"Колет от чужбина"

  • 33 610
  • 378
  •   1
Отговори
  • Мнения: 580
Ровя се из готварските подфоруми, чета, преписвам си рецепти и си мисля... Имате ли желание да спретнем един "колет от чужбина" (по мое време нямаше колети от чужбина и много ме е било яд   Laughing).
Тук това е доста разпространено явление из разните food blogs, но ние ще го побългарим, за да имаме полза.

Номера е такъв:

Записват се желаещите.
Казват от къде са.
Тези, които имат желание за "колет от чужбина" се обаждат на лични на тези които предлагат.
Разменят адрес.
И се изпращат неща типични, специални, интересни и т.н. за съответната страна.
Разбира се, че се приемат и поръчки, ако цената им е в рамките на допустимото (което пак всеки сам преценява)


Естествено това не трябва да задължава никого - всеки сам решава може или не може да си го позволи, иска или не иска.
За каква сума ще е "колета" и колко ще му струват пощенски разноски пак всеки сам изчислява.
До коя дестинация максимум може да изпраща - Европа, Азия, Америка, навсякъде.

Идеята ми дойде, като четях готварските подфоруми - едни не яли лютеница от години, други нямали течна ванилия, трети марципан, четвърти им се дояли френски сладки, пети чували за еди кое си, ама няма как да се докопат до него, шести се оставят да ги изненадат.... и т.н.   chef

Може да се направят и колети по теми - "коледни", "пролетни",  "специалитет на твоята страна" - който както иска, само казвайте!

Поставям началото:

Австрия
Изпращам каквото искате и докъдето искате

Slav4e_Av4e - България (чипс с вкус на оцет)
ХИПП - България (сладко от кокос)
Чарита  - България
pina - България
Tatjana - Германия
bomboto - България
Айля - България
LaDolce  - Австрия
3ори - България
samuraika - Япония
Медовинка - България
Хипатия - Гърция
арабела - България (търси горещ шоколад с коледни подправки)
Bubbii - България
pepelyashka - Германия
Mirama - България
Ralfieta
QYT - Франция

Последна редакция: ср, 17 окт 2007, 14:19 от Дивиана

# 1
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
добра идея, но всяка страна има собствени разпоредби какво е разрешно и какво забранено за транспорт през пощата.

до Германия е забранено да се пращат храни, подправки и т.н.
само аз оттук към Бг мога да пращам.
пак нямам лютеница Crossing Arms

# 2
  • Мнения: 580
Здравей Асялайн Simple Smile
В блоговете, които аз чета предимно до Германия се изпращат колетчетата, сигурно не ги декларират  Sunglasses
За това и ми беше мисълта - никой да не се чуства длъжен - всеки си проверява дали може и изпраща.

# 3
  • София
  • Мнения: 10 825
Добра идея Simple Smile
Мога да пращам неща от България. Идея си нямам, обаче, какво да си поискам  newsm78

# 4
  • Мнения: 5 183
Интересно звучи.
Бих се включила, като се завърна, защото сега си отивам в родината за 4 месеца.
Лейди Чарм, като не знаеш какво да си поискаш, кажи че искаш да те изненадат с местни вкусотийки  Hug

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Здравей Асялайн Simple Smile
В блоговете, които аз чета предимно до Германия се изпращат колетчетата, сигурно не ги декларират  Sunglasses
За това и ми беше мисълта - никой да не се чуства длъжен - всеки си проверява дали може и изпраща.

в пощата в Бг се носят колетчетата отворени, за да се контролира съдържанието и тогава се пращат.
разбира се за 2 патрончета мента не правят проблем, но за бутилка - правят.

аз схванах идеята ти, много ме кефи, ама пак си стоя без лютеница Crossing Arms.

лошото е, че често ми се случва да пратя нещо до Бг и или по пътя да изчезне, или майка да си го получи в торбичка - разопакована и проверено Shocked. после обяснявам какво съм пратила, да не би нещо да липсва. Close

# 6
  • Мнения: 653
на мен ми се е прияло кокосово сладко, в консервена кутия си го спомням
баба и дядо едно време носеха от Куба
това е един от вкусовете, останали ми някъде там в детството
някой виждал ли е някъде нещо такова?
...
пък лютеницата може да я замаскираме някакси  newsm78

# 7
  • Мнения: 4 435
Аз съм готова да пратя лютеничка.Не дават ли от пощите?

# 8
  • Мнения: 580
@Асялайн, виж, може някоя майка да успее да ти прати лютеничка. Намисли си и още нещо, та да има смисъл идеята   Gift

@Хипп, дано да се запише някой, който знае за това сладко, звучи много интересно и ми се струва, че и аз съм го яла - то е леко прозрачно до бледо жълтеникаво на вид, с кокосови стърготини, нали?!

@Лейди Чарм, както Майка ти е казала - поискай си нещо, каквото и да е - колет с типични сладка, шоколади, бисквити, подправки, нещо смесено, което според човека, които ти ги праща е типично за страната в която живее. Ей така - за да пробваш.
Ако не искаш от Австрия, чакай да се запишат повече желаещи и си избери страна  Wink

Мисля, че е важно да не се срамуваме и притесняваме - който се е записал тук е явно съгласен с правилата и може да си го позволи.
Като естествено не става въпрос за това, един човек да снабдява редовно с храна друг, а по - скоро еднократно, за да може да опитаме и от специалитети на другите.

Не знам дали добре се изразих, но се надявам да сте ме разбрали горе - долу  Thinking

Хайде, чакам желаещи за кафенце, моцарткугелн и други глезотийки от Австрия   chef

Сетих се и за още нещо: не е задължително "колета" да се изпраща само между България и чужбина! Някой от Унгария например, може да поиска да опита нещо от Мароко. Или някой от Америка да му е интересно, нещо от Франция и т.н.

Последна редакция: чт, 11 окт 2007, 08:45 от LaDolce

# 9
  • Мнения: 11 747
Идеята ми се струва много интересна! Grinning

Понеже има и финансова страна въпроса - не ми е проблем да купя буркан лютеница или нещо подобно,но нямам идея в какви размери биха могли да са транспортните разходи.Ако някой е по-запознат да даде някакви рамки,да знам дали мога да се включа! Crazy

# 10
  • Мнения: 5 183
Сладко от кокос по нашите магазини не съм виждала. Заинтригувана съм.
А ЗА РАзходите - зависи докъде ще пращаш. Ясно е, че до Европа ще струва по-малко, отколкото ако някой се засили да праща на мен - в Нова Зеландия  Confused

# 11
  • Мнения: 11 747
А колко струва до Нова Зеландия?

# 12
  • Мнения: 27 524

Турски магазини няма ли при вас?  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 5 183
А колко струва до Нова Зеландия?

Не съм питала, а и скоро не съм получавала от майка и сестра ми, че нали ми предстои да си ходя за 4 месеца ... Но обикновено на колета има етикет с грамажа и цената. Мисля че от порядъка на 15-18 ;ева е пакетче до около 2 кила. А до 1 килограм май към 10-12, вече за по-малки не знам, защото нашите обикновено едва се вместват в 2-та килограма и все се налага нещо да вадят.

# 14
  • Мнения: 5 183

Турски магазини няма ли при вас?  Simple Smile

И аз това се зачудих. Тук от един арабски магазин, който наскоро си смени собственика и стана македонски  Wink, купувам лютеница, туршии, кьопоолу, кисело зеле, лозови листа, лозови сърми готови, локум, халва, кори за баница, БГ сирене - овче, краве и козе, маслини, подправки, фиде, слънчогледово олио, зехтин, руски бонбони, липов чай и какво ли още не. Даже къна има.

Общи условия

Активация на акаунт