Какви философски въпроси задават децата ви?

  • 6 288
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 292
От едно известно време насам моята щерка задава интересни въпроси.

- Мамо, защо баба си няма дядо?
- Защо старата баба я няма вече?
- Защо хората умират? А аз ще умра ли? А вие с тати ще умрете ли?
- А, защо Емо ходи всеки ден на Патиланци а ние не?

и други подобни...........
Как отговаряте вие?

# 1
Моята дъщеря ме застрелва с такива още от тригодишна(сега е на пет):

Мамо, защо сме живи?
Какво е свят?
Нали ще умреш чак след като порасна?

и т. н.

Аз отговарям честно каквото мисля, както бих говорила с голям човек. Само се стремя се да опростя речника, за да ме разбере. Признавам си, когато не зная отговора. Например на въпроса "Какво е рай, има ли го наистина", обясних, че някои хора вярват, че го има, други не.  И че аз самата не зная. Разказах й какво вярват хората, че има в рая. Но че може би е само приказка. И че никой не може със сигурност да й отговори.
 
Мисля, че даже да не разбират напълно в момента на обяснението, то си идва на мястото по-късно и е важно да бъде по силите ни обективно.

# 2
  • София
  • Мнения: 13 200
И моята пита тия работи. При това далечни за нея хора. Примерно забива въпроса на колеги.. Ти имаш ли майка.. а имаш ли татко.. Като предварително е настроена да получи отговора "Не". Тогава пита "Умрели ли са?" Колегите ми яко се спичат, защото не знаят какво да й отговорят. Отговарям аз... никакви неща от сорта на на небето са.. отговарям "Да, умрели са". Следва "Защо?" Аз казвам "Ми не знам, сигурно са се разболели или вече са били много стари"

Задава и друг тип въпроси.
Тя: Мамо, нали това е нашата Земя?
Аз: Да!
Тя: А тя кръгла като топка ли е?
Аз: Да!
Тя: А защо се върти?
Тук баща й се намесва... :"Ще разбрешеш в 9 клас по физика!"  Joy Joy Joy


Ааа, пита много за човешкия организъм. Примерно за кръвта и кръвоносната система. Аз съм обяснявала, че човека не може да живее без кръвта, че тя минава по едни тръбички, че сърцето я кара да се движи в човешкото тяло... Та тя повтаря о преповтаря тоя урок  Wink

# 3
  • И тук, и там, навред....
  • Мнения: 755
Яна от малка също ми задава мн. интересни въпроси/сега е на 5г./ и аз винаги съм се стремяла да съм обективна и да не оставям въпрос без отговор.
Когато беше на 3г. ме питаше : Като занесем цветя на "къщичките "/гроба/на умрелите, те как ще дойдат да си ги вземат?
Как се отива на небето когато умре човек?
Всички "Как?' за раждане на бебето?
Защо тате трябва да работи? и още хиляди, хиляди въпросчета... Grinning

# 4
  • София
  • Мнения: 4 865
Нищо философско не откривам в тези въпроси. Съвсем практически са си - децата питат за нещата от живота.

Питали са ме:
- Кога ще умре всеки от нас
- Защо луната и звездите светят
- Защо при буря първо е светкавицата, а после гръмотевицата и само понякога се случват едновременно
- Защо листата пожълтяват
- Откъде идва дъждът
- Защо има мъгла
- Защо някои хора безпричинно се държат грубо и предизвикателно
......
Всъщност, питат за всичко, което не знаят, както и за неща, които вече са научили, но някак искат да получат потвърждение за знанията си.
Отговарям честно. Ако не знам отговора, признавам и предлагам заедно да прочетем нещо или да попитат друг и после да ми разкажат какво са научили.

# 5
  • Мнения: 2 716
Моите деца задават прости въпроси. Но аз отговарям философски.
Наскоро дъщеря ми каза, че виждам логическа последователност във всичко. Щом съм успяла да стигна от електрическата крушка до Христос  Joy

# 6
  • София
  • Мнения: 4 865
Щом съм успяла да стигна от електрическата крушка до Христос  Joy

Естествено. В Библията нали пише, че светлината дойде на света....

Чудя се, има ли въпрос, който не искате децата никога да ви зададат?

# 7
  • Мнения: 2 161
Щом дядо е горе на небето,на облаче ли спинка?

# 8
  • София
  • Мнения: 13 200
Чудя се, има ли въпрос, който не искате децата никога да ви зададат?

Аз не се сещам за такъв...

# 9
  • Мнения: 4 665
" Защо баба си има дом на небето, а няма поща където да и пратя писмо ? "

# 10
  • Мнения: 2 716
Но малката щерка задава неудобни въпроси на кака си:
-како какво е педераст?  hahaha
Янита, с радост бих дискутирала с децата си по всички въпроси.
Излъгах.
Не искам никога да отговарям на злепоставящи ме въпроси:
- Защо лапаш на тате пишката? - никога не искам да го чувам  Naughty

# 11
  • Мнения: 4 665
- Защо лапаш на тате пишката? - никога не искам да го чувам  Naughty
Предполагам и не би допуснала да те видят, от което да призтече подобен въпрос Grinning

# 12
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
От какво са направени ябълките ?
Защо няма плюшени майки ?
Защо не ми родиш едно кенгурче ? и после огорчен : Ама защо майките не могат да раждат животинчетааааа?
Как са закарани трамваите на улицата - със самолет ли ? Което за мен си е философски въпрос, защото незнам как по принцип са доставени трамваите след като са били купени ....

# 13
Моят син  ме пита дали когато умрем ще се родим пак същите и пак ще бъдем заедно

# 14
  • Мнения: 2 353
  Как душата се качва на небето?
  От какво е направена водата?
  Къде отива Луната?
  Като умрем ще бъдем ли щастливи? Как ще виждаме там, след като ще бъдем само души, а те нямат очи?
 

Общи условия

Активация на акаунт