Посяга да ме удря

  • 679
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 573
Имам нужда от вашия съвет.Синът ми както се вижда от лентичката е 2 годишен.Като цяло е кротко ,послушно и добро дете.Но от известно време виждам промяна и агресия, която никак не ми харесва.
Проблема до някъде е и в  нас с баща му ,относно възпитанието.Еди е срамежлив и малко са му трудни в началото контактите с нови хора и деца.Трябва му време докато ги опознае.В момента обича да си играе с деца ,които не го закачат ,бутат ,удрят(то кое ли дете обича ,де),в противен случай започва да реве и крещи (ако бъде закачен от такова дете)
Виждам го като сме навън ,че не може да се защитава и постоянно идва при мен разреван.Не знам как да го науча да бъде по самостоятелен .Баща му реши ,че може да го учи в къщи да му показва  как  да отвръща ,ако някое дете дойде и го удари.Не съм съгласна на този метод ,но и от друга страна ми е адски болно като виждам как го удрят другите деца и той освен да се разреве ,не може да се защити.Предстои му приемане в ясла и не  ми се мисли как ще го млатят там.Това е един от проблемите,следващото нещо е ,че от известно време започна да посяга да ме удря,ако нещо не стане по неговата.
Пресен пример беше тия дни ,баща му беше в магазина и Еди се провикаваше отвън ,че иска близалка,аз му обясних ,че сега няма да му вземем ,защото не е вечерял и той изпадна в истерия ,започна да се тръшка ,да реве и започна да ме удря.Като се прибрахме му бях много ядосана , до другия ден сутрината не му говорих.Той усети ,че има нещо'' нередно'' в моето държание и дойде да ми се извинява.Но историята с удрянето пак продължава,следва извинение и така.....Като започне да реве ,имам чувство ,че направо изтерясва,целия става на червени петна и прави опити да повръща,напъва се насила и резултата е че досега два пъти е повръщал като ''влезе в такава серия'' #Crazy
Получи се много дълго и объркано,но се притеснявам и незнам как да постъпя.Не искам да отгледам дете ,което е разглезено и невъзпитано.
Ще съм благодарна ,ако споделите вашия опит.

# 1
  • Мнения: 1 172
При моят мина този номер: когато той се удари, винаги идва и ме моли да го целуна, за да му мине. Когато посегнеше и успееше да ме удари, му обяснявах, че много ме боли и че трябва и той да ме целуне, за да ми мине. Много бързо агресията му минаваше в загриженост, въпроси "мина ли" и опити с целувки да накара болката по-бързо да мине. След това 2 дни не играем на част от игрите, на които друг път сме играли и обяснявам, че още ме боли крачето или ръката, като му напомням, че той ме е ударил. 3-4 пъти си позволи да ми посегне и до там спряха опитите му. Вероятно разбра до какво водят. Но пък той никога  не е удрян и няма реална представа за това колко боли. Така че лесно преувеличавах болката. И му обяснявах, че аз не го удрям, защото не искам да го боли. Според мен това са част от опитите му да разбере докъде може да стигне, какво му е разрешено и т.н.

Хапането го отказа, когато го ухапах и аз. С ясното съзнание, че ще го заболи и в отговор на едно поредно негово захапване. Оттогава се хапем само на игра, без да ни боли, така както се гъделичкаме и се щипваме.

Колкото до умения за самозащита - изчакай още малко и го запиши на някакво бойно изкуство. Мисля, че на един бъдещ мъж тези умения не са му излишни!

# 2
  • Мнения: 455
При моят мина този номер: когато той се удари, винаги идва и ме моли да го целуна, за да му мине. Когато посегнеше и успееше да ме удари, му обяснявах, че много ме боли и че трябва и той да ме целуне, за да ми мине. Много бързо агресията му минаваше в загриженост, въпроси "мина ли" и опити с целувки да накара болката по-бързо да мине. ...................


Това е страхотна идея   smile3501(чак се чудя как не ми е минавало нищо подобно и на мен на ум). И при нас положението е абсолютно същото като при Dani,  с тази разлика, че сина ми е с година по-голям. Ще пробвам тази тактика...Благодаря Grinning

# 3
  • Мнения: 3 116
Добре дошли в бебешкия пубертет  Hug

Как се справяме с много обяснения, евентуално наказания и така  newsm78

Ей в таз тема съм сложила един линк към една книжка, оттам черпя търпение и идеи: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=226732.0

# 4
  • Мнения: 60
На тази възраст и моят син правеше такива опити, но аз го плеснах през ръчичките и той разбра, че никак не е приятно! Имаше още няколко опита да удря и пак получаваше същото - не му хареса!!!
Баба му и до ден днешен му води политика, понеже аз съм била много строга и до ден днешен той пак и посяга! Все пак всяко дете е различно. А срамежливостта ще му мине. При нас това стана в градината! Успех!

# 5
  • Мнения: 532
Трябва да му покажеш,че те боли като те удари и да му обясниш,че това е лошо и хората не се удрят.Също така го питай кой го научи да удря и видял ли е ти да удряш някого?
Мисля,че само разговори от този сорт могат да помогнат.
Успех!

# 6
  • Мнения: 809
*SV*, започвам да ти ставам фен.
Тъкмо се чудех как да се справя с този проблем.
  bouquet

# 7
  • Мнения: 25 447
Пресен пример беше тия дни ,баща му беше в магазина и Еди се провикаваше отвън ,че иска близалка,аз му обясних ,че сега няма да му вземем ,защото не е вечерял и той изпадна в истерия ,започна да се тръшка ,да реве и започна да ме удря.

В такава ситуация бих те посъветвала да му купите близалката, да му я покажете и да му обясните, че ще я получи след като се навечеря. И да я приберете, ако ще и в джобчето му. След вечерята естествено, че веднага ще я дадете. Ако бъдете твърди в изпълнението на това правило, детето ще започне да ви вярва и няма да е трагедия за него да изчака, докато си получи удоволствието. А и ще има стимул да си изяде по-бързо вечерята.  Wink Laughing

# 8
  • Мнения: 314
Тръшкането е нещо съвсем нормално на тази възраст. Не се притеснявай, че някой ще помисли детето за невъзпитано и разглезено. Има начини да се избягват такива ситуации, например както  Как`Сийка  е описала. Има различни неща, които можеш да направиш ако все пак се стигне до тръшкане. Аз опитах да игнорирам докато се успокои, но при нас имаше лош ефект, истерията никога не свършваше и се притеснявах да не припадне накрая, затова го прегръщах силно докато се укроти. Моят не удряше, но ако го правеше щях да се опитам първо да му хвана ръцете и да говоря успокоително, че разбирам че е ядосан, но не се удря и т.н.
Ако ти посяга, хващай му ръката и не му позволявай да те удря, говорете вместо това. Важно е и вие да не го удряте, и да му обясните, че не се прави така. Помисли си как искаш ти детето ти да реагира, ако други деца го удрят (или каква реакция е подходяща за него)- да отиде при учителката? да отиде да играе с някой друг? да каже на съответното дете че не се прави така?, и се опитай да го научиш на това. Според мен учителката би трябвало да се намесва и да учи децата да разрешават конфликта по мирен път, но за съжаление те рядко имат време (или желание) да се занимават с децата поотделно.

Общи условия

Активация на акаунт