Имат ли право бременните на повече от 180 дни болнични?

  • 22 457
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 439
Аз родих през октомври и поради някои проблеми бях в болнични през цялата бременност - повече от 180 дни. Сега една приятелка е бременна и са й казали, че ако превиши 180 дни болнични трябва да си вземе отпуска от фирмата за оставащото време до 45-тия ден преди термина. Така ли е наистина и ако все пак има право на повече от 180 дни може ли да ми посочите линк към официален документ, където това е записано.
Намерих доста теми по въпроса за болничните, но за тези 180 дни няма конкретен отговор. Ако все пак е обсъждано вече, само посочете темата. Благодаря Simple Smile .

# 1
  • София
  • Мнения: 752
Razgledai tova saitche i popitai tam mislia che shte ti otgovoriat po-kompetentno
http://www.zadecata.com/Schetovoditel_3.htm

# 2
  • Мнения: 948
Да, така е.  Аз съм в болнични от самото начало на бременността.
Тези 180дни са без прекъсване, с причина от бременността.
Личния лекар може да й пусне болничен, че е болна от бронхит например. Така ще й се наложи да ползва...по мои сметки 14 дена- 10 от личния лекар и 4 да си пусне отпуск. После излиза в майчинство.
Другият вариант е да я вкарат в болница уж за някакъв проблем, но...си е кофти изживяване.

# 3
  • Мнения: 439
Благодаря за отговорите Simple Smile .
Търсих в сайта http://www.zadecata.com/Index.html но няма инфо за болничните по време на бременност.

Dafna, аз бях през цялото врече в болнични - повече от 180 дни, без да ме вкарват в болница или да си пускам отпуска. Всъщност бях в болница, но от там не ми дадоха болничен, защото ползвах вече издадения ми от гинеколога.
Дали са променили закона след като аз родих или всеки лекар си действа по негови си правила Rolling Eyes ?
На мен ми казаха изрично, че за бременните не важи това ограничение от 180 дни...... На моята приятелка са й казали същото, което ти каза, а тя не иска да си пуска отпуска, защото се страхува, че ще я съкратят (на срочен договор е).

От вчера търся в интернет, но нищо конкретно не мога да намеря Sad .......

# 4
  • Мнения: 4 965
Аз забременях някъде около 23.12.2003 и от 10.01.2004 излязох в болничен, заради проблеми с бременността. После не съм се връщала на работа, но не съм лежала в болница, а вкъщи. Обясниха ми, че ограничението от 180 дни не важи за проблемна бременност - разликата е, че болничните не се издават от гинеколога, а от специализирана комисия, пред която гинекологът представя случая и трябва да има подписите на поне още 3-ма лекари.
Сигурна ли си, че твоят лекар не е искал разрешение от такава комисия? Болничният не се различава по нищо от "обикновения" - с изключение на броя на подписите.
Щом приятелката ти е на срочен договор, независимо дали е в болничен или не (ако това е причината да иска да го ползва), след изтичането на срока - работодателят не е длъжен да го продължи.

# 5
  • Мнения: 948
Аз от началото на бременността до сега минавам през лекарска комисия (това ЛКК, за което съм писала).
Водят ме рискова/проблемна бременност от самото начало по ред причини.
Не ще да е от това ограничението от 180 дни...

# 6
  • Мнения: 524
Искате да кажете , че болничено от 180дни или повече се дава само с ЛКК. Поне аз така разбрах от всичко , написано до сега...Така ли е или пак нещо не съм рабрала...

# 7
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Цитат на: funny
Искате да кажете , че болничено от 180дни или повече се дава само с ЛКК. Поне аз така разбрах от всичко , написано до сега...Така ли е или пак нещо не съм рабрала...


Мисля, че си разбрала правилно; единствено ЛКК има право да издава такива болнични. Аз съм в същото положение и всеки месец минавам през ЛКК, за да ми оправят болничния.

# 8
  • Мнения: 1 327
Цитат на: funny
Искате да кажете , че болничено от 180дни или повече се дава само с ЛКК. Поне аз така разбрах от всичко , написано до сега...Така ли е или пак нещо не съм рабрала...


funny, гинеколога първо ще ти издаде болничен за 10 дни, след което вече ще трябва да ходиш всеки месец на ЛКК за продължение на болничния за по 30 дни. даже може и да не ходиш, а лекаря ти сам да си го придвижва, зависи каква им е договорката. обикновенно нещо черпиш доктора, но е символично....

# 9
  • Мнения: 2 755
Цитат на: еlito
Цитат на: funny
Искате да кажете , че болничено от 180дни или повече се дава само с ЛКК. Поне аз така разбрах от всичко , написано до сега...Така ли е или пак нещо не съм рабрала...


funny, гинеколога първо ще ти издаде болничен за 10 дни, след което вече ще трябва да ходиш всеки месец на ЛКК за продължение на болничния за по 30 дни. даже може и да не ходиш, а лекаря ти сам да си го придвижва, зависи каква им е договорката. обикновенно нещо черпиш доктора, но е символично....


Точно така е. Болнични над 10 дни се издават от ЛКК. За бременни няма ограничение от 180 дни.
Предполагам, че става дума за тези 180 дни, които започват 45 дни преди термина и следващите 135 дни за които се издават болнични. Но, те нямат нищо общо с болничните, които могат да се издават преди тях!

# 10
  • Мнения: 109
Да се включа и аз...
Бях в болнични през цялата бременност, че и преди това. Изчерпих този въпросен лимит от 180 дни, като лежах и в болницата, и 3 болнични ми бяха с ЛКК. И все пак ми обясниха, че като се изчерпят тези 180 дни, независимо поради какво заболяване, единствения начин да се удължи болничния е явяването пред ТЕЛК - за група инвалидност....
Е, не стигнах до ТЕЛК. Взех си цялата отпуска, отидох два-три дни на работа, 10 дни шефката ми опрости. Само че аз работя в държавна болница....

# 11
  • Мнения: 439
Добре де, аз бях повече от 180 дни болнични (имам предвид повече от 180 дни преди изобщо да вляза в 45 дни до термина) и то само с ЛКК, като гинеколога ми взимаше подписа на колежката си без тя даже да ме преглежда. Ясно ми казаха, че за бременни няма ограничение от 180 дни. Въпроса ми е дали това все още е така и как моята приятелка може да убеди гинеколога си, че може да й даде повече от 180 дни. Не вярвам  нещата да са се променили от както аз бях бременна, по-скоро самите доктори не знаят как да процедират в такива случаи. Идеята ми е дали е записано в някой официален документ, който момичето може да покаже на докторката си и да получи болничен до излизането си в 45 дни до термина. Е, малко дълго и объркано стана.....

# 12
  • Мнения: 948
Виж сега...така, както чета, бременните мами от форума сме с наложено ограничение от 180дни за цялата бременност.
Ако обаче мислиш, че е възможно да няма такова за бременните, както е било преди пр теб, и както Тони казва, поровете се в сайта на НЗОК и ако не намерите нищо се обадете на телефона за пациенти. Пишеше го някъде вдясно на екрана. Жената е много любезна и ще ви отговори категорично на въпроса.
Телефона не е импулсен и отговарят на абсолютно всички въпроси, свързани с правата на пациента.
Успех!

# 13
  • Мнения: 439
Dafna, благодаря ти за съвета Grinning .

Общи условия

Активация на акаунт