Пак за хигиената на бебешките зъбки?

  • 1 131
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 285
Здравейте мами,
 Знам че има доста темички, "посветени" на бебовските зъбки, някои мами казват от първото зъбче че се мият, а други, че не е необходимо това, тъй като бебето е малко и не разбира смисъла на действието. Аз бях решила да не ги мием и да не го мъча излишно детето, още повече че педито нито дума не ни е обелила по въпроса, но забелязвам, че на долните зъбки от вътрешната страна има нещо жълтичко, като зъбен камък( със 7 зъба сме). Затова сериозно се замислям да почна да му мия някак зъбите, но как, с каква паста, и колко пъти дневно? Настоявам след всяко хранене и предлагам водичка, поне да си изплакне устичката, но бебо категорично я отказва(много рядко се излъгва и пийва по малко) - още се кърмим, но и хапваме вече доста твърда и разнообразна храна. Дайте идеи и съвети, моля!!!

# 1
  • София
  • Мнения: 146
КАРИЕС НА РАННОТО ДЕТСТВО
МОЖЕ ЛИ ДА БЪДЕ ПРЕДОТВРАТЕН ?
     Вероятно мнозина от Вас не осъзнават, че веднага след появата на първите временни зъби в устата на бебето, те са податливи на разрушение.
Непосредствено след пробива, зъбите са бели и здрави, но скоро след това започват да се рушат с тенденция за развитие на множество кариеси на всички временни зъби, както и в постоянното съзъбие в по-късни етапи. 

 
      Отначало се появяват бели петна по емайла на горните резци на детето, в близост до венците.
Постепенно цветът се променя в кафяв, започва разрушение, което се развива циркулярно по всички повърхности, докато не се отчупят цели фрагменти от тях и останат само корени. Характерно е бързото протичане на този вид кариес, развитието на гангрени и абсцеси, водещи до ранна загуба на зъби и до зъбно-челюстни деформации. Хранененто е сериозно смутено. Да запомним, че всички тези процеси са свързани с много болка.
      Всички трябва да осъзнаят, че дете с проблеми в усната кухина, не е здраво дете.
Безпроблемно е запазването на временните зъби още в самото начало. Ето по какъв начин:
      1. По време на бременността: За оптимално изграждане на детските зъби от особено значение е рационалното хранене на бременната; пълноценна белтъчна храна, витамини, достатъчно Ca /калции/ и P /фосфор/, както и доставката на микроелемента флуор през последните 3 месеца от бременността, когато започва минерализацията на временните зъби.
      2. Роля на захарта: Когато детските зъби се излагат често и продължително на течности, съдържащи захар, като например подсладени млека, плодови сокове и други храни, настъпват бързи разрушения на зъбите още от 1-2 годишна възраст. Затова не бива да се допуска захарните разтвори да престояват дълго време в устната кухина, тъй като те започват да увреждат зъбите, превръщайки се в киселини.
      3. Използване на шише с биберон за хранене: Изключително важно е не само какво съдържа шишето за хранене,а колко често и колко продължително зъбите на детето со в контакт с причиняващите кариеси захари, които бързо се трансформират в киселини. Ако вие подавате на детето шише със захарен разтвор като залъгалка много пъти през деня, вие увеличавате броя на киселинните атаки. Ако детето заспива с биберона за хранене, уврежданията на 
зъбите са изключително сериозни, затова той не бива да се използва за залъглка, за успокояване или като средство, което помага на бебето да заспи, освен ако не съдържа само вода. Не допускайте Вашето дете да привиква с консумацията на захар-съдържащи храни като награда или като неотменна част от неговата диета през целия ден. Никога не потапяйте биберона в мед или друг сладък разтвор, не добавяйте захар към детската храна. След навършване на първата година, децата трябва да се научат да пият от чаша. Този факт елиминира продължителните хранения с биберон.
      4. Устна хигиена при децата: След всяко хранене почиствайте зъбите на детето с влажна марля. Така ще бъде премахната плаката, както и киселинните атаки. Започнете измиването на зъбите по този начин веднага след като те се появят в устната кухина. Полезно е почистването и масажирането също и на венците, дори и в участъците, където все още няма пробили зъби. Когато детето навърши 1 година, започнете да изчетквате зъбите му с малка, мека четка и флуорна паста. Количеството на пастата за едно измивне трябва да бъде колкото грахово зърно. Наблюдавайте често зъбите на детето, като повдигнете горната му устна и при установяване на най-малките промени на цвета по емайловата повърхност, незабавно се обърнете към детски стоматолог.
      5. Първо посещение при стоматолога: Първата визита при детски стоматолог трябва да се осъществи около първия рожден ден на детето. Стоматологът трябва да установи състоянието на пробилите зъби, за да насочи за правилно провеждане на устната хигиена, да предпише оптималното количество флуорна базата на индивидуалните особености на детето и на оценка на евентуални рискови фактори.
      6. Състояние на зъбите на родителите: За добро развитие на детските зъби са важни не само правилното хранене, оптималните количества калций, фосфор и флуор, но от изключително значение е майката да се грижи за нейното собствено орално здраве. Това означава лечение на всички кариозни зъби, отстраняване на зъбен камак, лечение на възпалени венци, миене на зъбете сутрин и вечер, почистване с конец на междузъбните пространства.
Изследванията показват, че намаляването броя на бактериите, причиняващи кариес в устната кухина на майката ще ограничи възможността тези микроорганизми да инфектират бебето. Не е препоръчително целуването на детето по устните, както и използването на едни и същи прибори за хранене от него и родителите.
      Друг важен аспект при обсъждане на проблема е изключително високатацен на леченито, което често изисква обща анастезия, а този факт подлога детето на сериозни допълнителни рискове.
Съобразявайки нашите съвети, Вие можете да бъдете сигурни, че усмивката на Вашето дете с бели, красиви и здрави зъби, ще бъде запазена.

Д-р Николета Маркова
Детски стоматолог


копирах го от сайта на Медико-стоматологичен център " Медстом".
       
 В тази статия доста изчерпателно д-р Николета Маркова обяснява нещата относно хигиената на бебешките зъбки. Ако я бях прочела преди 2 години сега моят син нямаше да има кариес на предното зъбче и да се чудим как да го излекуваме. Почвай да миеш зъбите на бебо отсега, за да не те боли глава после. Има една детска паста за зъби "Ненадент", която върви в комплект с чатка за зъби, която е силиконова и се слага на пръста. Тази паста е напълно безвредна и се гълта от децата.
Още по-добре е че още не разбира, така ще привикне към миенето на зъбите отрано.
Не е лошо да го заведеш и на профилактичен преглед при детски стоматолог.   bouquet

# 2
  • Мнения: 285
Очаквах повече майчета да се включат честно казано,но.... Амелия благодаря ти много...много изчерпателно! smile3501

# 3
  • Мнения: 564
  И аз търсих информация по въпроса.Бях попаднала точно на тази статия. Само доста се учудих за търкането на зъбите с кислородна вода  #Crazy Реших този съвет да го пропусна. Записах час при стоматолог за профилактичен преглед и консултация, въпреки, че когато пуснах тема тук във форума  коога майките  са си завели децата за пръв път на зъболекар, почти нямаше такива, които да са били на годинка  newsm78  Започнахме с миенето на зъбките преди месец. На малката много й харесва, даже сама си иска четката като влезем в банята. Първо аз й ги изтърквам бързо и оставям тя сама да си се доизмива Mr. Green Поне да свиква с четката и предназначението й ако не друго. Исках да взема пастата на Ненедент, но когато търсих нямаше и купихме детската на Аквафреш. Изяжда я но това е положението Simple Smile детските пасти са предвидени за това  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт