искам да питам дали някои знае

  • 1 287
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 68
Дали някои знае на бащата дали се полагат 2 дни при раждане на детето от държавата ,както е напимиер при сватбата.Питахме счетито във фирмата и тя каза че щяла да провери но аз да се застраховам.

# 1
  • Мнения: 5 362
Да,мисля,че се полагат.Поне нашият татко си ги ползва.
Но нека пишат и други мами,които са в час Peace

# 2
  • Мнения: 4 447
Аз пък за пръв път чувам!  Crossing Arms

# 3
  • Мнения: 402
При нас таткото не е ползвал такава отпуска.

# 4
  • Мнения: 22 414
По закон се полагат различни дни в зависимост от местоработата на бащата.
Могат да бъдат от 2 до 7работни дни.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 466
Мъжът ми и за сватбата и за раждането на детето ползва по 7 календарни дни отпуска.

# 6
  • Мнения: 143
моят мъж пък си взе отпуск.  Thinking  Не съм знаела, че се полагат дни и за това, макар че е логично  Thinking

# 7
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
Мъжът ми и за сватбата и за раждането на детето ползва по 7 календарни дни отпуска.
И в нашия случай беше така Peace

# 8
  • Мнения: 3 695
При нас таткото не е ползвал такава отпуска.

# 9
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 416
Ако става въпрос за БЪЛГАРИЯ, аз проверих и за жалост по Трудов Кодекс НЕ СЕ ПОЛАГА нито 1 ден отпуска. Полага се 1 ден за починал близък и 2 дни за сключен граждански брак.

Фирмената политика е съвсем друг въпрос. При добро желание и договорка, предпирятията/Фирмите могат да дадат на татко и 2 месеца...

Може би момичетата от Майчинството счетоводно имат по-конкретен отговор.  newsm78

Последна редакция: пн, 08 окт 2007, 13:18 от Мяуче

# 10
  • Мнения: 24 467
Ако имате предвид дали се полага ДОПЪЛНИТЕЛЕН платен отпуск при нас за бащата, извън платения годишен отпуск- не, не се полага. За разлика от сключването на брак тук присъствието на таткото не е задължително  Laughing. Но той има право да си ползва дни от полагащите му се за  годината. Чл. 157 от КТ изброява изчерпателно хипотезите, при които се предоставят допълни дни, но тази не е сред тях.

# 11
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 416
Ето ви го члена тука и извинявайте за дезинформацията относно дните, които се дават при смърт на близък роднина: Embarassed Embarassed Embarassed

Чл. 157 [от Кодекса на труда]. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:

1. при встъпване в брак - 2 работни дни;

2. при кръводаряване - за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него;

3. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;

4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) когато е призован в съд или от други органи като страна, свидетел или вещо лице;

5. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за участие в заседания като член на представителен държавен орган или съдебен заседател;

5а. (нова - ДВ, бр. 57 от 2006 г., в сила от датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз) за участие в заседания на специален орган за преговори, европейски работнически съвет или представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество;

6. (т. 6 заличена, предишна т. 7, изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) когато е отправено предизвестие от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение - по 1 час дневно за дните на предизвестието. От това право не може да се ползува работник или служител, който работи 7 или по-малко часове;

7. (нова - ДВ, бр. 19 от 2005 г.) за времето на обучение и участие в доброволните формирования за реагиране при кризи.

(2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време. За това време на бременната работничка или служителка се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 133 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишен текст на ал. 2 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) През време на отпуските по ал. 1 на работника или служителя се изплаща възнаграждение, както следва:

1. по т. 1-3 - според предвиденото в колективния трудов договор или по споразумение между работника или служителя и работодателя;

2. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2006 г., в сила от датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз) по т. 5а и 6 - от работодателя в размера по чл. 177;

3. в останалите случаи - според предвиденото в специалните закони.

# 12
  • На тавана. С Карлсон и Дребосъчетата.
  • Мнения: 434
Аз бях чела из форума, че се полагат два дни за раждане на дете, но когато мъжът ми е питал в работата си за тях, се е оказало, че няма такова нещо.
Извадките от закона по-горе го казват, но да споделя и личния си опит. Wink

# 13
  • Мнения: 617
Да,мисля,че се полагат.Поне нашият татко си ги ползва.


# 14
  • Варна
  • Мнения: 466
Тези дни, които е ползвал мъжа ми са извън платения му годишен отпуск. Всичките му колеги при сключване на брак и раждане на дете получават по 7 календарни дни отпуск. Служител е на Министерство на отбраната.

Общи условия

Активация на акаунт