Миомно възелче! Помощ!

  • 6 584
  • 22
  •   1
Отговори
  • Тук и сега
  • Мнения: 325
Здравейте! Онзи ден като ходих на преглед и за профилактичната цитонамазка докторката ми каза, че май имам миомно възелче. Понеже обаче от едно известно време ми се появи много силно бяло течение каза, че първо ще го лекува него и на контролния преглед ще ме гледа пак. Но се притеснявам защото имах и леко кървене на два пъти между циклите. За чии дявол обаче изобщо не я разпитах. Направо си глътнах граматиката. Два дена обаче това не ми излиза от главата. Само като се сетя, че детето е на година и половина и ми настръхва косата.  newsm45 И едни лоши мисли ми минават през главата. Кажете какво да очаквам.

# 1
  • Мнения: 8 917
Здравейте! Онзи ден като ходих на преглед и за профилактичната цитонамазка докторката ми каза, че май имам миомно възелче. Понеже обаче от едно известно време ми се появи много силно бяло течение каза, че първо ще го лекува него и на контролния преглед ще ме гледа пак. Но се притеснявам защото имах и леко кървене на два пъти между циклите. За чии дявол обаче изобщо не я разпитах. Направо си глътнах граматиката. Два дена обаче това не ми излиза от главата. Само като се сетя, че детето е на година и половина и ми настръхва косата.  newsm45 И едни лоши мисли ми минават през главата. Кажете какво да очаквам.

Нищо страшно няма - от опит ти казвам, а сега ще го подкрепя и с инфо Peace Спокойййно! Hug

# 2
  • Мнения: 8 917
Миомата е най-честия тумор на матката. Въпреки че самата дума тумор звучи страшно и в обществото се използва като синоним на рак, миомата практически няма нищо общо с това заболяване. Според някои проучвания миома може да бъде открита в до 40% от жените на възраст над 35 години. Много от тях нямат оплаквания и вероятно никога няма да разберат за наличието и.

Какви са най-честите оплаквания при пациентки с миома?

Миомата често предизвиква по-обилни и продължителни менструации, неправилни кръвотечения или болка, не рядко обаче при по-слаби жени първият симптом е подуване на долната част на корема. Анемия предизвикана от честата и повишена загуба на кръв също може да бъде първи симптом. Някои определени форми на миома могат да предизвикват повтарящи се аборти, ролята на миомата в безплодието при жената по принцип се надценява.

В каква възрастова група се среща миомата?

Миомата по правило се наблюдава при жените с менструация. Тъй като в повечето случаи е зависим от хормоните тумор, след спиране на менструацията (поради липса на яйчникови хормони след менопаузата или при приложение на лекарства) миомата може да намали (понякога значително) обема си.

При кои жени се наблюдава?

На практика в момента медицината не може да отговори защо точно определена жена има миома, а друга не. Ясна е връзката с наследствеността – често се наблюдава в майка и дъщеря, сестри, но това не е абсолютно.

Как се поставя диагноза?

Диагнозата може да се постави при профилактичен преглед или такъв в следствие на оплаквания на пациента. Често обикновения гинекологичен преглед ориентира лекаря в достатъчна степен. Ехографията (ултразвуково изследване) показва прецизно размера на матката, възлите, тяхното положение. Тъй като миомата заедно с матката, от където произхожда в повечето случаи са представени като една цяла формация, за нуждите на проследяването големината и се сравнява с големината на бременна матка в съответната седмица / месец. За това при преглед пациентката може да чуе например, че „миомата е с големина на двумесечна бременност”.

Има ли разлика между миома и миомен възел?

Миомата може да бъде представена като един голям възел или множество по-малки.


Трябва ли всяка жена с миома да се лекува?

Категорично не. Много лекари не предприемат никакви действия при пациентки без оплаквания.

Кога трябва да се лекува?

На лечение подлежат жените с оплаквания – с болки, кървене, значително нарастване (в много страни за такова се приема големина на тумора над 3 месечна бременност – или 12 гестационни седмици).

Какви са възможностите за лечение?

Единственото 100% сигурно лечение е оперативното отстраняване на матката. В много случаи това не е необходимо – може да се отстрани само миомния възел или възли – това се прави при жени желаещи да забременеят или когато пациентката иска да запази матката си. В определен процент от случаите след такава съхраняваща матката операция може да се наблюдават повторно миомни възли. Друг увеличаващ популярността си метод все още недостъпен в България е емболизацията на маточните артерии. Казано опростено с в кръвоносните съдове на пациентката се вкарва специална сонда достигаща до артерията, която храни миомата. В нея се инжектира вещество, което я запушва. По такъв начин храненето спира и миомата се „умъртвява” Успехът е около 90%.

Съществуват лекарства, които могат да „свият” значително размерите на миомата. Те предизвикват изкуствена менопауза понижавайки значително половите хормони. Приложението им води до странични явления, което ограничава продължителността на техния прием. След спирането на лечението вероятността миомата да възвърне размерите си е голяма. За това те са подходящи само за подготовка за оперативно лечение на големи миоми при млади жени целящо запазване на матката.

Трябва ли при оперативно отстраняване на матката за миома да се отстраняват и яйчниците?

Логиката „да махнем всичко, за да няма повече проблеми, така и така сме отворили корема” е несъстоятелна. Наличието на менструация е белег за запазена яйчникова функция. Отстраняването на яйчниците води до всички негативни състояния наблюдавани в менопаузата, при това по-бързо и по-тежко. Вероятността пациентката да се разболее от рак на яйчника е многократно по-малка от вероятността да получи счупване в следствие на остеопороза, или съдово заболяване с не по-малка смъртност от рака. Профилактичното отстраняване на яйчниците може да се дискутира единствено при по-възрастните пациентки, особено при съмнение за злокачествено заболяване.

Може ли с билки да се „стопи” миомата?

Това се твърди за много от т.нар. натурални продукти. До момента не ми е известно сериозно проучване подкрепящи подобни твърдения. От личния ми опит по-скоро съм склонен да мисля, че става въпрос за естествено намаляване на размера на миомата в климакса, грешки при диагностиката или неточни измервания. Как ще се развие дадена миома – дали ще се уголеми или намалее практически е невъзможно да се каже, за това фактът, че определена миома е намаляла при прием на дадена билка сам по себе си не е доказателство за ефективност.

Миомата може ли да се изроди в злокачествено новообразувание?

Маточният сарком – злокачественото новообразувание на матката е много рядко заболяване – от 0,5 до 3,3 случая на 100 000 жени. Имайки предвид голямата честото на доброкачествения тумор – миомата и рядкото срещане на злокачествения вариант – саркома, може да се каже, че практически миомата не се изражда. Предложението за оперативно лечение с цел да се предотврати злокачествено израждане е несъстоятелно от медицинска гледна точка.

Трябва ли при жени с миома да се извършва специален контрол?

Въпреки че много колеги съветват пациентките да посещават гинеколог на 6 месеца за контрол, при отсъствието на симптоми едва ли интервали на по-малко от 1 година са оправдани. Измерването на миомата може да се направи по време на рутинния профилактичен преглед с вземане на цитонамазка, който трябва да се извършва ежегодно.

Може ли да се забременее с миома?

Да, това е възможно. Миомата може да се приеме за причина за безплодие само след щателно елиминиране на всички останали причини.

Какво е отношението на миомата към бременността?

Някои форми на миома могат да са причина за спонтанни аборти – това са миомите намиращи се непосредствено под лигавицата на матката. По принцип е трудно да се предскаже как ще се развие миомата през бременността. Най –често през първите 3 месеца тя нараства. Противно на широко разпространеното мнение, включително на колеги, че през бременността миомата винаги расте, проучванията показват, че това се наблюдава в по-малко от половината случаи. Не рядко дори има намаление на размера, особено във втората част на бременността. В повечето случаи е възможно бременността да завърши успешно, но могат да се наблюдават и сериозни усложнения, зависи от конкретния случай. Отстраняване на миомни възли по време на бременност или раждане (с цезарово сечение), макар и възможно е рисковано поради опасност от силно кръвотечение. Медицинското прекъсване на желана бременност с довода, че първо трябва да се отстрани миомата и след това жената да забременее е груба грешка.


Дишай спокойно, операцията е лека Peace
За повече инфо:

http://www.ag-specialist.com/index.php?option=com_content&ta … =13&Itemid=12

# 3
  • Мнения: 753
на мен ми откриха миома когато отидох на първият преглед за бебето, тогава само казаха че ще наблюдават дали ще расте и ще пречи на бебето, нищо не стана, не пречеше, не нарастваше, още си е в мен,...и нещо я бях забравила, гинеколога само ми спомена че един ден трябва да се отстрани, но в близкото бъдеще...

# 4
  • Мнения: 8 917
на мен ми откриха миома когато отидох на първият преглед за бебето, тогава само казаха че ще наблюдават дали ще расте и ще пречи на бебето, нищо не стана, не пречеше, не нарастваше, още си е в мен,...и нещо я бях забравила, гинеколога само ми спомена че един ден трябва да се отстрани, но в близкото бъдеще...
Ами както си пише и в горната статия - зависи от конкретният случай. Много хубаво, че при теб е завършило успешно за бебчето Hug

# 5
  • Тук и сега
  • Мнения: 325
Благодаря за инфото. Сега получих що-годе някаква яснота по въпроса. Пък ще се моля да няма усложнения.

# 6
  • София, откъм тъмната страна
  • Мнения: 246
Не се притеснявай! Аз имам няколко миомни възела. Откриха ми ги като забременях, за щастие и моите не попречиха на бебчето като при Tigercheto. След раждането доктора ми каза, че единствения вариант е махане по оперативен път, но не се препоръчва при млади жени (не че аз съм първа младост)  Laughing . Сега съм с хормонална спирала, която би трябвало да спре растежа им. Каза също да не се  притеснявам и че това се среща при почти всичките му пациентки. Единствено може да повлие на цикъла ти, да е по-болезнен и по-обилен.
Така, че дишай свободно и не се тревожи!   bouquet

# 7
  • Мнения: 166
да се включа и аз на мен пък ми казаха,че имам киста на влагалището ,ходила съм при 3 доктори всеки казва различно единият от докторите ми каза че е свързана със някои органи и нищо не мога да разбера колко струва тази хормонална спирала.

# 8
  • Мнения: 2 005
Аз пък с 15см  миома износих бебо и родих здраво момченце Joy Като стана бебо на 5м. влязох и ме оперираха , като ми отстраниха матката , понеже миомата е доста голяма , но ми запазиха яйчниците Rolling Eyes Бъди силна и няма нищо страшно Hug Hug Hug

# 9
  • Мнения: 820
Аз пък имах зацапване преди и след цикъл откарвах по 10-12 дни на превръзки и най-лошото не можех да забременея. Докато не ми откриха 2 малки миоми. Веднага си записах час за хистероскопия. Операцията е много лека. Приемат те сутринат и вечерта си в къщи. Има леко кървене 2-3 дни и това е. Зацапването спря, а три месеца след операцията забременях Grinning

# 10
Здравей , Дидка М ! На мен ми предстои хистероскопия .Колко време е самата манипулация ?

# 11
  • Мнения: 820
Самата процедура мисля не е много дълга, но тъй като се прави с пълна упойка отнема време докато излезеш от упойката. Мен например ме качиха на операционната около обяд, а се събудих от упойката към три и половина. В шест ми казаха, че мога да си ходя вкъщи.

# 12
Благодаря ти Дидка М! А ти пж линия на Здравната каса ли я прави или на частно ?

# 13
  • Мнения: 820
На частно

# 14
  • Мнения: 5 391
И аз имам миомен възел.
Откриха ми го, когато бях бременна със сина си в 6-ти месец.
Създаде ми много проблеми, беше се възпалил, болеше адски.
Заради него в 6-ти и 8-ми месец бях на АБ.
Но износих живо и здраво дете до термин.
Мислех, че при плануване на втора бременност ще ми пречи, но напротив, забременях отново съвсем бързо, от раз.
До сега веднъж ме боля, надявам се до края да не се повтори Praynig

Общи условия

Активация на акаунт