кърмене и мед

  • 697
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 373
Току що забелязах, че  крачетата и ръчичките на моята бебка са целите покрити със ситни пъпчици, нещо което по-рано сутринта нямаше. По ръчичките забелязах и две-три по-големи зачервени пъпчици. Не можах да видя дали има и по телцето, защото заспиваше , а като че ли имаше и по личицето и зад ушичките. Днес сутринта изядох една лъжица мед ,а отдавна не бях яла точно защото се притеснявам да не и подейства на нея. Мислите ли че е от меда? Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 629
На теория е възможно. Медът е доста опасна храна, но май повече, ако се консумира директно от бебето. През майката би трябвало влиянието му да е силно омекотено. Но все пак следи детенцето. Виж дали през последните два дни не си хапвала и нещо друго (по-различно от досегашната ти храна), или дали не си яла няколко последователни дни едно и също. Обривът може и да е от прах за пране или някоя дреха.
Може всичко да утихне бързо и да не се повтори никога вече  Laughing

# 2
  • Мнения: 1 674
Току що забелязах, че  крачетата и ръчичките на моята бебка са целите покрити със ситни пъпчици, нещо което по-рано сутринта нямаше. По ръчичките забелязах и две-три по-големи зачервени пъпчици. Не можах да видя дали има и по телцето, защото заспиваше , а като че ли имаше и по личицето и зад ушичките. Днес сутринта изядох една лъжица мед ,а отдавна не бях яла точно защото се притеснявам да не и подейства на нея. Мислите ли че е от меда? Rolling Eyes
при мен се получи същият проблем ,когато консумирах яйца или продукти с яица.убедих се храната преминава в кърмата Hug

# 3
  • Мнения: 4 915
Кърмата се синтезира от съставките на кръвта.

Медът няма как да премине в кръвта и оттам в кърмата.

Сам по себе си той не е опасен освен за бебета под 12 месеца заради опасността да съдържа ботулинови спори. Ботулиновите спори няма как да преминат през майката и да стигнат до бебето.


# 4
  • Мнения: 373
Кърмата се синтезира от съставките на кръвта.

Медът няма как да премине в кръвта и оттам в кърмата.

Сам по себе си той не е опасен освен за бебета под 12 месеца заради опасността да съдържа ботулинови спори. Ботулиновите спори няма как да преминат през майката и да стигнат до бебето.




В такъв случай дали би могло и да е от Ефизола който смуках, тъй като ме боли гърлото? И меда между другото го вземах именно за облекчаване на болката в гърлото. А този обрив определено ми прилича на алергична реакция - целите й ръчички и най-вече от вътрешната страна са покрити с множество съвсем ситни пъпчици без връхчета. По телцето като че ли не са толкова много, но пак има. А Ефизола пише че може да се приема от кърмачки. И какво друго мога да пия за гърло?  newsm78

# 5
  • Мнения: 4 915
Трудно е да се прецени от един път дали детето реагира на точно определена храна. Възможно е, не казвам, че не е, но от една лъжица мед да се предизвика толкова бързо така изразена алергия ми се струва малко вероятно...

За да се набеди определена храна като провокираща неблагоразположение при бебето, майката трябва да забележи неколкократно проблеми всеки път, когато консумира дадения продукт. И реакцията не е толкова бърза - за няколко часа - от сутринта до обяд...Обикновено минават повече часове - от сутринта до вечерта, та до другия ден...

Може да не е алергичен обрив. Да не е претоплена? Нова дрешка? Нов прах за пране? Нова козметика?

За Ефизола нищо не зная...

Мен също ме боли гърло и кашлям 10-на дни вече. От 3 дни пия Стодал - хомеопатичен сироп, но то вече не се издържаше моето...Чай с лайка си правя и гаргари със сода.  Tired

# 6
  • Мнения: 373
За да се набеди определена храна като провокираща неблагоразположение при бебето, майката трябва да забележи неколкократно проблеми всеки път, когато консумира дадения продукт.
 

Аааа, мене вече ме е страх да ям мед. Аз като забележа веднъж как се отразява и не повтарям.  NaughtyКато си набедя нещо , че й действа и край. Нямам желание за експерименти. Прясно  и кисело мляко взех да избягвам защото ми се струва, че повръща от мляко. И направо не ми се рискува. И кафе не смея да пия.
А иначе може и да е от дрешка - днес й сложих едно пуловерче дето го прах с обикновен прах за пране, ама то не й се търкаше на ръчичките... newsm78

# 7
  • София
  • Мнения: 431
Абе не знам какво преминава в кърмата, ама моето дете преди няколко дни получи някаква уртикария (без да е ял нова храна от около 15 дни, нито съм ползвала нова козметика, прах и прочие) и кожната лекарка ме постави на такава диета, направо ви е бедна фантазията. Според нея най-вероятно нещо в кърмата го е предизвикало. Така че явно е възможно медът да е причината за обрива във вашия случай.

# 8
  • Мнения: 4 915
....Аааа, мене вече ме е страх да ям мед. Аз като забележа веднъж как се отразява и не повтарям.  NaughtyКато си набедя нещо , че й действа и край. Нямам желание за експерименти. .....

Изборът, разбира се, е твой.  Simple Smile Споделям какво съм чела. Ето тази статия примерно: Can a nursing mother eat this food? FAQs

А наскоро имаше и друга преведена статия тук за  Хранене на кърмачката

Кофеинът не е толкова опасен, преминава в минимално количество в кърмата: Кърмене и кофеин

# 9
  • Мнения: 373
Free soul , благодаря за полезните статии.  HugТази за кофеина не бях я чела . И колкото и да ми се пие кафе ето това е способно да ме откаже :
"Ако кофеиновата стимулация е проблем за бебето, може да отнеме от няколко дни до седмица, след като майката елиминира кофеина от своята диета, преди бебето да се върне към нормалното си състояние. "
А и като си помисля,че вероятно след една чашка кафе бебка ще бъде нервна и раздразнителна и може и да не спи , веднага се отказвам.

Що се отнася до обривчето, днес вече го няма, останаха само 2 по-големи зачервени пъпчици по ръчичките. Не беше от Ефизола , защото по-късно пак смуках, а обрива изчезна.

А върху това ехубаво да се позамисли човек:
"Днес специалистите смятат, че въвеждането на алергени чрез кърмата в малки количества е ефективен метод, който позволява да се предотврати възникването на алергии в бъдеще. С помощта на кърмата детето по-добре се приспособява към тези продукти. Затова детето с потенциална алергия не трябва да се отбива, докато не се запознае с всички продукти, които за в бъдеще ще яде самото то." Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 4 915
При първата щерка в много неща се ограничавах. Кафе също не пиех, макар че имам ниско кръвно (90/50), не спях повече от 2 часа непрекъснат сън заради бебето и постоянно Мариела бе в ръцете ми - диване от новородено. Към третия месец реших да почна пак кафе - тя така или иначе не спеше и дивееше по цял ден.  Crazy Не забялязах влошаване на ситуацията (то и нямаше накъде вече  Laughing).

При втората вече бях чела повечко. Не съм спирала кафето. Пия по 2 почти двойни чаши кафе дневно. Дребната спи като пън. 2 пъти дневно и нощем от 21 до 8-9 сутринта.  Mr. Green Много спокойно дете.

Това е моят опит с кофеина.  Laughing

А относно цитата - това е просто една теория... Rolling Eyes Приемам го така. Не като истина 1:1. За да предотвратя до минимум алергиите, захранвам бавно и постепенно, като изтеглям назад най-силните потенциални алергени. И кърмя дълго, разбира се.  Wink


# 11
  • Мнения: 373
При първата щерка в много неща се ограничавах. Кафе също не пиех, макар че имам ниско кръвно (90/50), не спях повече от 2 часа непрекъснат сън заради бебето и постоянно Мариела бе в ръцете ми - диване от новородено.


И аз така, с баткото като разбрах,че съм бременна и спрях кафето. И той беше голям ревлъо. Докато през бременността с дребната си пиех до последно, но като родих  го спях. Да не хващам дявола за опашката , ама тя поне нощно време си спи, само като се размрънка взимам я при мен, давам й да суче и тя си заспива. И аз също. та затова не ми се рискува с кафето. Замествам го с Инка.
А по въпроса с меда, не съм напълно сигурна дали и аз не съм алергична към мед. Преди 2год. ми установиха че имам доста алергии към полени , прах, влага и др. От време на време получавам някакви обриви от храна, които представляват пъпки като ухапване от комар по цялото тяло. И все не мога да установя от какво. По едно време мислех, че може да е от ягоди, ама после като съм яла не се е появявал. Мислех, че може и от мед да е , ама и него като съм яла не ми се появява. Та много е трудно това с хранителните алергии. Върху мен си мога да експериментирам , ама върху беба не ща. Ама при захранването и аз ще гледам да въвеждам всичко постепенно, че да мога да следя ако от нещо направи реакция.  Peace

# 12
  • Мнения: 153
Здравей krasi72 !
Едва сега видях твоят въпрос! Не съм чела останалите отговори... Също така съм сигурна, че вече нищо ви няма, но бих искала да ти кажа моето мнение, за да го имаш предвид ако пак хапнеш мед.... Grinning
Моят син е с предразположеност към алергии и то голяма - и аз и таткото си ги имаме и то към много неща. През първите няколко месеца, след раждането на сина ми се скъсвах да ям мед, тъй като не знаех, че е алерген. Въсщност, май само това ядях. Не близвах мляко, млечни продукти, сладко, кисело, солено, сокове - никакви, само компот от череши. Въобще, страшна паника бях нещо да не стане на малкия. Боб проядох малкия като стана на шест месеца. Понеже не ми оставаха много неща за ядене, които да ям, без колебания ядях филии с масло и мед. Чак после разбрах, че и меда е алерген. На малкия обаче нищо му нямаше. Когато бебо навърши 3 месеца една медицинска сестра ми каза, че ако не ям всичко в умерени количесва рискувам детето ми със сигурност да развие алергия. Не знам колко беше права, но сърцето ми подсказваше, че само с картофи, ориз и пилешко няма да предам всички полезни вещества с кърмата ми, от които има нужда малкия. Затова започнах да си хапвам от вичко /с изкл. на бобовите, които проядох, ког.малчо стана на 6м./ Пъпчици сме имали много пъти, но появяването им започна, когато настъпиха жегите през лятото. Тогава точно и захранвах, та до ден днешен не разбрах от алергия ли бяха или от топлината. Знам едно със сигурност - детето ми никога не се е обривало от меда, който аз изяждах в промишлени количества.  Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 373
Графи 81, това което ти е казала мед. сестра потвърждава цитата от по горе, че въвеждането на алерген в малки количества чрез кърмата може да помогне да се предотвратят по-нататъшни алергични реакции. Това ми звучи като ваксина- давано в малки количества изгражда имунитет. като се замисля това изприщване беше в лека форма и изчезна до другия ден, може и да опитам пак но  съсвем малко (въпреки че онзи ден изядох само една чаена лъжичка)и да видя как ще подейства...

# 14
  • Мнения: 4 915
Краси, не е съвсем правилно да се сравнява горната теория с ваксините, според мен.
При ваксините се вкарват омаломощени вируси в организма, и тялото започва да игражда антитела.

При въвеждането на алергизиращи агенти в менюто на бебето, преди да е достигнал организмът му зрялостта да се справя с тях, чуждите молекули преминават през чревната лигавица и възбуждат ответна алергична реакция. Хистаминът се покачва, избиват пъпчици, обриви, сърбежи се появяват, отоци ...
И малките количества са достатъчни да предизвикат алергия, защото всъщност белтъчните молекули правят реакцията. Молекули достатъчно има и в 1 грам.

Когато тялото реагира на една храна с алергия, то "запаметява" чуждия агент с произведените в отговор антитела. Нужни са месеци и години, за да "забрави" имунната система провокатора и да може пак да се въведе виновната храна отново. Нужно ли е това? 

Просто двете неща са поставени на различна основа.

Какъв е смисълът да се рискува и да се дават, макар и по "мъничко" алергизиращи храни, вместо да се изчака препоръчителния период? Това по-горе е просто теория. На мен логиката ми подсказва, че по-добре е да не поемам излишни рискове. Пример - ако пия 2-3 литра прясно мляко, за да може да премине белтък през кърмата ми и евентуално "да свикна" бебето с него, по-вероятния резултат е бебето да се алергизира.
Ако не се наливам с млечни, и въведа кисело след годинката, а прясно - след 2-3 годинка, рискът от алергия е нищожен.

Така разсъждавам аз.  Rolling Eyes

П.П. Това няма отношение към меда. Както изказах мнение, не вярвам той да е причинил обрива у детето.

Общи условия

Активация на акаунт