"Inside the Kingdom" - 1

  • 13 708
  • 307
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 184
Здравейте.
По случай утрешния национален празник на Саудитска Арабия реших да започна тази темичка, където тези от нас, които не са били в страната или нямат много информация за нея, ще могат да прочетат нещо ново и предполагам интересно. Ще се радвам да използваме случая, за да обменим информация, задаваме въпроси и изобщо да си чатим до насита Twisted Evil.
Нямам претенции, че една тема би изчерпала всички въпроси относно тази необятна страна, но поне биха повдигнали малко завесата към обвития в тайнственост живот в кралството. След това бих искала символично да предам щафетата на следващ "домакин", който да представи друга страна, независимо дали живее там или има само интерес и симпатии към нея.

Кралство Саудитска Арабия


Националния празник на страната е на 23ти септември. На този ден се чества обединението на кралството от крал Абдул Азиз през 1932г. Миналата година това събитие се е празнувало за първи път, но тази година официално всички почиват  Mr. Green. Саудитска Арабия не може да се похвали с честването на много празници, по простата причина, че се е смятало това за несъвместимо с каноните на Исляма. Преди това са се празнували само двата Аид празника – Eid Al-Fitr and Eid Al-Adha.

По-големи градове в КСА са:
     
Рияд                              Джедда                           Мека                         Медина                          Дамам                          Ал Кхобар

Саудитска Арабия е разположена върху площ от 1,960,582 кв.м. Климата е суров, сух пустинен с големи температурни крайности. Терена е почти необитавана пустиня. Природните ресурси на страната се ограничават в добив на петрол, природни газове, желязна руда, злато и мед. Саудитска Арабия притежава 25% от световните петролни резерви и е призната за най-големия износител на петрол. Освен това от земеделските продукти тук се отглеждат пшеница, ечемик, домати, пъпеши, фурми, цитруси, добива се овче и пилешко месо, яйца, мляко.
Населението на страната според преброяване от 2005г е 26,417,599. Грубо около пет и половина милиона чуждестранни работници обаче играят важна роля за икономиката на страната, като например за петролния и обслужващия сектор. Правителството насърчава растежа и развитието на частния сектор, за да намали зависимостта на страната от петрол и да увеличи възможностите за работа на разрастващото се население. За сега приоритет на правителството е да отдели средства за подпомагане и развитие на образователната система и подобряване на водните инсталации. Икономическите реформи обаче напредват бавно поради дълбокия политически и социален консерватизъм.
Националното облекло в кралството е като на всички гълф страни, а именно белия тоб за мъжете, а за жените – абая. Предполагам всички сте ги виждали  Grinning. За разлика от мъжете обаче всички жени /местни и чужденки/ са задължени да носят тази национална дреха, когато са навън. За спазването на това задължение следи една организация, която се познава под името религиозна полиция или между нас казано – "мутауа" /The Mutaween/ Laughing.
Публични театри и кина са забранени, тъй като традицията ги е баннала за несъвместими с ученията на Ислям. Въпреки това в частните компаунди в по-големите градове могат да се намерят театри, но по-често са използвани за местна музика, изкуство и театрални продукции. Напоследък има новооткрити кина, но те прожектират главно анимации и са само за жени и деца  Confused.

Нещо много интересно, което предстои е откриването на Икономическото сити на крал Абдулла .
Това е мулти билионен икономически проект започнал преди 2 години. Плануваното сити ще бъде сравнително малко по площ, но ще бъде застроено с високи сгради и небостъргачи. Стойността на проекта е около 100 билиона риала, което е около 26 билиона долара. Този мега проект ще се интегрира непосредствено с разрастващата се икономика на кралството, ще създаде нови работни възможности на младото население на страната и ще действа като катализатор за привличане на чужди инвестиции. За тези, които се интересуват от подробности може да прегледате този линк.

Вестници на английски език са Arab News и Saudi Gazette .

Това се сещам сега. За всички тези, на които темата им харесва, има какво да добавят или желаят да зададат въпроси, моля чувствайте се като у дома си. Много ще се радвам да се получи един хубав разговор.
Очаквам ви  Hug.

# 1
  • Мнения: 3 461
 Ели, да й върви по вода и шампанско  на чудесната тема.  Heart Eyes   bouquet



Още с въведението си изстреляла летвата високо. Twisted Evil

За мен ще е удоволствие да побъбрим за Саудито, което чувствам много близко до сърцето си , поради това, че семейството ми е живяло там, продължаваме с ежеседмичните визити, а от както намерих Ели , сентиментите имат различен, по-сладък привкус. Heart Eyes

# 2
  • Мнения: 3 461
По повод почивния ден утре, което е голямо събитие. Когато Крал Фахд умря преди няколко години, всички спряха работа само за 15 минути на обед и продължиха все едно нищо не се е случило. За сметка на това, съседен Бахрейн обяви тридневен траур.

# 3
  • Мнения: 341
Ели,поздравления за страхотната тема и за невероятната виртуална разходка Heart Eyes Hug
Следващия домакин от сега да сяда да си пише встъпителното слово Laughing
До момента не мога да се похваля с  лични наблюдения от живота в арабските страни ,но се надявам скоро и това да стане.Какво да се прави голяма са ми слабост LaughingПовечето неща които знам са  от комуникацията ми с хора от тези страни или от това което съм прочела.
След шампанското и хубавата наздравица пожелавам попътен вятър на тази тема Heart Eyes  bouquet

# 4
  • Мнения: 1 184
Мерси много милички  Hug. Много се радвам, че темичката ви харесва.

По повод почивния ден утре, което е голямо събитие. Когато Крал Фахд умря преди няколко години, всички спряха работа само за 15 минути на обед и продължиха все едно нищо не се е случило. За сметка на това, съседен Бахрейн обяви тридневен траур.
То е било постижение да спрат работа дори и за 15мин  #Crazy. Сега всички са много развълнувани за утрешния празник /почивен ден Twisted Evil/. Наистина си е събитие  Laughing.

# 5
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
Ха!!! Laughing
какво и кого намирам тук, на разсъняване!!!! Hug

Ели, доста си се постарала миличка!!!
Наложи се да го прочета два пъти, защото очите ми не се отваряха, а ми беше интересно!!!
Записвам се да следя темата  и да участвам в нея!! Peace Мога да кажа само, че никога, ама никога не ми е била интересна географията в училище - интересуваха ме точните науки!!! 
Срамно е, но ще си призная ... Embarassed Завъждайки виртуални приятелства с момичета от арабските страни, аз дори не знаех къде се намират страните им.... Всички страни ми се струваха еднакви и бяха под общ знаменател "АРАБСКИ"!!
често се налагаше и налага да прибягвам към услугите на моя географски справочник: "gorjiana " и атласите Embarassed
Прочетох всичко като попивателна, ще го прочета  още веднъж с цел наливане в русата ми главица и запълване на пропуските!!

Успех на темата и .. Ели доста високо вдигна летвата - за се готви следващия!!! Laughing

# 6
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
Като допълнение към предишния ми пост, мога да кажа, че идеята за различен автор на всяка тема, много ми допада!!!! Peace
Ще чакам с интерес да науча нещо повече за азиатските  държави... Там както се казва ми е "Тъмна Индия" хайде мами - обединявайте се Laughing Peace

Последна редакция: сб, 22 сеп 2007, 13:19 от katyadjin

# 7
  • Мнения: 820
Здравей Еlip,
Страхотна идея Grinning
С голям интерес прочетох информацията която си събрала. Дано инициативата ти има продължение и други момичета се включат с интересни разкази за различни краища на света.
Аз общо взето отскоро живея в арабска страна и много неща са ми интересни. Ще ми бъде интересно ако някой разкаже повече за живота там. Кои места бихте препоръчали да посети един новобранец, какво да избягва и т. н. Нещо за храната,пикантна ли е, какво представлява националната кухня и кое е най-разпространеното ястие?


Успех на новата темичка newsm10

# 8
  • Мнения: 3 461
Ще ми бъде интересно ако някой разкаже повече за живота там. Кои места бихте препоръчали да посети един новобранец, какво да избягва и т. н. Нещо за храната,пикантна ли е, какво представлява националната кухня и кое е най-разпространеното ястие?


Успех на новата темичка newsm10

Дидка М, трудно е да се посети Саудитска Арабия от жена-турист все още. Освен в случаите, когато имаш резидънс, бизнес виза или покана от местен спонсор или член на семейството. В последно време много се говори за развиване на туризма, дори да открехнат вратите, пак ще е трудно за притежателите на бг. паспорт, но не и невъзможно, може би.
На мен най-много ми харесва столицата Рияд, огромен град с интересна архитектура, уникален шопинг, ресторанти и инфраструктура. За хората там обаче казват, че са много затворени и консервативни. Такова е също мнението и на самите саудитци. Чувствам се винаги много добре там и се присламчвам към Джон при всяка негова командировка. Други по-големи градове както е посочила Ели, са Джедда, Ал-Кхобар, Медина, Мека. Последните два са свещените градове и право да ги посещават имат само мюсюлманите.

Храната е като тази в Бахрейн, на мен любим сладкиш ми е:umm-ali http://allrecipes.com/Recipe/Umm-Ali/Detail.aspx, макар, че произходът му е от Египет. Ето как изглежда:



Животът на expatriate е хубав за мен и Ели, за друг е поносим, за трети може би е различно, до голяма степен обаче зависи от това какъв го направиш, защото въпреки многото ограничения, които на пръв поглед правят пребиваването там трудно и непривлекателно, за голяма част е дом и уникален шанс да се докоснеш до културата на една арабска страна, така близка, но и така различна от съседните й държави и от всички в Гълфа. Както казва Ели, 15 страници няма да стигнат, да засегнем всичко.

Там както се казва ми е "Тъмна Индия" хайде мами - обединявайте се Laughing Peace


Чудесна идея! За тайните на Индия да ни посвети Дидка М в една от следващите теми. Laughing



Успех на темата и .. Ели доста високо вдигна летвата - за се готви следващия!!! Laughing[/i]


Това не го бях виждала от часовете по физическо. Joy Мислете му вие с Галето по-нататък. Twisted Evil


То е било постижение да спрат работа дори и за 15мин  #Crazy. Сега всички са много развълнувани за утрешния празник /почивен ден Twisted Evil/. Наистина си е събитие  Laughing.

Да, ама не.  Някои като Джон работят по собствено желание явно. Twisted Evil Би трябвало да има задължителни глоби за такива като него. Laughing

След сватбата, един от колегите му ми каза: Добре, че се оженихте, че да видим и ние по един почивен ден поне за Коледа. Laughing

# 9
  • Мнения: 3 461
Дидка М, сега виждам лентичката.  Simple Smile Да е на хаирлия и да се радваш на спокойни и чудесни 9 месеца.  bouquet

# 10
  • Мнения: 1 184
Кате, Дидка  Hug.
Ех, Ноичка, докато си опиша мисълта и ти си ме изпреварила  Twisted Evil  Joy, но въпреки това няма да го трия и се извинявам ако има повторения  Blush.

Ще ми бъде интересно ако някой разкаже повече за живота там. Кои места бихте препоръчали да посети един новобранец, какво да избягва и т. н. Нещо за храната,пикантна ли е, какво представлява националната кухня и кое е най-разпространеното ястие?
За съжаление самата аз не съм успяла да посетя много от интересните обекти в страната, поради това, че децата са още малки и няма как да ги оставя за по-дълго, но определено има атрактивни местенца, които ще е интересно да се посетят. Ние плануваме скоро да отидем до Тайф /град, близо до Джедда/. Чувала съм, че там има едно много красиво място, където маймуни обикалят навсякъде без да се плашат дори и от хората  Crazy. Освен това в самата Джедда има много интересни места да се видят. Като започнеш от Балад /стария град/, после да видиш фонтана на крал Фахид. Дори фонтана е най-високия в света /стига до 312м/ и е вписан в рекордите на Гинес. /За шопинга няма да споменавам нищо  Mr. Green/
Другото интересно нещо, което ми е направило много голямо впечатление /не знам само че навсякъде ли е така или само при нас/ е, че хората много обичат да излизат на пикници, но не точно това, което вие си представяте  Twisted Evil. Излизат семейството и сядат на тротоара около брега и там си правят скари, децата играят, а младежите разговарят. Така може да откарат до късно през нощта. И това е почти всеки ден когато е хубаво времето. Все още ми е странна тази им порядка, но те изглежда се развличат по този начин.
За храната малко ме хвана на тясно  Blush /не ми е страст/, но знам, че любимото ястие в страната се нарича къпса и представлява червен ориз с месо или пилешко. Много е вкусно, само не ме питай как се приготвя  Twisted Evil /но не се притеснявай, ако решите да ми дойдете на гости няма да ви оставя гладни  Laughing/.

# 11
  • Мнения: 1 184
дори да открехнат вратите, пак ще е трудно за притежателите на бг. паспорт, но не и невъзможно, може би.
предполагам ... Като се прибирахме от ваканцията служителят на паспортен контрол на летището ни каза, че вижда за първи път български паспорт. А папи му разправя, че сигурно му е най-щастливия ден, тъй като вижда не един, а цели три наведнъж  Joy.

Диде, и от мен честито   bouquet!!! Дано е лека и безпроблемна  Praynig.

Ноичка, не само, че глоба трябва да му наложат на хабибито ти за непочиване, но и порицание пред строя получава от мен. Като има работа към Джедда защо я върши толкова скоростно, че оставате само за 1 ден  newsm78?!?! Няма ли да се научи, че в този край нещата стават по-бавно  Joy.

# 12
  • Мнения: 3 461
дори да открехнат вратите, пак ще е трудно за притежателите на бг. паспорт, но не и невъзможно, може би.
предполагам ... Като се прибирахме от ваканцията служителят на паспортен контрол на летището ни каза, че вижда за първи път български паспорт. А папи му разправя, че сигурно му е най-щастливия ден, тъй като вижда не един, а цели три наведнъж  Joy.



 Joy hahaha При нас първата реакция е:"Стоичков" Laughing Не е като да не знаят хората.

Ако ти го порицаеш, Ели, може и да разбере от приказка, или да му подшушнеш, че искам да ти остана на гости поне за 2 дни. Защо не се спира ли, защото ходи до Таиф всеки път, но не при маймуните. rotfImao rotfImbo Трябва да го разпитам  пак, предполагам, че би трябвало да ги знае.

Скоро се запознах с една ливанка, идваща от Саудито и тя се учуди като разбра, че съм живяла и в Khamis Mushayt, намира се на 2500 м надморска височина, и 11 от терористите, които взривиха кулите в Н.Йорк са от там. Shocked

# 13
  • Мнения: 341
На мен много ми е интересно за  Мекка.
Доколкото знам поне веднъж в живота си всеки уважаващ себе си мюсюлманин трябва да посети това място.Всички ли се допускат там/в смисъл дали и жените могат да посетят това място/?
Дидка, поздравления за лентичката  bouquet
Ноичка,ти като виден пътешественик те очакваме да подплатиш думите си с малко снимков материал независимо от кой край на света. Hug

# 14
  • Мнения: 3 461
На мен много ми е интересно за  Мекка.
Доколкото знам поне веднъж в живота си всеки уважаващ себе си мюсюлманин трябва да посети това място.Всички ли се допускат там/в смисъл дали и жените могат да посетят това място/?


Да, и жените ходят, но се молят само на определените за тях места. Голямо стълпотворение става по време на Хадж, който е точно два месеца след Eid, края на Рамадана. Тогава има и много смъртни случаи, стъпкани хора или ранени от камъните, с които замерят дявола

Общи условия

Активация на акаунт