Лекуват ли се сраствания след операция?

  • 13 675
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 376
Както вече доста пъти разказвах, преди 10 години имах операция на яйчникова киста и от тогава са ми останали сраствания. Боли ме при всеки полов акт и според лекарите това се дължи на срастванията.

Днес един приятел - рехабилитатор ми каза, че тежки сраствания се оправяли с повторна операция за изчистването на срастнала мускулна тъкан. Също така, самите сраствания понякога също били проблем за зачеване.

Та - някой чувал ли е за подобни операции или други методи за лечение на сраствания? И верно ли е, че срастванията може да пречат на зачеването?

# 1
  • Мнения: 7 718
Правила ли си проверка за проходимост на тръбите?

# 2
  • Мнения: 3 376
Не. Но в случая не си търся причини да не забременявам, още ми е сравнително рано. Просто искам да разбера конкретно за този проблем дали има решение. Примерно ако всеки полов акт ще изпитвам болки заради срастването, това също не е много приятно:(

# 3
  • Мнения: 4 399
Правилно ти е каzал човекът. Като следствие от коремна операция може да се получат сраствания, които да пречат на забременяването. Те могат и да са само външни и по такъв начин да ограничат подвижността на тръбата. В такъв случай изследванията за проходимост на тръбите няма да ти помогнат много. Сраствания на практика се диагностицират с лапароскопия и част от тях могат и да се премахнат по време на тази операция. Ако при теб има подозрения за сраствания, непременно обърни сериозно внимание и се консултирай не просто с кварталния гинеколог, а с добри специалисти в обастта на репродуктивната медицина.

# 4
  • Мнения: 7 718
Щом ти е рано, за проверка за проходимост на тръбите, за лапароскопия, пък ти е съвсем рано.
Болките при полов акт може да се дължат и на други неща, освен сраствания. Така, че го обсъди с лекаря си.
Иначе лапароскопията е най-добрият диагностичен и терапевтичен метод, но пък и е доста агресивен. И самата лапароскопия води до нови сраствания, така че трябва да се прилага само в краен случай.

# 5
  • Мнения: 4 399
Аz мисля че в тая работа няма рано ми е, късно ми е. Важното е какво трябва да се направи, а не какво на мене ми се иска. Не може да съпоствяме лапароскопия със снимка на тръбите когато става въпрос zа сраствания. Още повече че ако лапароскопия се налага, снимката пък сама по себе си се обеzсмисля.

# 6
  • Мнения: 3 376
Ами до сега в последните 10 години, всички лекари ми говорят, че имам сраствания. Само че разбрах, че то има различни степени на сраствания. А до сега никой не ми е казвал моите до каква степен са и какво мога да направя за това. Преди 8-9 години ходих на физиотерапия по въпроса, но явно не е била особено успешна.

Аз за момента съм си дала почивка от опити за зачеване, както и от ходене по доктори, но идеята да си излекувам срастванията доста ме привлече.

А като говорите за лапароскопия, оставам с впечатлението, че говорите все за един и същи вид операция. Но всъщност би трябвало да има различни видове лапароскопски операции за различните цели, нали така? А как е възможно лапароскопия да остави сраствания, не е ли тя възможно най-безопасният метод в това отношение?

# 7
  • София
  • Мнения: 4 273
Гризабела, и моята докторка се опасява да не би да имам сраствания и ми препоръчва също лапароскопия. Тъй като съм раждала със секцио, е възможно да имам сраствания. С мъжа ми решихме да правим опити и през лятото и ако не стане до есента, ще прибегна до лапароскопия.

# 8
  • Мнения: 3 376
Леа, а ти при кой доктор ходиш? И лапарото дали се поема от ЗК?

# 9
  • София
  • Мнения: 3 123
Да поема се от здравната каса-аз ще правя другата седмица и си взех направление от личния лекар.

# 10
  • София
  • Мнения: 6 767
Добре де,ама как се дигностицират срастванията,освен чрез лапароскопия?По какво съдят лекарите,че имаш сраствания,освен по болката?С ултразвук виждат ли се?

# 11
  • София
  • Мнения: 4 273
С ултразвук срастванията не се виждат. А аз нямам никакви болки. При мен е просто предположение.

# 12
  • Мнения: 3 376
Моят приятел рехабилиратор казва, че срастванията можели да се напипат чрез туширане през ануса...

# 13
  • Мнения: 160
na men mi kasaha 4e po vreme na bremenost srastvaniata is4esvat taka 4e ako mojes da sabremenees i imas partnior mojes da opitas.ne moga da ti kaja dali e sa postoiano.

Общи условия

Активация на акаунт