Отговори
  • Мнения: 218
Здравейте момичета!
Не живея в България и информацията която имам е само от приятелки, но оставам с впечатлението от четенето на форумите че вариантите за раждане в различните градове са доста различни. Бихте ли ми казали:

1. Какви варианти за болкоуспокояващи се предлагат - напр. епидурална упойка?
2. Цезаровото сечение под пълна упойка ли се прави или епидурална/спинална?
3. Колко често срещано е цезарово сечение по желание (не по медицински причини, но например заради планиране на ваканции)
4. Кое е нормата - бебето спи при майката в болницата или сестрите го вземат в отделна стая.

Мерси!

# 1
  • Мнения: 4 111
1. да, има епидурална упойка
2. най-често по преценка на анестезиолога
3. няма изнесена статискика, зависи от лекаря
4. във всяка болница е различно.

# 2
  • Мнения: 2 908
Да добавя,че не се знае за кой град питаш-в малките градове още няма епидурална.Или поне в повечето малки градове.

# 3
  • Мнения: 46 489
Зависи къде раждаш, във всяка болница е различно!

В тази, в която аз родих:

1. По време на нормално раждане, епидурална НЕ СЕ прилага.
2. По желание. Идва анестесзиолог, обяснява ти предимства и недостатъчци на различните видове и избираш.
3. Там бяха луди на тема нормално раждане, въпреки, че бях с показания за секцио, до последно опитваха нормално  Crazy
4. Бебетата не бяха при нас. Ако не храниш на поискване е облекчение, ако храниш - голям проблем.

# 4
  • Мнения: 218
Мерси за отговорите, аз не питам за определена болница а по принцип за да добия представа.

четох днес в един местен форум как са нещата по света, и се усетих че аз не знам как са в БГ, това което съм чувала е от приятелки във София и Варна. Например едното момиче ми беше казало че няма много анастеолози които слагат епидурална упойка и е въпрос на късмет кога раждаш и колко са заети (и че в по-малките градове не било разпространено). Освен това каза че епидурална се прилага само при цезарово, но не и при вагинално раждане. четох няколко пъти по форума тук че много жени раждат с цезарово в 39та седмица, не знаех това по желание ли е или по препоръка (медицинска ил настояване на лекар).

А освен епидурална упойка какви други варианти има - например петадин, газ, нещо друго?

Ако темата вече е обсъждана някой би ли ми пуснал връзка, или ако има някъде актуална статия по интернет. Напоследък ми времето за четене/писане тук е доста малко Confused

Мерси много за отговорите!

# 5
  • Мнения: 983
2. Ако си с епидурална упойка също можеш да бъдеш упоена напълно и да не разбереш нищо от раждането, а може и да си в съзнание.
3. Зависи къде раждаш, ако си в частна клиника, все ще измислят нещо, за да родиш секцио- поне според моите наблюдения е така
4. в моята болница- както си пожелаеш

# 6
  • София
  • Мнения: 3 787
1. Какви варианти за болкоуспокояващи се предлагат - напр. епидурална упойка?
2. Цезаровото сечение под пълна упойка ли се прави или епидурална/спинална?
3. Колко често срещано е цезарово сечение по желание (не по медицински причини, но например заради планиране на ваканции)
4. Кое е нормата - бебето спи при майката в болницата или сестрите го вземат в отделна стая.

1.Да,прилага се епидурална упойка.В болницата,в която родих,можеш да си я поискаш по желание и си я заплащаш,съответно.
2.Имам познати,раждали и по двата начина-спинална и пълна.Във втория случай се наложи да направят пълна анестезия,защото спиналната упойка не е хванала добре.
3.Много често.80 % от приятелките и познатите ми родиха със секцио по желание/без мед.показатели за това/.
4.В болницата,в която родих,след нормално раждане бебетата ги дават на майката час и половина след раждането.Имаха си легълца до леглата на майките.Това за мен беше страхотно улеснение,защото започнах да кърмя на поискване веднага,след като ми го донесоха Laughing

# 7
  • Мнения: 660
1. Напоследък епидуралната все по-масово навлиза в практиката. В провинцията не се практикува широко, поради малък опит на анестезиолозите с нея, но все повече проявяват интерес да се учат. В София се предлага в повечето болници, но не навсякъде умеят да си синхронизират работата с акушерите, които на много места все още се плашат от нея, защото воденето на обезболено раждане е по-различно от това, което те си знаят.
Друга алтернатива за обезболяване е Бускулизин/Антиалерзин със или без Петидин (в България е разпространен като Лидол). Назначават си го акушерите обикновено.
Методът с райски газ мисля, че не е разпространен в България.

2. Рутинно се прави под спинална анестезия (или епидурална, ако някакви предшестващи фактори са довели до това) - в София. В  много други места все още се прави под обща анестезия.

3. Не е срещано. Все още не е уредено със закон. Среща се под формата на неформална уговорка между пациентката и акушер-гинеколога, който трябва да й "измисли" някакви причини за оперативно родоразрешение. В такъв смисъл е трудно да се прецени, колко от тях са били с реални причини и колко - само по желание.

4. Доскоро нормата е била бебето да е отделено, но все повече болници започват да възприемат практика на избор - майката решава, дали да е при нея или в отделна стая.

# 8
На мен ми е любопитно щом питаш за Петидин/Лидол/, дали има клиники по света които да го ползват по време на раждане при условие, че във много голяма степен подтиска дихателната функция. Същото се отнася и за Райския газ. Има общоприета епидурална упойка не само у нас, но и във Австрия, Германия, Белгия, Франция - за тези страни съм абсолютно сигурна, че се прилага масово. Тя просто е най-безвредна за плода.
  Да в България няма родилна зала в която да не практикува анестезиолог, просто защото тя не би била легитимна. Друг е въпросът дали имат желание/показания/ да ти я приложат.

# 9
  • Мнения: 4 555
В болницата, в която аз раждах:

1. Слагат епидурална по време на нормално раждане ако жената поиска, стига да се уцели момента. Иначе слагат някакви венозни болкоуспокояващи, но понеже не съм ползвала лично, не мога да ти кажа какви.
2. По избор на жената, според показанията й за една или друга, но се толерира спиналната.
3. Въпрос на късмет. Аз попаднах на лекар - маниак на тема нормално раждане и въпреки наличието на медицински показания, смяташе да ме мъчи, така че се наложи да си търся друг в последния момент. Други пък попадат на доктори, които се чудят как да им измислят показания за секцио. Трудно е да се направи статистика точно кое колко често се случва.
4. Бебетата бяха при нас. Да си призная, дойде ми малко доста зор, защото ни ги дадоха още сутринта след операцията, малко след като бяхме ставали за първи път (след секцио) и на мен ми беше трудно да се помръдна, а трябваше да дундуркам бебето и да ставам и сядам с него на ръце (още не можех да стана и седна добре сама). А когато всичко те боли при всяко движение и се чудиш кога ще ти се изсипят червата, четири постоянно ревящи бебета са сред последните неща, които искаш да имаш около себе си. Следващия път ще съм в самостоятелна стая, каквото и да ми струва. Този денонощен тормоз ми съсипа нервите направо. Иначе съм доволна, че бебето беше при мен. Ако не ми я бяха дали, аз щях да поискам и добре, че това не беше в разрез с политиката на болницата.
Но останалите три бебета в стаята ми дойдоха в повече. Много ми е странно някоя майка като каже, че в болницата се е чувствала добре, задето са се грижили за нея, а като се прибере вкъщи и започвал стрес. При мен беше точно обратното. В болницата ме подлудиха, а като се прибрах вкъщи на тишина и спокойствие, да се наспя и изкъпя и да си почина като хората, направо се родих. Все едно бях попаднала в рая.
В болницата 4-те дни ад едва ги издържах и добре, че ме изписаха един ден по-рано, че не знам как щях да издържа там още...

# 10
  • Мнения: 218
На мен ми е любопитно щом питаш за Петидин/Лидол/, дали има клиники по света които да го ползват по време на раждане при условие, че във много голяма степен подтиска дихателната функция.

Да има, тук е много разпространен, но оказва ефект на бебето и след раждането му бият инжекция да го неутрализират.

Същото се отнася и за Райския газ.
Това не го знаех. Аз си изкарах цялото раждане на райски газ (и ми беше много добре Laughing) Както някой каза - не че ти намалява болката, но между контракциите забравяш че те боли. Тук райски газ (сигурно в различни дозировки от този при раждане) дават понякога и на деца при посещения на зъболекар.


Много ми беше интересно да прочета колко различни са различните болници, много често явно е въпрос на късмет да се намери болница/лекар със сходни на твоите идеи.

  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт