Хранене на 1год.и 7месеца

  • 2 754
  • 19
  •   1
Отговори
Здравейте мами.Имам няколко въпроса и ще се радвам да ми отговорите.Детето ми е на 1г.и 7м колко пъти трябва да яде какво количество знам че за всяко дете е различно.Някакво примерно меню.Имаме зъби но предпочита пюрета и каши.Мързи я да дъвче.

# 1
  • Мнения: 27 524
И синът ми не дъвче, затова пасирам, ако съм го готвила или аз или си яде готовите пюрета, които са си пасирани.
Както сама каза, всяко дете е различно, така че...  Simple Smile Синът ми повече от 200гр не може да изяде, други деца ядат по 350. В темата Кой какво ще хапва днес всяка от нас споделя какво яде детето й, там може да имаш ориентир  Peace

# 2
  • Мнения: 4 399
И моята мързелана все още не иска да дъвче и ако не е пасирано или го плюе, или много демонстративно се дави. На тази възраст би трябвало да имат 3 основни хранения и 2 междинни. Основните хранения май трябва да са някъде около 250 гр доколкото изобщо може да се говори за такива схеми при сравнително големи деца. Но и моята не може да изяде повече от 220 гр и то когато е на кеф. Междинните хранения могат да са 1 плод или кисело мляко, горе-долу с такава калоричност.

# 3
  • Мнения: 24 467
Пробвай пасиране на едри частици или намачкано с вилица. Моят син се храни често така, а домат и варени /печени/ картофи и други такива си дъвче дори и без да намачквам вече.
Ние сме на година и 5 месеца и нашето ПРИМЕРНО меню е горе- долу следният тип:
сутрин 240 мл. пълноценно мляко, а към 10.00 часа малко плодове /половин банан, ябълка, круша- вече ги режа просто на парченца, не ги мачкам/;
обяд- 220 гр. , като вече си готвим предимно и рядко ползваме готова храна- зеленчуци с месо или без, различно, като даваме от нашата храна;
след обяд- млечен десерт или плосово пюре или плодове- също различно, отново количеството ни е около 200-220 гр.
вечеря- обикновено каша, но понякога и това, което вечеряме ние, задължително гарнирано с домат /това му е любимото ястие/.
Между храненията аз не давам нищо, солети, чипс, пуканки, снакс, вафли и т.н.- нищо. Така детето има истински здрав апетит, когато дойде време да се храни и не се муси на никаква храна. Поради тази причина и рядко го събирам със случайни майки по разни площадки, тъй като редовно се вадят подобни неща и се предлагат, разбира се и на нашето бебе. Всички до една се оплакват от това, че детето им не харесва повечето от храните, че набляга на сладко или на тестени произведения, но не предприемат нищо по въпроса. Имам си кръг от познати, с които сме на едно мнение по въпроса и не си пречим взаимно по този начин.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 971
Синът ми е на 2,8 год., много добре си дъвче луканка, чипс, даже от време на време си хапва и бадеми, но храната, която аз му давам задължително трябва да е добре намачкана с вилица - мачкам му я от 10 месечен, иначе не иска да хапне и започва да се дави и да се напъва докато не върне поръчката. Всичко си е до дете, моето даже не иска да се храни само и го храня аз  Confused

# 5
Благодаря ви мили мами.

# 6
  • Мнения: 1 049
Това, което са ти писали за две междинни и две основни яденета е вярно, само че е важно да бъдат две млечни и две безмлечни на ден (без да се брои АМ, което пие). Хубаво е ако обедното ядене е с месо следобед да не яде мляко за да се усвои по-добре желязото от организма. Така млечните храни и АМ се дават обикновено сутрин и вечер Peace

Ние сме почти на 1 г. и 7 м. и храненето ни е долу горе следното:

Сутрин - като се събуди пие АМ, след около час малка млечна закуска с изкиснато сирене
Обед - Меню на ХИП или Нестле за 18 месеца (4 пъти седмично с месо, два постно, веднъж риба). Всяка  неделя прибавям към зеленчуковото пюре и по 1 жълтък. Относно яйцата при нас се препоръчва от 1 до 2 год. по едно седмично, след 2 год. по две и аз така правя.
Следобед - Плодове с един сухар или бисквитки
Вечер - млечна каша (вечер не иска да пие АМ)

Не купувам чипсове, зърнени храни и други, давам отвреме навреме кашкавалени солети.
Относно пасирането и аз още го правя, но вече на по-едри парченца. Може да яде и непасирана храна, но се уморява дълго да дъвче и се отказва, затова още и "помагам"  Wink



Последна редакция: вт, 16 окт 2007, 16:16 от kati_t

# 7
# 8
  • Мнения: 546
И аз мислех да пускам такава тема.
Моят син се храни така:
Преди закуската пие прясно изцеден портокалов сок
Закуската обикновено е мляко с кус-кус, грис, овесени ядки и сирене
Обяд - зеленчуци с месо или риба около 200гр., 1/2 филийка хляб, някакъв плод
След обяд - плод и кисело мляко 200гр.
Вечеря - зеленчукова супа около 150 гр., евентуално малко хляб, но ако не си поиска не му давам
Преди лягане - 170 мл. АМ

Така по мои изчисления яде 3 пъти на ден мляко и плодове, 2 пъти дневно зеленчуци /сурови все още много не иска/, 1 път месо и 2-3 пъти хляб и тестени като гледам да са пълнозърнести. Яйце давам около 3 пъти седмично.
Не пасирам и не мачкам, режа на малки парченца.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 686
О, точно и аз мислех да пускам такава тема... Много се ядосвам, защото за бебета до 1 г. има сумати изписано по въпроса за храненето, а за след годинката - нищо! Основно ме интересува по колко горе-долу ориентировъчно трябва да яде на хранене. Понякога си мисля, че му е малко, друг път като му се отвори апетита и се чудя дали няма да си разшири стомахчето.

Ние ядем горе-долу така:

Сутрин - 220-250 гр. попара, мляко с бисквити, попара с мляко и плодове, кускус със сирене или каша с мюсли. След половин до един час хапва настъргани или намачкани плодове, примерно една ябълка (не много голяма) или круша, синя слива, половин банан и др.

Обед - (на детска кухня сме) до 50 гр. супа, обикновено зеленчукова, 180 гр. ядене, обикновено месно, и няколко хапки нещо за десерт - мъничко плод, малка бисквитка или няколко лъжички кисело мляко.

Следобед - 180 гр. кисел или крем от кухнята, като допълвам с нещо, защото не му стига - примерно 50 гр. бисквита с плод или само плод. След около 1 час пие към 150 мл. плодов сок.

Вечеря - 150 гр. зеленчуково пюре, като около това ядене похапва доста сурови зеленчуци, примерно домат (много го обича) или краставичка. Преди лягане пие 100-150 мл. АМ.

Събота давам задължително риба, защото в кухнята не правят. В неделя яде постно с 1 жълтък. Събота и неделя за следобедна закуска давам каши за по-големи дечица, за да разнообразим кисело-кремовата закуска от кухнята.

По въпроса с кухнята много ме озадачава факта, че повечето от майките на дечица, които са на кухня дават супата с хляб за вечеря. За мен това не е пълноценно хранене. Супата няма хранителна стойност, основната й цел е да възбужда апетита преди основното ядене. Съответно все едно дават вода с хляб за вечеря на децата. Незнам, аз ли съм в грешка или поголовно майките не знаят как да хранят децата? Аз хляб заедно с ядене не давам, предпочитам да се набляга на манджата. Хлебче хапва, когато поиска - по някоя друга коричка на ден, като основно го ползва за чешане на зъбките.

Много се радвам на темата, дано повече майчета се включат.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Жасмина е на 1 г и 7 м, менюто е горе-долу такова:
сутрин - 240 мл АМ с бисквита
обяд - манджа каквато ядем ние + 1/2 крем
вечер - супа с хляб или пак 240 АМ с бисквити
има 2 междинни сутрин и следобед когато яде плодове и млечен крем, следобед понякога хапва и филийка с лютеница / не цяла - половин/. Нищо не пасирам, само мачкам с вилица. Сутрин понякога вместо мляко яде попара или макарони със сирене.
Това за супата вечер ме зачуди  newsm78 Защо пък да няма хранителна стойност? Има си всички нужни съставки и витамини - не мисля че може да се сравнява с вода с хляб, ако беше така какво значение има кога се яде?

# 11
  • Мнения: 546
Супите от кухнята наистина нямат кой знае каква хранителна стойност  - оцветена вода с плуващи тук-таме трудно различими зеленчуци. Затова и не ги давам.
Домашно приготвената  супа би могла да бъде доста хранителна. 

# 12
  • София
  • Мнения: 2 686
Това за супите не го казвам ей така. Ето какво пише по този повод в една книга "Детска кухня", която имам. За основни неща съм се водила по нея, независимо, че е старо издание:

"Супите и больоните са много полезни, понеже съдържат минерални соли и имат апетитовъзбуждащо действие. Те обаче са недостатъчно хранителни и затова не бива да се дават в големи количества и особено като самостоятелна храна. Дават се само по 30 мл. дневно (тук сме в главата хранене между 6 и 12 месеца), обикновено преди пюрето. Големите количества ограничават приема на другите храни. Нашите дески кухни приготвят по 200 мл супа или бульон, от които майките правят попара с хляб и я дават като самостоятелна храна. Само за деца с намален апетит се препоръчва да получават по-голямо количество супа - до 50 мл, и тя да се дава 15-20 минути преди хранене, като апетитовъзбуждащо средство."

# 13
  • Мнения: 814
Здравейте мами.Имам няколко въпроса и ще се радвам да ми отговорите.Детето ми е на 1г.и 7м колко пъти трябва да яде какво количество знам че за всяко дете е различно.Някакво примерно меню.Имаме зъби но предпочита пюрета и каши.Мързи я да дъвче.
Ние сме горе-долу на вашата възраст. На сина ми започнаха да му никнат по-късно зъбките и аз все го отдавах на това, че не иска да дъвче. Въпреки, че яде бисквити, солетки, както и всичко, което види, че аз ям - и то без проблем. Обаче като му сложа яденето от кухнята - трябва да му е пасирано. Затова от 2 седмици отказах упорито да пасирам и той малко се понацупи първо, ама сега знаеш ли как добре си хапва ... и дъвче дори месцето. Пробвай първо да намачкваш с вилица Peace   

# 14
  • Мнения: 8 242
Тони яде горе-долу така - грамажите сам си ги определя, не го насилвам ако не иска.. давам докато ми каже НЕ. Това ни е режима от годинката насам..
Не съм пасирала, освен първия месец като захраних. Дъвче си (макар че в момента му никнат кътниците, досега карахме на резци само)..

Суче за събуждане..
Закуска (към 9-10) - 150-200 гр. - каша (домашна или купена от какво ли не), кус-кус, грис, овесени ядки и блабла от сорта - това 90% в случаите с плод и/или масло и сирене
Обяд (към 12-13) - манджа с месо или риба 150-200 гр.
Суче за приспиване..
Суче за събуждане..
Следобедна закуска (към 15-16) - 150-200 гр. - вариации на сутрешната, но често кисело мляко с плод и 1-2 лъжички каша..
Понякога суче към 17-18..
Вечеря (към 20-21) - 150-200 гр. - манджа с нещо си.. или супа със зеленчукова каша (макар че супите и тях ги правя с гъстотата на манджи  Crazy)
Суче за заспиване..
През нощя суче поне 10тина пъти..
Между храненията обикновено гризе кашкавал или сирене или някакъв плод..

Общи условия

Активация на акаунт