Дюли

  • 9 431
  • 20
  •   1
Отговори
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Имам едно известно количество дюли и се чудя какво да ги правя. Говоря за десерт, защото в основно ядене у дома нещо не ги долюбват. Печени пак само аз си ги ям, та идеята ми е за някакъв сладкиш. Някакви идеи?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 951
Много обичам сладко от дюли,как ми се яде.свеки ги прави на компот,но на нас не ни харесва.Може и сушени за Коледа.

# 2
  • Мнения: 5 977
И аз много обичам сладко от дюли, и мисля че това е най- доброто решение- да направиш сладко, но както си решиш ти де.

# 3
  • Мнения: 22 867
Сладкиш

Разбиваш до пухкав крем 100 гр краве масло с 1 ч.ч пудра захар. Добавят се, като продължаваш да биеш, 4 яйца, едно по едно, 250 гр брашно, ½ ч.ч. прясно мляко с разтворен в него бакпулвер и настъргана лимонова кора.
Тестото се изсипва в намазана с масло и наръсена с брашно форма за кекс или тавичка, отгоре се нарежда нарязана на тънки парченца дюла. Като се опече, се ръси с пудра захар, а като изстине се реже на парчета.
 
И още един сладкиш от руски форум:

За тестото:
200г брашно
100г краве масло
100 г захар
1 яйце

За крема:
100г захар
3 жълтъка
2  с. л. Царевично нишесте
1 ч.ч прясно мляко
1/2 ч.ч портокалов сок

За украса:
2 дюли
150г захар
1 ч.ч вода
3 с.л кайсиев мармалад

Тесто:
Замесва се тесто от брашното, яйцето, захарта и маслото. Омесва се, прави се на топка, слага се в полиетиленов плик и се оставя в хладилника за около 30 мин.

Украса:Дюлите се обелват, отстранява се сърцевината им и се режат на парченца.
В съд наливаме 1 ч.ч вода, добавяме 150 гр захар и нарязаните дюли. Варим около 40 мин, докато омекнат.

За крема: разтваря се нишестето в студеното мляко, добавя се 100 гр захар и разбитите жълтъци и се вари на бавен огън, като се бърка, докато се сгъсти. Налива се в сместта и портокаловия сок и се бърка, докато се поеме от крема.

Тестото от хладилника се разточва и се слага на дъното на форма. На няколко места се дупчи с вилица и се слага в загрята фурна за около 15-20 мин. Изважда се от фурната, може да се оформят крайчетат /да се задигнат по стените на формата/, изсипва се крема, а отгоре се подреждат парченцата дюла, като предварително сме ги отцедили от сиропа, в който са се варили. Отново се слага във фурната за около 20 мин., докато се зачерви тестото по крайчетата.
Кайсиевият конфитюр се разбива с 2 с.л. от сиропа от дюлите, слага се на огъня, кипва се и с четка се маже върху сладкиша. Вкусен е и топъл, и студен.
Снимките са от руския форум:



Забележка: Правила съм го и с готово бутер тесто, като предварително го изпичам и после заливам с крема. Става по-бързо, но с масленото тесто си е по-вкусен.

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
имаше тук една рецепта, май е на Лео, за сладкиш с карамелизирани ябълки.

става разкошен когато е с дюли Party. слагаме винаги двойно количество дюли Crazy

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
През зимата като правя салата от ряпа, освен ряпата и моркови, настъргвам и малко дюля - става леко сладникава - много е вкусна.

# 6
  • София
  • Мнения: 160
и аз много обичам сладко от дюли-нарязани на кубчета или настъргани на едро ренди.това бих ти препоръчала,а и ще имаш за зимата за десерти.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 951
А най-много обичам палачинка завита със сладко от дюли.

# 8
  • Мнения: 14 472
щрудел с дюли - прави се както с ябълки, бързо и лесно Peace

# 9
  • sofia
  • Мнения: 1 606
ПОчвам с двата сладкиша на Labrex. После ще докладвам. Мерси, момичета. Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 4 865
ПОчвам с двата сладкиша на Labrex. После ще докладвам. Мерси, момичета. Hug

Чакам доклада, макар че на снимките единият сладкиш изглежда много обещаващо.

Ние дюлите ги ядем печени, в комбинация с кисело мляко или заквасена сметана.

# 11
  • sofia
  • Мнения: 1 606
 Този със снимковия материал съм си го оставила за домашно през събото-неделята, но другия ще го спрятам днес или утре вчер, ако успея да се допласкам по-рано до дома и после ще пиша.

# 12
  • Мнения: 814
Печени във фурната дюли - скъп спомен от детските ми години!
А иначе у дома се тачат сладкото и желето от дюли.

# 13
  • под тепетата
  • Мнения: 9 174
Ей сега ще метна и аз една тава с дюли във фурната.Нарязани на филийки,поръсени със захар и канела,добавям и чаша вода(ако е необходимо при печенето слагам още захар и вода).Ароматът е неповторим, а вкусът.... newsm10

# 14
  • София
  • Мнения: 1 951
докато четох ,си спомних,че баба ми правеше и пелте от дюли.Беше много ,много хубаво.

Общи условия

Активация на акаунт