Пак за ипотечните кредити

  • 1 949
  • 15
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
Имаше наскоро подобна тема, където се засегна накратко и моят въпрос, но не я намирам newsm78
Та според вас в каква валута е по-добре да се изтегли ипотечен кредит за 20-30г.и защо?

# 1
  • Мнения: 2 018

Ако доходите ти са в лева, а го изтеглиш в евро /примерно/, мисля, че ще губиш при всяка вноска.

Пък и кредитът е обвързан. Ако е в лева, при една хиперинфлация, автоматично се изплаща по курса на банката.

Въпрос на лична преценка!

# 2
  • Мнения: 1 881
Мисля, че по  - добрият вариант е кредита да е в Евро. Така си защитен при инфлация. А че всеки месец ще преизчисляват стойността от лева е Евро не е голяма беда. Курсовете на банките са добри.

# 3
  • Мнения: 2 591
в нашата банка си имат специален (по-изгоден) курс, когато внасяш в лева по кредита си в Евро Peace

# 4
  • Мнения: 1 897
Според мен е най-добре да се изтегли във валутата,в която получавате заплатите си.

# 5
  • Мнения: 1 881
в нашата банка си имат специален (по-изгоден) курс, когато внасяш в лева по кредита си в Евро Peace

За коя банка иде реч:)

# 6
  • Мнения: 455
В евро е по-добра лихвата - винаги е по-ниска в сравнение с тази на кредити в лева. Иначе тенденцията е за в бъдеще заплатите да бъдат в евро - поне след 2010год. - така че и в евро няма да сте на загуба.
Друг е въпроса, че ако кредита е в лева, след време инфлацията ще го обезцени и в един момент може да се окажем в ситуацията от преди "демокрацията" когато повечето кредити в един момент се изплатиха с една заплата вместо в течение на още десет години/примерно/.
Помислете и преценете кое е по силите ви.

p.s. Зависи и какъв ще бъде вида на кредита - ако е за закупуване на жилище - в евро лихвите са срамно ниски. Ако е просто ипотечен - без указване на начин на усвояването му - лихвите са поне с два пункта по-високи.   bouquet

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
Незнам, имам съмнения определено и в двете посоки.
1. за левов- ако има инфлация, банките май вече не са такива балами да не си сложат защитна клауза в договора. Иначе звучи добре, както преди години се изплатиха за жълти стотинки Crazy. Също и след време уж като минем на евро при какви условия ще се предоговори newsm78
2.за евров-с това едностранно повишаване на лихвата (чрез плаващата й част) newsm78
Малко офф-Фъстък, като ти гледам лентичката, зощо те няма в априлската отчетна Laughing

# 8
  • Мнения: 455
 Hug Ами не съм обръщала внимание, че има такъв подфорум - ще се поправя.   bouquet

# 9
  • Мнения: 4 300
Първо еврото ще се въведе в България най рано през 2012 г.
Второ валутата на кредита не те защитава от инфлация, даже теоретично ако има инфлация е по добре кредитът да е в лева- той би се обезценил- а валутата не. Това естествено ако нямаше Валутен борд.
Трето- лихвата по всички кредити е плаваща, само дето "плава" при различни условия.
И последно засега- когато внасяш пари по сметката си би трябвало да се прилага безкасов курс на обмяна, който е с една идея по добър от касовия.

П.С. На този въпрос аз лично поне 3 пъти съм отговаряла във форума, не е лошо да се пусне една търсачка.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
1. Започнах с това, че даже наскоро имаше тема, но когато ми потрябва не я открих
2. За кредит от 20-30г. най-раното 2012г. е скоро
3. Особено ми се щеше да получа отговор на въпроса ЗАЩО смятате така
4. Благодаря все пак за отговора

# 11
  • Мнения: 4 300
1. Започнах с това, че даже наскоро имаше тема, но когато ми потрябва не я открих
2. За кредит от 20-30г. най-раното 2012г. е скоро
3. Особено ми се щеше да получа отговор на въпроса ЗАЩО смятате така
4. Благодаря все пак за отговора
1. не коментирам - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=224172.msg4992753#msg4992753
2. всеки кредит може да бъде предоговорен и да се съпбразяваш с това, което МОЖЕ БИ ще се случи през 2012 година е безсмислено. Още повече че най вероятно ще се случи следното- всеки 1.95583 лв от кредита ти ще станат 1 евро, всеки 1.95583 лв от заплатата ти ще станат 1 евро.
3. По правило кредит се тегли в такава валута, в каквато си получваш доходите. Защо- за да се избегне валутният риск ( т.е. рискът от промяна на валутния курс между валутата на кредита и валутата на доходите ти). В конкретния случай обаче този риск е минимален, тъй като курсът лев/ евро е фиксиран към момента и няма изгледи за промяна. Загубата от превалутирането на вноската всеки месец е минимална за суми до 1000 лв по мое мнение.

Последна редакция: чт, 27 сеп 2007, 19:06 от r0ksi

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
Точно тази тема не можах да намеря. Благодаря 2. и 3.

# 13
  • Мнения: 5 178
2. всеки кредит може да бъде предоговорен и да се съпбразяваш с това, което МОЖЕ БИ ще се случи през 2012 година е безсмислено. Още повече че най вероятно ще се случи следното- всеки 1.95583 лв от кредита ти ще станат 1 евро, всеки 1.95583 лв от заплатата ти ще станат 1 евро.

Сигурна ли си, защото се коментираха и варианти 6м освобождаване на курса Simple Smile. Имаме доста по-голяма инфлация от страни членки на ЕС и изобщо ако не беше борда щяхме отдавна да сме зад борда

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514


....защото се коментираха и варианти 6м освобождаване на курса Simple Smile. Имаме доста по-голяма инфлация от страни членки на ЕС и изобщо ако не беше борда щяхме отдавна да сме зад борда
Добре казано Joy Joy Joy
Ама хич не е смешно, защото слуховете стават упорити напоследък.

Общи условия

Активация на акаунт