кога проговорихте?

  • 1 911
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 117
Момичета, синът ми е на 2 години, а все още не иска да изрече нито една дума. До този момент не се притеснявах, защото слушам че има доста деца, които проговарят по-късно. Преди известно време изговаряше някои неща, но изведнъж замълча и .... нищо. Дали трябва да се притеснявам... Разкажете как беше при вас? Кога проговориха дечицата ви?

# 1
  • Мнения: 3 478
Моята още не е и скоро няма изгледи да го направи. Сестра ми е проговорила много късно, сега не можеш да и затвориш устата. И майка ми така се е притеснявала като теб, ама за нищо Peace

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 501
Дъщеря ми е на 15 месеца и мога да кажа,че има добър запас от думи,аз,не знам кога съм проговорила!

# 3
  • Мнения: 4 496
Малкия проговори на годинка и половина,каза баба,та-те,мама.Малката е на 7 месеца,казва ба-ба-ба-ба...

# 4
  • Мнения: 3 069
Здравей!
Всяко детет е различно.
Големия ми син проговори на 1г. 2м., като с голям човек се разговаряше с него.
Средния проговори малко преди да навърши 3 години.Малкия за сега е на баба, тати, деде, така, така ли Joy
НО...понякога има заболявания, при които това е един от 1-те симптоми.За лично твое спокойствие си поискай от педиатърката едно талонче за невролог!

Успех!

# 5
  • Мнения: 3 334
1г. и 4м. Peace

# 6
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Аз ли?А ми на 10 месеца
Дъщеря ми още не е проговорила

# 7
  • Мнения: 2 132
Аз също съм проговорила късно. До към две години съм говорила думички без да ги свързвам в изречения и без много смисъл. Ама съм проходила много рано  Laughing

# 8
  • София
  • Мнения: 9 107
А аз го чакам да каже "мама"  doh Скоро ще дочакам  newsm03

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Ние знаехме доста думички още на година и половина.Сега почти на две съставя цели изречения.На една приятелка дъщеричката на две не обелваше и думичка,сега вече е на три и е почти като латерна.Още е рано да се притесняваш,ако нямаш други свързващи признаци за безпокойство. Peace

# 10
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Аз не бих се присъединила към всеобщото успокояване.
Смущава ме това, че е като че ли е казвало нещо и е млъкнало.
На 2 год. поне мама, тати трябва да казва.
Детето разбира ли, показва ли като питаш кое къде е, дъвче ли добре, храни ли се само?
Първото нещо, което се прави, е да се изследва слуха.
Ако със слуха всичко е наред, се ходи на детски логопед и психолог.
Опасявам се, че в Сливен надали има ранен логопед, т.е. подготвен да работи с деца под 3 год, щото и в София се броят на пръсти. Повечето казват - елата като стане на 5 год, ама тогава всъщност е късно, понеже на 7 се ходи на училище.
Задай си въпроса на логопедите в темата за консултации в подфорума Деца с увреждане. При идване в София се срещнете с някои от тях, а в Пумпелина дават и виртуални консултации (с уеб-камера по интернет).

# 11
  • Мнения: 1 233
Аз съм проговорила преди доста години, а дъщеря ми казва някои думички, но определено още не говори добре. Иначе постоянно бърбори нещо, но нищо не й се разбира. Даже с майка ми си говорихме, аз й казвах, че се притеснявам, че още не говори, а тя ме успоки с думите: "Ти виждала ли си жена да не говори?!?" Joy

# 12
  • Мнения: 4 451
И аз няма да прозвуча успокоително. Съжалявам, но за мен с пълна сила важи поговорката "Парен каша духа". И аз бях сред успокояваните, че всичко е на ред, че незнам си кое дете проговорило на 6г. Shocked и т.н. И така, щерка ми стана на 3.8г. Твърде късно според мен, защото въпреки почти 2годишната работа с логопед и психолог, тя драстично изостава от връстниците си. Диагнозата и е Хиперактивност и дефицит на внимание, заболяване от аутистичния спектър.
И моят съвет е да се консултираш с невролог и логопед.

# 13
  • Мнения: 109
Аз не мисля ,че трябва да се притесняваш  явно твоето дете е "мислител". Гледа събира информация и един ден ще проговори  изведнъж. Не си мисли , че сте единствените две годишни които не говорите и чак да го водите по невролози и логопеди на 2г ми се струва пресилено (освен ако наистина  забелязваш примерно проблем със слуха ). Моят син също не може да се похвали с много думи въпреки , че е на 2г6м.

# 14
  • Мнения: 7 723
Проговарянето е доста разтегливо понятие.
Малката ми дъщеря на година и половина меляше
като латерна, ама нищо не й се разбираше... Wink
Това брОи ли се? Wink newsm78

Общи условия

Активация на акаунт