"Oрганичните" храни - "за" и "против"

  • 823
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 652
Наближаваме 6-тия месец и ни предстои захранване, досега сме изключително на кърма. Прехвърляйки всякаква информация на тази тема ми попаднаха т.нар. "органични" (био) храни, които се препоръчват пред готовите пюрета. И отначало си казах "супер" - екологично чисти продукти, без торове и т.н., това ще купувам за беб (цената е без значение). Но после започнах да си задавам въпроси - къде мога да намеря такива тук, дали в България контролът е стриктен и как се контролират тези храни, и изобщо има ли контрол или всеки може да си лепне етикет, че продуктът му е екологично чист.

Какво е вашето мнение, ползвали ли сте такива храни и от къде могат да се купят? Внасят ли се отвън?

# 1
  • Мнения: 3 718
Струва ми се, че за жалост бизнесът с био храни в българия е още в зародиш. За контрола не знам, но до тук съм чувала за едно Био кисело мляко и за едни пилета по екологични (дюк май бяха).
Ако знаете други марки ще ми е интересно да проверя.

# 2
  • Мнения: 19 284
преди няколко дена имаше предаване за био храните в България.направили проверка и се оказало,че няма такова нещо като био храни.първо в България нямало система и организация,която да следи за екологично чистото отглеждане на плодове,зеленчуци и месо.на всичкото отгоре не могат да направят нищо на фирмите,заблуждаващи хората с етикетите си за био продукти,защото нямало такъв закон.

# 3
  • Някъде във Вселената :)
  • Мнения: 340
На HIPP продуктите са биологични. Може да опиташ с тях. А в Б-я био-продукти трудно се намират.

# 4
  • Мнения: 5 589
Има фирма за сертифициране-Балкан Био Серт,доколкото ми е известно трудно е сертифицирането.И не им хвърлят торове с кофите(или поне не би трябвало).Един познат се занимава с био-храни.Иначе и аз гледах по ТВ,за надписа "био" и "натурално",които нямат нищо общо.

# 5
  • Мнения: 2 022
На този етап май единственият вариант е баба и дядо на село. На HiPP продуктите са Bio - поне ако имат този знак на етикета си.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 563
В България има 5 организации, които контролират производството на биопродукти. Има и закон, който регламентира санкции за онези, които слагат етикет `био` или `еко`, без да имат право на това. Нооо, както за много други неща, така и за това, още няма глобени. За да е наистина една храна `био`, на етикета трябва да е отбелязано името или кодовия номер на контролиращата организация - всичко друго е фалшификат. За съжаление дори и да се подаде сигнал срещу фалшификатите, аз лично не вярвам компетентните органи да вземат мерки.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 563
преди няколко дена имаше предаване за био храните в България.направили проверка и се оказало,че няма такова нещо като био храни.първо в България нямало система и организация,която да следи за екологично чистото отглеждане на плодове,зеленчуци и месо.на всичкото отгоре не могат да направят нищо на фирмите,заблуждаващи хората с етикетите си за био продукти,защото нямало такъв закон.

Нищо в този пост не е вярно, с изключение на това, че не санкционират измамниците. А България има точно толкова система, колкото и Германия, най-малкото защото и двете страни прилагат Европейското законодателство и то е еднакво за всички страни членки на ЕС. И три от петте контролиращи организации в България са немски, с главно седалище в Германия. Друг е въпросът, че пазарът у нас не е развит.

# 8
  • Мнения: 19 284
възможно е да има,но всичко,което съм написала беше казано в предаването.а и Б-я прилага европейско законодателство едва от тази година.нали не мислиш,че всичко функционира както в Г-я.и като се вземе предвид ,че и в Германия нищо не е перфектно и че обикновени банани например се опаковват на две поточни линии едната за небио храни ,а другата за  Алнатура с етикет био,съм по-склонна да вярвам на твърденията от тв предаването,отколкото да се самозаблуждавам,че нещо се върши като хората тук,че и по-добре от Г-я.

и като сме тръгнали да говорим,че и двете страни имат еднакви системи по отношение на еко въпросите,ми е много странно защо никой не спазва разделянето на боклука тук и защо няма санкции за това,защо няма полиция,която да следи защо бай Хасан си е изхвърлил хартията в кофата за органични отпадъци?!

Последна редакция: нд, 30 сеп 2007, 11:10 от bubi0909

# 9
  • Мнения: 1 896
bubi0909,
Не си разбрала. Става дума за това, че има много производители, които без да имат право използват квалификации като био и еко на етикетите си, или пишат че е от екологично чист район, което иди го докажи. Става дума и за това, че започва мащабна кампания срещу такива нарушения. Не е ставало въпрос, че в България такова нещо като био няма. В момента вече се продават доста био продукти - в големите супермаркети като Пикадили, Елемаг, Фантастико. Аз пазарувам в Пикадили, там на самите рафтове има табелка БИО, когато се предлага био продукт, така че ясно се вижда отдалеч. Много от нещата, които се продават там, въобще не са български и био сертификатите им са от тези, които дава ЕС. Примерно био зехтин, мюсли, кафе, и още много други неща, за които няма да се сетя на първо четене. Има и български био зеленчуци, произведени за Германия с немски сертификат. И много български продукти с абсолютно благонадежден био сертификат.
На който му е интересно, може да разгледа ето тук логата, които гарантират, че нещо, дето претендира за био, наистина е такова. Аз от тези показаните тук единствено продукти с американското USDA не съм виждала засега да се продават в България. И за козметиката има един европейски сертификат Екосерт, и такива продукти вече почват да се появяват на пазара.

Последна редакция: нд, 30 сеп 2007, 14:48 от basilisk

# 10
  • Мнения: 2 652
basilisk, моля да пуснеш линк отново, защото този, който си дала праща към нещо друго. Благодаря.

# 11
  • Мнения: 1 896
Моля за извинение, поправих се  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 1 924
Много хубава тема Grinning
Наскоропопаднах на този сайт:http://www.gaiaorganic.com/standards.php
,от който могат да се поръчват плодове,зеленчуци и мляко за бебета.Мисля след време да направя поръчка-цените са съвсем прилични и като цяло имам доверие Simple Smile

# 13
  • Мнения: 2 652
Granny_Weatherwax, наистина изглежда супер. Още утре ще направя поръчка да ги пробвам. Но за бебето, знам ли? Дали да не заложа по-добре на по-сигурните Hipp  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт