Някой ходил ли е с влак от БГ до Франция?

  • 9 350
  • 10
  •   1
Отговори
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Каним се с любимия да си направим екскурзия до Париж. Искаме обаче да разгледаме това-онова по пътя така че самолета отпада. Идеята ни е да тръгнем от София, да минем през Италия като разглеждаме всичко по-интересно по пътя и крайната ни цел да е Париж. На връщане пък да минем през други държави ако е възможно. Мъжа ми иска за целта да тръгнем с колата като така ще можем да вземем и децата с нас или поне големия. На мене обаче не ми се кара кола толкова път с всичките му производни проблеми - откъде да сипем бензин, ако се развали нещо, ако ни глобят само защото сме българи и т.н. И двамата сме твърдо против автобуса защото ще трябва да седим часове наред на едно място и ще спираме само където автобуса реши - т.е като самолет, но по-бавно и по-гадно. Остава влака. И двамата решихме че ще е супер романтично да се метнем с по една раница на гърба (с няколко кредитни карти и мобилни телефони в нея), да слизаме където решим, да спим някъде ако решим и така да стигнем до Париж.
Какво мислите? Много ли ни е шантава идеята? И изобщо може ли да се стигне с влак до Париж в днешно време?

# 1
  • Мнения: 109
Да може да стигнете до Париж с влак и не само до там. Брат ми обиколи цяла Европа така ( работи в системата на БДЖ и пътува безплатно). Идеята ви изобщо не е лоша а ми се струва ,че ще бъде забавно. Може да си нагласите нещата така , че през деня да разглеждате , а през ноща да пътувате и да спите във влака.

# 2
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
koral4e, благодаря за отговора. А знаеш ли как се купува билета? Дали направо до Париж да вземем или от всяка гара на която слизаме трябва да си взимаме нов билет?

# 3
  • Мнения: 6 390
Като студентка съм пътувала София-Париж и обратно с влака - супер си беше  Peace
От бг се пътува до Будапеща с един влак, там трябва да сменяте влака  Wink, в Германия пак се прекачвахме да друг влак за Париж, аз и двете посоки през Германия съм пътувала, но различни маршрути , най добре да разпиташ в БДЖто, и да погледнеш на нета за ЕС влаковете какви са възможностите  Peace

# 4
  • Мнения: 2 700
Последно съм ходила до Париж с влак през 1991 г. и информацията не ми е от най-пресните. Тогава си бяхме купили билет от София до Париж с прекачване в Белград. По стечение на обстоятелствата (на границата със Сърбия ни забавиха повече от очакваното) изпуснахме връзката си и трябваше да чакаме 23 часа до следващия влак. Решихме, че нямаме време за губене и започнахме да се прекачваме от влак на влак. Тогава билетът ни важеше (не помня какъв беше) за всички влакове, без експресните. Спирахме във всички югославски републики (и разглеждахме), Италия, Швейцария. От Женева хванахме TGV (високоскоростните влакове), за което трябваше да доплътим и ако не ме лъже паметта за около час бяхме в Париж.
Сега нещата със сигурност са се променили, но преживяването си заслужава.
Приятен път Peace

# 5
  • Мнения: 109
koral4e, благодаря за отговора. А знаеш ли как се купува билета? Дали направо до Париж да вземем или от всяка гара на която слизаме трябва да си взимаме нов билет?
От страницата на БДЖ http://bdz.creato.biz/ намерих това : Международно пътническо бюро Рила
-Издава билети за пътуване с железница из цяла Европа
-Резервира седящи и спални места за български и международни влакове
-Предлага специални намаления при пътуване на младежи, възрастни и групи
-Извършва допълнителни услуги, улесняващи пътуването
Адрес: Ул. “Гурко” №5
София, 1000
Телефон: +359 2 987-07-77
Факс: +359 2 987-96-96
   
Адрес: ЦКТОН при НДК
София, 1000
Телефон: +359 2 865 71 86
   
Адрес: Централна гара
София, 1000
Телефон: +359 2 932-33-46

Мисля , че те могат да дадат отговори на всичките ти въпроси. Приятен път и после да разкажеш как е в Париж.

Последна редакция: ср, 26 сеп 2007, 18:17 от koral4e

# 6
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Последно съм ходила до Париж с влак през 1991 г. и информацията не ми е от най-пресните. Тогава си бяхме купили билет от София до Париж с прекачване в Белград. По стечение на обстоятелствата (на границата със Сърбия ни забавиха повече от очакваното) изпуснахме връзката си и трябваше да чакаме 23 часа до следващия влак. Решихме, че нямаме време за губене и започнахме да се прекачваме от влак на влак. Тогава билетът ни важеше (не помня какъв беше) за всички влакове, без експресните. Спирахме във всички югославски републики (и разглеждахме), Италия, Швейцария. От Женева хванахме TGV (високоскоростните влакове), за което трябваше да доплътим и ако не ме лъже паметта за около час бяхме в Париж.
Сега нещата със сигурност са се променили, но преживяването си заслужава.
Приятен път Peace

Такава е и нашата идея. Да спираме и да разглеждаме всичко по пътя.

# 7
  • Мнения: 847
Аз пропътувах това лято Европа с кола.Тръгнахме от Нант във Франция ,през Италия ,Словения ,Хърватска,Сърбия и БГ ...с бебе на 22месеца.Беше супер,нямахме никакви проблеми от тези за които ти се притесняваш.Бензин навсякъде има,и стига да имаш карта за плащане нямаш проблем.Еврото се котираше навсякъде....Можахме и да разгледаме без да се притесняваме за връзки с влакове ...На тръгване от БГ минахме през Сърбия,Хърватска,Унгария,Австрия,Германия,Франция-Париж и Нант...
Според мен пътуването с кола е по удобно когато сте с дете,но с влак е по екзоти4но,може би...

# 8
  • София
  • Мнения: 9 947
Погледни за карта Interrail http://www.bdz-rila.com/index.php?page=offerInterRail
Ние пътувахме с такава в Испания и съм страшно доволна - можеш да пътуваш колкото и както си искаш.

Има и различни други pass-ве, но всички са с различно времетраене и условия.

Последна редакция: пн, 01 окт 2007, 14:30 от Lana

# 9
  • Мнения: 8
Re: Някой ходил ли е с влак от БГ до Франция?
Ходил съм няколко пъти с влак, и с дъщеря ми (беше на 15), а по-късно и със сина ми (беше на 26). Сега на ред са внучетата. Дали са ви много добри съвети, ще се опитам и аз.
1. Най-важното е някой да ви помогне за свежи разписания и стойност на доплащанията. Има Нощни влакове от начална гара, които са без резервация и са много хубави. С такива сме обиколили всички държави в Европа без Швейцария, даже и Мароко, Лондон и Единбург. Включително и на Коледа. На всяка гара има баня, чиста, за към 2 евра. Струва си да мотивирате някоя служителка от Рила да ви направи маршрут.
2. Гардеробите са скъпи, така че най-трудното е минимизирането на багажа. Не пречи двамата да си имате 1 спален чувал. За някоя чакалня или непредвиден случай. Не жалете пари за добра раница и добри обувки. За Мароко раницата трябва да може да се заключва с катинар, ако я оставяте на гардероб.
3. Билети - има няколко варианта тип InterRail. На бюро Рила са добри отстъпките.
4. Маршрути. Най-често се излиза през Белград до Будапеща. Оттам има влак директно до Париж. Добър график с ден скитане/нощ пътуване е следният:
София 10:00(? май че е някакъв Ориент)    Будапеща 7:00 Будапеща 22:00      Париж/Берлин/Венеция – варианти
Париж/Берлин/Венеция 22:00   Ница 7:00
Ница 22:00   Рим 7:00
Рим 22:00   Бриндизи 7:00
Бриндизи 22:00   Патра 7:00
Патра 22:00 Атина 7:00 и натам е ясно.
В такова пътуване съм включвал и кръгче до Скандинавия или Великобритания. Мароко беше уморително.
5. Хотели – трябва добро проучване за хостели, но може и на място, хората са добри и е по-евтино ако питаш сутрин, вечер ти режат главата (пак с усмивка), защото си им паднал.
6. Не е за деца. На тях им е тъпо. Те трябва да са в младежка компания без родители. По-късничко.
Успех от дядо Серги.

# 10
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Благодаря на всички за отговорите.
Дядо Серги, твоите са ми особено полезни. Благодаря ти че се включи. Определено ако тръгнем с влак ще сме без децата. Аз съм твърдо зад тази идея за да не се уморяваме с шофиране.

Black mamba, дори и да тръгнем с колата мислим да оставим малкия ни син тук. Не мисля че ще разбере нещо от пътуването само ще се изморява и ще го измъчим.

Общи условия

Активация на акаунт