Що е осигурителен доход?

  • 1 391
  • 1
  •   1
Отговори
Мили мами счетоводителки, от скоро съм бременна и ме тревожи следното:Как да разбера колко пари ще получавам, когато изляза по майчинство?  По трудов договор се водя на 370,00лв+25,90 за прослужено време. Съответно осигурителният ми доход е 395,90лв.
Общите начисления обаче са в размер на 555,90лв., тъй като получавам 160,00лв.за храна, вписани във фиша като купони. Същите се водят социални разходи в удръжките и се облагат с 18,72лв. или 11.700%ДОО. Тези 160,00лв. не присъстват в трудовия ми договор, както стана ясно, нито влизат в осигурителния доход, а са просто част от брутното ми трудово възнаграждение и освен това участват във формирането на данъчната основа и Дохода по ЗОДФЛ.
Означава ли всичко това, че когато изляза в платено майчинство, ще получавам 90% от 370,00лв., тъй като 25.90 се полагат само за прослужено време и ни се заплащат по време на отпуск или пък има шанс да получавам 90% от 555,90лв.
Надявам се на някой експертен отговор и предварително БЛАГОДАРЯ! Simple Smile

# 1
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
В базата ви ще жлезнат 395.90 брутно възнаграждение. Върху парите за храна не се внасят осигуровки за фонд ОЗ и майчинство и няма как да влязат в осиг.доход

Общи условия

Активация на акаунт