Заекването при децата: вродено или придобито?

  • 881
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Синът ми е на 3г. и 4м. Започна да говори доста късно ( около 2г. ) и напоследък забелязвам, че заеква на всяка първа сричка от изречението. Просто я повтаря няколко пъти докато каже думата. Доста съм притеснена. Записах го на логопед, но те стачкуват сега и още не сме го посещавали. Опитвам си да си спомня дали е заесвал в самото начало, но не съм сигурна. Не ми е правило впечатление.  Моля ви, ако някой знае нещо да ми пише, защото много се притеснявам за баткото. Мислите ли, че е възможно да е заради малкият?

# 1
  • Мнения: 729
Не мисля, заекването е вродено. Придобито е.Ако детето е по чувствително възможно е да се е "стресирало" от появата на братчето.Логопедът е най-добрият вариант във вашият случай.Мисла че ще се оправи бързо,понеже е още малък и заекването е "хванато" в началото.Обръщайте на баткото по-вече внимание,говорете му че е много обичан и специален.Включвайте го в игрите с малкият.Всичко ще се оправи-не се притеснявай.Успех.

# 2
  • Мнения: 620
Заекването не е вроден дефект, винаги е придобито и се развива при по-чувствителни деца, обикновено в резултат на някакво психическо потресение.
 Но има и едно "физиологично" заекване в процеса на овладяване на говора и пак при по-чувствителните деца, като се проявява между 3-4 годишна възраст и после отминава.
Племиничката ми заекваше около две години между  2 и четири годинки, като отначало проговори добре, после почна да заеква, а после заекването отмина - сега е на 9 и абсолютно гладко говори три езика Simple Smile
Логопед е добра идея!

# 3
  • Мнения: 89
Да си призная честно най-много ме притесни самият логопед, защото каза, че ако до 6 месеца няма напредък щяло да се наложи да му правят енцефалограма за да се видели мозъчните вълни!!!!!!!!!!
Прозвуча ми доста страшно.
Благодаря за подкрепата ви мами! Наистина имах нужда някои да ме поуспокои.

# 4
  • Мнения: 668
Не се стресирай предварително мила mima_sf . Синчето на моя шеф сега е 8 клас в гимназия, заеква но иначе е изключително интелигентно и будно дете. Така че заекването, дори и да не бъде съвсем излекувано няма нищо общо с мозъчното развитие на детенцето.  Simple Smile
А щом сте хванали проблема по-отрано вярвам че бързо ще се оправи.
Моята дъщеричка не заеква в този смисъл на думата, но понякога се случва да повтаря началото на изречението по 2-3-4 пъти, т.е. първите 2 или 3 думи, докато успее да го започне и състави цялото. Отдавам го на превъзбудеността й, и че много бързо иска да каже нещо.

Пожелавам ви успех, след стачката и бързо да решите проблема.  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 4 496
Мисля,че не е вродено.Може би от стрес..Или ако някой му е повтарял "Кажи кооо-ла,мааа-са",или нещо от рода.Тогава децата се страраят да произнасят правилно думите,и се появява заекване.Това е мое мнение,разбира се.  bouquet

# 6
  • Мнения: 331
И според мен не е вродено. Голямата ми племенница по същия начин повтаряше първите срички на думите по няколко пъти на тази възраст. Говориха с лекар (не знам дали беше логопед) и той им беше казал, че е нормално, защото на тази възраст обикновено мисълта им тече по-бързо от възможността да се изразяват (или нещо подобно беше), но сега детето е вече на 5 и си говори съвсем нормално и без запъване. Не можах само да разбера, как логопедът прецени, че ще трябва евентуална енцефалограма при положение, че дори не е прегледал детето? Доколкото разбрах, не е установено дали наистина е заекване или не... Така че не се притеснявай сега, може да е, но може и да не е! Стискам палци да е второто.  bouquet

# 7
  • Мнения: 4 111
Аз заеквах като малка, придобито беше, бяха нужни няколко посещения при логопед и постепенно се оправих. Сега пак ми се случва, радко, но се случва - най-вече когато много се притеснявам за нещо.

# 8
  • Мнения: 9 973
придобива се от стрес или уплах.

Общи условия

Активация на акаунт