Рахит

  • 16 347
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 48
Мили майки,разбрах,че много деца страдат от това заболяване и раших да ви попитам как е протекло лечението при вашите деца,за колко време,междувременно правехте ли масаж и гимнастика,колко пъти дневно и т.н.Знам,че много е изписано по темата,но не е особено конкретно-препоръки от сорта "нека лекарят да прецени"или "строго индивидуално е "не ми вършат работа.Питам ви,понеже на трите ни познати докторки мненията са различни и съветите също-за или против гимнастиката(при тия меки кости дали няма да навредим вместо да помогнем)за или против високите дози витД(получавало се отлагане на калций в бъбреците,което е дефинитивно и по-добре рахит,от колкото необратимо натрупан калций там)Освен това съкровището е голям гладник и лакомник и е с наднормено тегло,което най-вероятно е единствената според мен причина за рахита при него,понеже е през май роден и не е имало ден без да е бил навън поне за 2ч.Скоро ще стане на 5мес.и тежи над 7кг.Затруднена съм на кого да се доверя и какво да направя и съм склонна себе си да обвинявам за всичко лошо,което му се случва Embarassed

# 1
  • Мнения: 46 438
1. Рахитът е много рядко срещано заболяване в днешно време.

2. Има една единствена причина - недостиг на Витамин Д.

3. 7 кг. беше дъщеря ми на 3 месеца и беше в норма, просто вървеше много напред със сантиметрите, гледа се съотношението ръст/кила, а не възраст/кила.

4. Рахит се установява само с кръвни изследвания и рентгенова снимка. На твоето дете направиха ли?

# 2
  • Мнения: 48
не,нито снимка,нито изследвания,има леко размекване на черепните  кости,където според докторите не би трябвало да го има

# 3
  • Мнения: 46 438
Рахитът има много симптоми, които по отделно нищо не значат. На всяка цена направете изследванията, преди да прилагате лечение!

# 4
  • Мнения: 546
Мили майки,разбрах,че много деца страдат от това заболяване
Това изобщо не е вярно. Всъщност много малко деца страдат от това заболяване, просто лекарите с лека ръка и може би в 90% от случаите казват "начална степен на рахит", без при това да назначат нужните изследвания.
Казвам ти го, защото и мен доста ме бяха наплашили именно заради по-меки черепни кости.
Рахитът е сериозна болест наистина, но диагнозата й не се поставя просто ей така. Сигурна съм, че и при вас няма нищо обезпокоително, но ако все пак решиш, преди да започнеш да тъпчеш детето си с вит. Д , направи нужните изследвания на кръвта.

# 5
  • Мнения: 48
За съжаление вече го натъпках с витД-беше на 3мес.когато ме наплашиха,а също ми обясниха за следващите стадии на болестта-деформация на гръдния кош и изкривяване на краката.Какви точно изследвания на кръвта се правят и кой ги назначава(ще си платя естествено ако се наложи)по-верният въпрос е какво се търси в кръвните проби

# 6
  • Мнения: 46 438
... Какви точно изследвания на кръвта се правят и кой ги назначава(ще си платя естествено ако се наложи)по-верният въпрос е какво се търси в кръвните проби

Копирам от една стара тема:

Цитат на: Free Soul
Взима се кръв от ръчичката на бебето, за да се изледва калций и фосфор и т.нар. алкална фосфатаза; и се снима на рентген дясната китка.
Прави се в Консултативна Детска Поликлиника - към Александровска болница.

# 7
  • Мнения: 441
Синът ми беше със съмнение за начален стадий на рахит.След кръвната проба диагнозата се доказа.За изследването не съм плащала.Увеличиха ни дозата на вит.Д,но личната не се справяше с проблема и аз заведох малкият при друга лекарка.Наложи се да пие и калций,защото дозите изписани от личната не бяха изчислени правилно и имаше опасност от нещо си( да си призная бях в шок и не помня всичко казано от лекарката).При нас положението се беше влошило от прекалената вяра на личната ,че ще се справи сама с проблема.Малкият беше с лека деформация на гръдният кош и на краката,освен на черепа.За щастие вече всичко е минало.Синът ми е с нормален гръден кош и перфектни крака  Wink(не благодарение на личната лекарка,която естествено смених)Ако нещо те притеснява искай мнението и на друг лекар.Все още не мога да си обясня ,защо така се получи.Никога не е бил с наднормено тегло и всеки ден излизахме сутрин и след обяд(роден е на 14.06).

# 8
  • Мнения: 48
благодаря,Никол,и сега идва следващия проблем-не живеем в София,а в Русе,но ще видя дали са чували тук за такива изследвания и дали се размърдат да направят нужното

# 9
  • Мнения: 441
Няма начин в Русе да не са чували,щом в Разград са,а ние сме на светлинни години след вас  Wink.Успех и пиши как е бебо Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 17 591
Предозирането на вит. Д е толкова опасно, колкото и недостига му, дори повече.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 720
Предозирането на вит. Д е толкова опасно, колкото и недостига му, дори повече.
Така е, каза ни го д-ра, който ни прати за изследвания именно заради опасения от рахит. (Бяха му меки костите на черепа като при вас.)
Иначе - правиха му кръвен тест, нивата на калция и алк. фосфатаза бяха прилични, а за фосфор бяха пропуснали да го тестват в лаб.  Close Рентген не са му правили. Казаха, че гимнастиката и масажът са много важни, дори по няколко пъти на ден. И колкото е възможно повече навън, на слънце. Също така и въздушни бани - което ще рече да поседи голичък, вкъщи де.

# 12
  • Мнения: 120
Искам мнение понеже доста изчетох и незнам какво да правя. Докторката каза че малката има рахит. Понеже в тая вързаст не можело да се разбере по главичката, та симтомите бяха потенето, неспокойния сън и удебелените ребра. Всичко дурго и е наред. Голямата фонтанела е в норма и не е голяма за възраста, има добър мускулен тонус... Може ли и да не е рахит и се чудя да увеличавам ли  вит.Д? Тези ребра отпред дето са удебелени ме притесняват ако не е рахит какво е?

# 13
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Хмм, единстеното, което аз бих ти предложила е да направиш консулт с втори лекар!  Peace Hug

# 14
  • Мнения: 297
Симптом според нашата лекарка беше и това че се стряскаше често докато спи. Голямата фонтанела беше добре, но зад ушите също проверяват. Решихме проблема с продължаващ прием на Вит Д+ МултиТабс на капки(съдържа само вит А и Д)

Общи условия

Активация на акаунт