расло 18 год. момиче и едно момиче на тази възраст, расло в нормално семейство.

Трябва да се каже на бащата, макар, че тези неща не могат да останат чак така скрити, по-скоро той го играе "не съм чул- не съм видял".

И аз това си помислих  Peace Тя ги е малтретирала и превърнала в "послушници" с години!
Къде да избягат? Къде да идат? Как да загърбиш целия си живот и близки и да се юрнеш през просото? Не става така .. ако може да се помогне, свиркайте  Peace

# 14
  • Мнения: 2 563

Благодаря ви момичета за подкрепата, точно това ще направим за да светнем бащата и ако трябва насилствено да се търси медицинска помощ. Не от непознатото ги е страх милите а от познатото, какво ли ще направи ако избяга от медицинското заведение, а дали няма да нарани сериозно мен и сестра ми като разбере, че сме казали на татко. Момичета доста е сложна ситуацията. С риск дори и за моето семейство се заемам с трудната задача да присъствам на разговора между тях и бащата  и да потвърдя това на което съм очевидка.  Praynig

Как така сериозно да ги нарани? Те мирно седят докато тя им посяга ли? Я и двете да осъзнаят, че посегне ли им, имат право да посягат и те. Хващат я двете за ръцете и това е. Не мога да си представя жена на възраст да бие 18 годишни здрави и прави момичета. Помагай им да разберат, че те нямат вина, нищо лошо не са направили, имат право на щастлив живот и на самозащита. Повтаряй им го.

Събуди бащата и не им давай да се отказват!!!

Общи условия

Активация на акаунт