Локално парно

  • 93 568
  • 165
  •   1
Отговори
  • Мнения: 165
Котелът ни е пригоден и за двата вида твърдо гориво и се намира в мазата, където са и дървата. Когато ни го поставиха ни препоръчаха през деня да е на дърва, а вечер за да има жар и на сутрината - на въглища.
Сега приятели ни казват да не сме вземали въглища, че много се цапало. Какво се цапа?
Наоколо, комина,кюнците или какво?  #Crazy

Последна редакция: пт, 09 ное 2007, 04:04 от Mamma

# 1
  • Мнения: 2 494
Ние ползваме и двете, така е най-удачно, зареждаме го с дърва и ако цял ден сме в къщ слагаме след около 2 часа 1 кофа въглища и изкарва до вечерта  Peace
Може и само на дърва, но ще гори много дърва и трябва често да му се хвърля, според мен.

# 2
  • Мнения: 2 494
Ние ползваме и двете, така е най-удачно, зареждаме го с дърва и ако цял ден сме в къщи слагаме след около 2 часа 1 кофа въглища и изкарва до вечерта, може и 2-3 дърва отгоре да се сложат, доколкото знам от мъжа ми, нещо като горно зареждане  Peace
Може и само на дърва, но ще гори много дърва и трябва често да му се хвърля, според мен.

# 3
  • Мнения: 165
А вечер като се зареди да речем към 00h изкарва ли до сутринта или изгасва и трябва на ново да се пали? И каква е цената на въглищата горе долу спрямо дървата? Никога не сме купували въглища и идея си нямам. А просто нямаме място къде да слагаме повече дърва за да ни изкарат зимата. За това варианта е периодично да купуваме въглища за определен период.
Благодаря за инфото до тук   bouquet

# 4
  • Мнения: 2 494
Май гасне и се чисти и пали всеки ден  Rolling Eyes ама не съм сигурна, никога не съм го чистила аз  Laughing
Въглищата бяха миналата година 160 лв за тон, а дървата 50лв за кубик, но като консумация някой трябва да те ориентира, аз не знам.

# 5
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Ползваме го смесено ,така да кажа.Зареждането е :отдолу дръвца,в/у тях 2,3,4,5 лопатки въглища,но от тези донецките ,високоенергийните/и в/у тях дръвце и разпалки.теглиш му кибрита и му глей сеира.зимата по къс ръкав ходя.Малката също.Прането ми съхне за 1 час.И така .мн.съм доволна и не си давам парното за нищо на света.Незнам какво са ти обяснявали за дърва ,въглища,но аз ти казвам как процедирам Peace

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 23 543
Ние горим САМО въглища. Дърва не ползваме. Горим въглища донбас. Брикетите не са ефективни, имат ниска калоричност. Пълним, палим и забравяме за 24 часа. Няма да казвам колко пълним Money Cry #Crazy, това зависи от котела. Нашия, мисля, е доста голям 50 киловата newsm78 май беше. Поради някакви причини (слушах с половин ухо) системата е пълна с антифриз, а не с вода. Трябва да питам половинката си защо.

# 7
  • Мнения: 2 865
Не мога да си го представя с дърва.

# 8
  • Мнения: 5 178
Ние горим САМО въглища. Дърва не ползваме. Горим въглища донбас. Брикетите не са ефективни, имат ниска калоричност. Пълним, палим и забравяме за 24 часа. Няма да казвам колко пълним Money Cry #Crazy, това зависи от котела. Нашия, мисля, е доста голям 50 киловата newsm78 май беше. Поради някакви причини (слушах с половин ухо) системата е пълна с антифриз, а не с вода. Трябва да питам половинката си защо.

Антифриза е за да не замръзнат радиаторите, ако примерно идете зимата на почива за 10 дни Simple Smile
Да и при нас вилата е с антифриз, точно защото се ползва ударно за купони и празници,  и после с месеци никой не преспива.

# 9
  • Мнения: 25 447
При нас няма опасност от замръзване на тръбите, но мъжът ми пак слага антифриз във водата, защото разширителният съд е на открита тераса и се прави с цел да не замръзне водата в него.

# 10
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 643
По принцип от всички горива, мисля, че себестойността на въглищата е най-ниска.
Цапат и оставят доста повече сажди от дървата, разбира се - и от котлето ще измъкнеш повече сгурия, и в самото помещение ще усетиш разликата  Mr. Green
Не съм съвсем сигурна, но май тази година донбаските са около 200 лева, поскъпнали са. Хубаво е да се взима от тях, защото по-евтините са егати залъгалката - само пепеляк, и никаква калоричност.
Чистенето е почти всеки ден
Щом котлето ви е смесено, то разбира се, може и само на дърва, но много бързо изгарят (дъбовите и буковите държат най-много).
Ние имаме котле, което е с т.нар. пиролизно горене.
То е САМО на дърва, при него по някакъв начин се използват газовете, които се образуват при горенето на дървата, и по принцип би трябвало ефективността и честотата на зареждане да са много изгодни за нас.
НО тази работа става САМО със сухи дърва (влажността да е по-ниска от 20%).
Такива с лупа ги търсехме, и не намирахме.
С мокри беще кошмар, мъжът ми си отвисяваше пред котлето с часове, и нямаше ефект. Ама той много обича да се хвърля по новите технологии, и понякога не проучва как стоят реално нещата  Mr. Green.
Е, ние минахме на газ, а това ми ти златно котле събира прах, щото е и  скъпо, и никой не ще да го купи.

Последна редакция: пн, 15 окт 2007, 07:33 от Desislava, really

# 11
  • Мнения: 4 916
Въглищата верно че цапат, но горят по-дълго и топлината е по-различна. Така че и моят съвет за смесено гориво - дърва през деня и въглища през нощта.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 23 543
Мда, за антифриза било за да не замръзва ако идем някъде. И смазвало помпата. И радиаторите не ръждясвали, ние сме със стоманени.
За въглищата не мога да разбера защо да цапат - нали са в мазето?! Комина така или иначе се чисти веднъж в годината - т.е. качва се някой на покрива и пуска тел с тежест и телена четка в комина (4ри етажа и мазе, ммммм кефффф bowuu ), после в мазето се отваря една вратичка и се махат 2-3 кофи сажди. Ако са дърва кофите са 2, ако са въглища кофите са 4ри, но пак се чисти.

# 13
  • Мнения: 218
1. антифриза верно не замръзва, но другото му предимство е че по-бързо вдига температура и по-бавно изстива.
2. аз как процедирам... примерно снощи - направих сефтето на отоплителния сезон....  напълних котела с дърва, драснах му клечката в 17 ч. и толкоз... температура - около 24 градуса... по принцип до коледа / горе-долу / я карам на дърва и паля котела вечер след работа. представи си че гори цял ден и както при нас есента продължава дълго каква ще е температурата по обед... така правя и след 15 март... но това е много условно - зависи от зимата и температурите...

иначе, като е по-хладничко - на въглища! аз я карам на кафеви въглища - около 4200 калории са, щото ми е близко и съм доволен - тази година взех 4 тона по 110 лв. тона... иначе домбаските са около 6000 калории, оставят малко пепел, но са ситни, падат през решетката долу... трябва да си намерите хубави, да няма много пепел... цените им са над 215 лв на тон вече....

като зареждате с въглища - моя съвет е палене с горно горене - пълни се котела с въглища и се пали отгоре с разпалки. предполагам котела ви има клапи - след като се поразгори се затварят клапите и така с 1 зареждане може да изкарате 24 часа....

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 23 543
като зареждате с въглища - моя съвет е палене с горно горене - пълни се котела с въглища и се пали отгоре с разпалки. предполагам котела ви има клапи - след като се поразгори се затварят клапите и така с 1 зареждане може да изкарате 24 часа....
Това не знам, аз при котела не ходя, защото в мазето имаш мишки. Може и да няма, но ще продължавам да не ходя Simple Smile
И цената на донбас е 220лв, казват че ще се вдига още.

Общи условия

Активация на акаунт