КОНКУРС: Разкажете за своето вагинално раждане след секцио

  • 5 158
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 485
В днешно време все повече и повече жени поради една или друга причина раждат чрез цезарово сечение. В повечето случаи това означава, че след като една жена е родила веднъж по този начин, ще ражда така всичките си следващи деца. Лекарите трудно се съгласяват да водят вагинално раждане след секцио, но е факт, че това не е невъзможно. VBAC (vaginal birth after cesarean) се прилага все по-широко по света, вече се случва дори и в България.

Искам да помоля майките, които са преживяли вагинално раждане след секцио да споделят своите истории, за да дадат кураж на тези, които са решили да минат по този път.

По аналогия с Моето прекрасно раждане, ще проведем конкурс за най-добър разказ. Най-добрите разкази ще изберем чрез гласуване. Конкурсът ще е анонимен - това ще стане, като изпращате разказите си до мен като ЛС или на estestveno@gmail.com, а аз ще ги пусна накрая от своя профил, за да не е ясно кой кой е при гласуването. След приключване на конкурса ще представим участниците.

Условията за участие са следните:

Разкажете накратко за предното си раждане - защо сте родили със секцио и как ви се отрази това; как се решихте и каква беше вашата мотивация да родите вагинално след секцио; как се подготвихте за естественото раждане; кой присъства; какви помощни средства използвахте; в каква поза бяхте по време на контракциите и раждането (ако е различна от лежащата); кога взехте бебето за първи път след раждането и как протече първата среща; как ви понесоха болките; кой беше най-прекрасният момент; как се държа медицинският екип по време на раждането; разликите при възстановяването след двата вида раждане. И изобщо, всичко, което смятате за важно и полезно.

Дължина на разказа до 1200 думи. Необходимо е да има заглавие. Моля, направете проверка на правописа.

Темата: Моето вагинално раждане след секцио.

Краен срок - 10 октомври 2007.

Най-добрите разкази, ще бъдат публикувани на новия сайт за родителство www.estestveno.com в рубриката "Естествено раждане след секцио".


Искам да обърна внимание, че темата не е "За или против VBAC"! И предварително да благодаря на всички, които ще се включат в конкурса  Simple Smile Очаквам разказите ви до 10 октомври, а всички останали ще ги видят на 12 октомври.

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 02:51 от Mamma

# 1
  • Мнения: 3 161
Записвам се да следя темата. Кураж на всички, на които предстои VBAC - голяма емоция е! А за тези, които вече са го преживели - не се свенете и споделете и с другите!

# 2
  • Мнения: 3 271
Чакам с нетърпение всички, които са изживяли това да споделят емоцията. Аз нямах този късмет, измах 2-ро секцио малко под 2 г. след първото, така че за мен тази тема е само мечта (поне все още  Wink )

# 3
  • София
  • Мнения: 17 591
А защо трябва да правят толкова странно нещо? Това, че е възможно, достатъчна причина ли е!? Възможно е новородено бебе да падне от 5-тия етаж, да седи затрупано под тонове бетон без храна и вода 5 дена и да оцелее - справка - голямото земетресение в Мексико Сити - ама бихте ли го пробвали, само защото е възможно!? Изобщо, от къде този мерак да се агитират други хора да пренебрегват компетентното мнение на лекаря си?

# 4
  • Мнения: 3 271
Катя, мисля, че не си разбрала идеята на темата. И всъщност никой никого за нищо не агитира, споделяме си. Аз лично имам 3 такива приятелки и спомените и разказите им са чудесни. Много се надявам да се включат. За мен беше много вдъхновяващо, мисля, че и за други жени ще е така.
А и абсолютно никой тук не говори за решение против лекаря!!

# 5
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Чакам с нетърпение всички, които са изживяли това да споделят емоцията. Аз нямах този късмет, измах 2-ро секцио малко под 2 г. след първото, така че за мен тази тема е само мечта (поне все още  Wink )

То моето вагинално раждане не е мечта, така че, всеки си знае каквое преживял Joy  bouquet

# 6
  • Мнения: 3 161
KatiABV, обяснявам специално за теб, защото все не схващаш нещата. Възможно е, да, и е дори по-добре за майката и бебето в повечето случаи - за разлика от примерите, които даваш. А е важно да се обясни, че е възможно, защото много лекари и не само лекари погрешно обясняват на майките как веднъж като са имали секцио, следващите също задължително са секцио. Не защото е по-безопасно, а защото за лекарите е много по-лесно. И за много майки също впрочем. Но има такива жени, за които, представи си, е много важно да родят по естествен път - впрочем желанието се усилва именно поради предното секцио, което са преживели тежко. И именно за тях е важно да се обяснява, че вагинално раждане след секцио е напълно възможно.

# 7
  • Мнения: 4 451
Идеята е страхотна! Поздравления!  bouquet Имах огромно желание след първото секцио да родя вагинално. Разговарях с гинеколога си за това. Каза ми, че е напълно възможно. Но решихме този разговор да оставим за края. Е, не се стигна до там, за съжаление. Бебето отново беше със седалищно предлежание и отново ме оперираха Confused.
Ще следя с интерес конкурса. Grinning
katiABV къде толкова мерак вечно да спориш? Мисля, че авторката предупреди, че темата не е "За и против". А примерите ти са безумни и друг път съм ти го казвала. ooooh! Simple Smile

# 8
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Страхотна идея! Моята история е подобна на историята на mari_anka. Исках вагинално раждане след секцио, но уви не стана така понеже бебо реши да се роди доста голям. Не съжалвам имам си две прекрасни дечица, но все ми се иска да не съм ограничена за това колко деца да имам, а след две секциота докторите позволяват само още едно  Sad. Цяло чудо ще е да родиш нормално след две секциота, ама то знае ли човек. Ще чакам с интерес разказите на мамите преживели нормално раждане след секцио.   bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 9 099
Защо след 2 секциота разрешават само още едно раждане? Това за първи път го чувам. То аз искам 3 деца де, ама все пак......

# 10
  • Мнения: 462
Ще участвам в конкурса, защото знам колко е важно това за тези, на които им предстои VBAC.

# 11
  • Мнения: 485
Цяло чудо ще е да родиш нормално след две секциота, ама то знае ли човек.

Да, цяло чудо е, наистина. Но се случва. Очаквам в конкурса да се включи една мама (ЕТ от дира), която е родила нормално след две операции и то огромно бебе 4 650!

Защо след 2 секциота разрешават само още едно раждане? Това за първи път го чувам. То аз искам 3 деца де, ама все пак......

Да, има такова неписано правило - жената може да роди чрез цезарово сечение не повече от три пъти. Сигурно защото риска от руптура става много по-голям, когато матката е рязана няколко пъти. Но винаги има изключения от правилото - да вземем Етел Кенеди, жената на Робърт Кенеди - през периода 1951 до 1968 е родила чрез секцио 11 деца!

Ще участвам в конкурса, защото знам колко е важно това за тези, на които им предстои VBAC.

Благодаря! newsm51

# 12
  • София
  • Мнения: 1 056
И аз ще следя с интерес, защото по спешност ми направиха секцио (а много исках да родя естествено).
Второ дете планирам след две-три години, така, че ще прочета всичко по въпроса и се надявам втория път да е естествено раждането.

# 13
  • Мнения: 705
Браво, прекрасна инициатива. Аз съм от заинтересованите.


...
Най-добрите разкази, ще бъдат публикувани на новия сайт за родителство www.estestveno.com в рубриката "Естествено раждане след секцио".
...
А всички разкази ще бъдат ли публикувани? И по какво ще бъдат оценявани?

# 14
  • Мнения: 485
Ще ги публикувам всичките от моя профил (за да не се знае кой кой е) в нова тема - анкета в Клюкарника. И всички ще можете да гласувате, точно както в конкурса Моето прекрасно раждане на Емем.

Общи условия

Активация на акаунт