Търся съвет от банков служител-мами помагайте :cry:

  • 2 095
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
Преди 4 месеца почина бившият ми съпруг,и остави непогасен кредит в банка ДСК.От банката казват,че синът ми е наследник на задълженията и няма застраховка живот,имал е първата година,но не я е подновил-защото не била задължителна.Но аз намерих условията за застраховане на кредитополучатели http://www.dskgarancia.bg/Page/default.aspx?xml_id=/bg-BG/lifeinsurance/credit/ и нещо хич не ми се връзват нещата.Трябва ли да плащам ThinkingМоля помогнете ми със съвет Praynig

# 1
  • Мнения: 1 172
Тъй като съм се интересувала лично от това:

Аз знам, че при наследяването със правата вървят и задълженията.  Приемане на наследството е приемане и на правата и на задълженията. Но има и отказ от наследство - прави се изрично, в писмен вид, в районния съд (а може и да не беше точно така - трябва да проверите) - там, където е открито наследството. Т.е. синът ти може изрично да се откаже да наследи каквото и да било от баща си. Но май не може да наследи само имоти, без задължения.

Относно конкретното задължение - трябва по-скоро да изискаш договора за кредит от банката и да се консултираш с адвокат.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 176
Написаното от *SV* е съвсем вярно според мен. От линка, който си дала става ясно, че към момента условията за застраховане са такива, че в почти всички случаи застраховките се подновяват автоматично, но за кредита на съпруга ти може да не е било така. Трябва да се провери какво пише в договора за кредит подписан към момента на отпускане на кредита и наистина най-добре да го консултираш с адвокат.

# 3
  • Мнения: 268
За съжаление от банката са прави. Застраховките на ДСК са на този принцип - всяка година се плаща определена сума (така наречената застрахователна премия), иначе се счита, че застраховката е невалидна. От банката пращат писмо с напомняне, че с вноската за месеца, клиентът трябва да внесе и премията.

Ето и обяснението от сайта:
"Застрахован по този вид застраховка е клиент на Банка ДСК, който е изявил желание да бъде присъединен към групата на застрахованите лица срещу задължение да заплаща определената в договора премия.
Покритието се прекратява предсрочно при:
Неплащане на премия – в 30дневен срок от уведомлението
;".(уведомлението е това писмо за което ти казах).

Не мога да ти кажа със сигурност дали сина ти може да се откаже от това наследство (според мен - не). Съжалявам!

# 4
  • Мнения: 20
Сина ми не може да се откаже от наследство,но баща му е теглил голям кредит-2005г.Условието за застраховката е-"При Големите кредити, срокът на покритието съвпада със срока на първоначалния кредит. Ако срокът на кредита се удължи, се удължава и покритието". Това означава ли че има застраховка?Изисках договора от банката но ме въртят почти месец,поисках и общите кредитни условия,а като се прибрах видях,че са ми дали:Общи условия за ползване на услугите,достъпни чрез електронните канали(ДСК Директ)на Банка ДСК Naughty.За мен това си е чисто умишлен шантаж #Crazy

Последна редакция: вт, 02 окт 2007, 20:51 от zenia_gm

# 5
  • Мнения: 268
Аз пак ще ти копна от сайта:

"Застрахователна премия.
При Малките кредити премията се плаща ежегодно;
При Големите кредити премията е месечна."

Тоест, той е трябвало всеки месец към вноската (примерно 200 лв.) да плаща и застрахователна премия (примерно 20 лв.). Премията не е задължителна и явно той е решил да си я спести. Аз така го разбирам, сори. Според мен ще трябва да плащаш, но ти все пак поискай разпечатка от вноските, които е правил, за да видиш дали действително е внасял премията или не. В договора провери колко точно е била вноската, и колко премията. Успех  Peace!

# 6
  • София
  • Мнения: 6 356
отказът от наследство означава, че се отказваш както от активите, така и от пасивите на наследодателя.
никой не е длъжен да плаща чужди дългове.

консултирай се с адвокат, не с банков служител.

# 7
  • Мнения: 1 172
отказът от наследство означава, че се отказваш както от активите, така и от пасивите на наследодателя.
никой не е длъжен да плаща чужди дългове.

консултирай се с адвокат, не с банков служител.

Мда, точно това имах предвид и по-горе. Интересувала съм се точно за това каква е възможността да наследя дългове и всякакви други задължения от родител, с който не поддържам никакви отношения и ми беше обяснено, че мога да се откажа от наследство по горе-описания начин. Както и че приемането на наследство не е задължително да е писмено, но пък и не трябва да се пристъпва към действия, които еднозначно показват намерение да се приеме наследството в случай че планирамм да се откажа от наследство. Както и че отказ от наследство може да се направи след смъртта на родителя, всякакви предварителни откази са недействителни. Сигурно много зле го обяснявам. Но при всички случаи знам, че дойде ли ми до главата, трябва да се консултирам веднага с адвокат за това какво и как да предприема.

Говорете задължително с адвокат! Служители на банката не могат да ви разиграват. Ако е нужно пратете адвоката си да се занимава с тях и да ви представлява пред тях.

# 8
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Имам позната с аналогичен на твоя случай. Понеже детето и е на 15г., т.е. непълнолетен, задължиха я тя да плаща вноските, защото тя е настойник на непълнолетен наследник. Сега води едни безкрайни и скъпи дела, свят да ти се завие направо от абсурдната ни държава... А междувременно докато се точат делата, плаща на банката месечните вноски по кредита на бившия и.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Имам позната с аналогичен на твоя случай. Понеже детето и е на 15г., т.е. непълнолетен, задължиха я тя да плаща вноските, защото тя е настойник на непълнолетен наследник. Сега води едни безкрайни и скъпи дела, свят да ти се завие направо от абсурдната ни държава... А междувременно докато се точат делата, плаща на банката месечните вноски по кредита на бившия и.
Ами познатата ти явно нещо не е добре Laughing Толкова е просто. Сядаш и смяташ - кое е повече в наследството - пасивът или активът. Ако има 3 потребителски кредита и никакво имущество - отиваш в РС, вписваш се в регистъра за отказ от наследство и не могат да те бутнат. Ако има само един кредит, полуизплатен и жилище, много ясно, че ще приемете наследството, ще доизплатите кредита или ще прдадете жилището, ще погасите кредита и с остатъка си правите квото си искате.

# 10
  • Мнения: 4 300
Кредитът ипотечен или потребителски е? Има ли солидарен длъжник? Бившият ти съпруг има ли други наследници, жена?
Нещо ми намирисва работата, застраховка Живот, която да се плаща месечно, големи и малки кредити- малко пазарска история ми изглежда. С юрисконсулт ли говорихте в ДСК или с някоя леля на гише?

# 11
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Имам позната с аналогичен на твоя случай. Понеже детето и е на 15г., т.е. непълнолетен, задължиха я тя да плаща вноските, защото тя е настойник на непълнолетен наследник. Сега води едни безкрайни и скъпи дела, свят да ти се завие направо от абсурдната ни държава... А междувременно докато се точат делата, плаща на банката месечните вноски по кредита на бившия и.
Ами познатата ти явно нещо не е добре Laughing Толкова е просто. Сядаш и смяташ - кое е повече в наследството - пасивът или активът. Ако има 3 потребителски кредита и никакво имущество - отиваш в РС, вписваш се в регистъра за отказ от наследство и не могат да те бутнат. Ако има само един кредит, полуизплатен и жилище, много ясно, че ще приемете наследството, ще доизплатите кредита или ще прдадете жилището, ще погасите кредита и с остатъка си правите квото си искате.
Той си имал отделен апартамент, който пък е ипотекиран в друга банка. И още някакви други дългове. Пълен батак с финансите. Обаче тези пари  ги търсят от детето(съответно от нея), притесняват ги и тя плаща и води дела. Не се знае как ще завърши всичко.

# 12
  • Мнения: 1 195
Здравей,
товакоето са ти казали до момента е абсолютната истина.
За да откажеш да покриваш дълга на съпруга ти ще трябва да се откажеш както от всичко пасиви така и от всички негативи.
Бивш банков служител съм и имам досег с точно такива проблеми мога да кажа че като настойник на детето си длъжна да покриваш заема който съпруга ти е теглил. А относно съдилища само ще си загубиш времето и парите. Всичко е описано и предвидено в договора.
Евентуално е възможно ако вноската ти е прекалено висока да предоговориш условията по договора но зависи какъв точно е заема.

# 13
  • Мнения: 20
С юрисконсулт говорих,оказа се,че до края на 2004г.всички кредити са се застраховали задължително-оттогава нито един нямат застрахован.Следователно плащам като поп.Кредита е потребителски без поръчители или ипотека.Само не ми е ясно едно:като бонус към кредита са му отпуснали стокова и кредитна карта,един батко ми подшушна,че 2-те карти са изискуеми от година и повече,но можело да не ги плащаме.Аз мисля да предоставя наследството което се полага на детето възлизащо по оценка на вещо лице на 24 000лв.Дълга до момента възлиза на 8 200+5 000 от картите.Знам,че оценката на банката ще е по-ниска от тази която имам,въпроса ми е когато образуват изпълнителното дело и изискат сумата с картите ли ще я изискат(за тях няма договор доколкото знам)или само остатъка по кредита?

# 14
  • Варна
  • Мнения: 340
Разбира се, че ще изискат и сумите по картите.. че и таксите по тях. Не може за тях да няма договори /клиента може да няма, но в банката със сигурност има/. Не е лошо да си издействате разпечатка от Централния кредитен регистър и там ще видите всичко, което дължи към банки.

Общи условия

Активация на акаунт