Евро или Лева ?

  • 1 697
  • 13
  •   1
Отговори
В това се състой въпроса ми.Предсои ми теглене на ипотечен кредит, но немога да взема решение каква валута да избера?Без да се замисля мога да кажа ,че в евро ме устройва най много защото е много нисък лихвения процент в сравнение с този в лева е близо 50 лв. разлика във вноската ми, Но Все пак какво ще се случи след като еврото влезе като парична единица, какво мога да загубя или да спечеля ако тегля в евро ?
Моля ви за съвети трябва да взема решение в най скоро време.

# 1
  • Мнения: 1 277
Този въпрос вълнува и мен. Ще следя темата с интерес.
Първо мислехме кредитът да е в евро, заради по-ниската лихва. Но снощи по новините казаха, че на някакъв икономически форум в София експертите били единодушни да не се премахва валутният борд до въвеждането на еврото (към 2010-2012 г.). Така че сега се разколебах дали кредитът да не е в лева.  Thinking

# 2
  • Мнения: 2 220
А ако вие не получавате заплатите си в евро, няма ли, обменяйки всеки месец вноската, да ви стане същото като пари? Питам, защото и аз съм мислила за това.

# 3
# 4
  • Мнения: 1 277
Разликата от обмяната не е съществена, но не зная дали ще стане същото като вноски в лева. newsm78 Трябва да се изчисли с конкретните параметри на кредита.

# 5
То част от съвета по този въпрос трябва да включва ясновидство, но мога да си поразсъждавам:

Плюсове за ЕВРО
*в каквато валута изтеглиш, в такава ще приключиш заема, дори и след влизането на Еврото в БГ
*по-ниска лихва (но само в момента, за по-нататък не се знае)

Минуси за ЕВРО
*поне до влизане на Еврото в БГ ще трябва да обменяш левове в Евро всеки месец, което носи някаква, макар и неголяма, загуба от обмена
*някакъв валутен риск, ако се реши да има промяна на фиксирания курс с лева преди влизането на Еврото

Плюсове за лева
*няма валутен обмен
*по-малък валутен риск

Минуси за лев
*по-висока лихва (поне в момента)
*необходимост от превалутиране след 4-5 години, с неясни параметри - като влезе Еврото заемът ще трябва да се превалутира и условията не са ясни от сега

Всички тези точки са свързани и с конкретния договор за кредит - плаваща ли е или е фиксирана лихвата? Има ли ясни условия за последващо превалутиране? По какъв курс се обменя левът, ако плащаш вноските през същата банка?

Моят опит с кредити е, че банките прехвърлят повечето от тези рискове на клиента, така че вероятно и в двата случая клиентът носи рисковете, а банката обира ползите.

Имайки предвид, че Евро лихвата сега е по-ниска, а след време ще си спестите превалутирането, може би Еврото все пак е по-практичната алтернатива.

# 6
Лихвата ми е фиксирана за целия период от договора в който само се споменава , че при промяна на Базовия лихвен процент който към момента в евро е 2.83 % може да се променя от банката .

 "някакъв валутен риск, ако се реши да има промяна на фиксирания курс с лева преди влизането на Еврото"
 Какво точно означава това  ?Значи ли ,че курса е 1.95 е възможно да стане 2.95 ?!?!

# 7
  • Мнения: 1 277
Ако правилно съм изчислила - за момента в евро е по-изгодно, дори и след валутната обмяна. При моя кредит разликата между левовата равностойност на вноската в евро и вноска в лева е към 20 лв. келепир месечно.

# 8
  • Мнения: 1 277
То част от съвета по този въпрос трябва да включва ясновидство, но мога да си поразсъждавам:

Плюсове за ЕВРО
*в каквато валута изтеглиш, в такава ще приключиш заема, дори и след влизането на Еврото в БГ
*по-ниска лихва (но само в момента, за по-нататък не се знае)

Минуси за ЕВРО
*поне до влизане на Еврото в БГ ще трябва да обменяш левове в Евро всеки месец, което носи някаква, макар и неголяма, загуба от обмена
*някакъв валутен риск, ако се реши да има промяна на фиксирания курс с лева преди влизането на Еврото

Плюсове за лева
*няма валутен обмен
*по-малък валутен риск

Минуси за лев
*по-висока лихва (поне в момента)
*необходимост от превалутиране след 4-5 години, с неясни параметри - като влезе Еврото заемът ще трябва да се превалутира и условията не са ясни от сега

Всички тези точки са свързани и с конкретния договор за кредит - плаваща ли е или е фиксирана лихвата? Има ли ясни условия за последващо превалутиране? По какъв курс се обменя левът, ако плащаш вноските през същата банка?

Моят опит с кредити е, че банките прехвърлят повечето от тези рискове на клиента, така че вероятно и в двата случая клиентът носи рисковете, а банката обира ползите.

Имайки предвид, че Евро лихвата сега е по-ниска, а след време ще си спестите превалутирането, може би Еврото все пак е по-практичната алтернатива.

Мерси за сравнителния анализ и инфото!

# 9
  • Мнения: 1 277
Лихвата ми е фиксирана за целия период от договора в който само се споменава , че при промяна на Базовия лихвен процент който към момента в евро е 2.83 % може да се променя от банката .



За коя банка става въпрос? За ОББ ли? Питам, защото фиксирана лихва в момента май само една банка предлагаше, но подочух, че в договора им си има клауза, че банката си запазва правото да промени "фиксираната" лихва при определени случаи. Така че, внимавай дали наистина е фиксирана тази лихва

# 10

 "някакъв валутен риск, ако се реши да има промяна на фиксирания курс с лева преди влизането на Еврото"
 Какво точно означава това  ?Значи ли ,че курса е 1.95 е възможно да стане 2.95 ?!?!


Такова решение е в ръцете на българските (а не европейските) политици. Не сте ли забелязали, че мине-не-мине и излезе някоя публикация, че левът е надценен (особено около избори)? Не казвам какъв е рискът това да се случи - смятам, че би било икономически и политически идиотизъм - но за съжаление е възможно...

# 11
Напоследък все повече се чува ,че кредитите в лева ще успят да се погасят предсрочно дали това наистина ще се случи никой не знае , но е факт че вече веднъж се е случило.

# 12
  • Мнения: 268
Лихвата ми е фиксирана за целия период от договора в който само се споменава , че при промяна на Базовия лихвен процент който към момента в евро е 2.83 % може да се променя от банката .

Това според мен означава, че лихвата ти е плаваща. След като може да се променя някаква част от нея, значи не е фиксирана. Фиксирана не е ли лихвата, която не може по никакъв начин да бъде променяна от банката? Може би в твоя случай лихвата ти е определена за целия срок на кредита като БЛП + надбавка. Надбавката си е все една и съща, но БЛП-то може да бъде променяно от банката. Така мисля, но не съм 100% сигурна  Thinking.

# 13
  • София
  • Мнения: 115
При ипотечните кредити лихвата винаги е базирана на - плаващ компонент (Банков Лихвен Процент, Основен Лихвен Процент на БНБ, EURIBOR и т.н.) + надбавка. Това означава, че промени ли се плаващия компонент - ще се промени и лихвата по кредита (така например ОЛП на БНБ се променя всеки месец,  EURIBOR-а се променя всеки ден, БЛП се променя при определени пазарни условя).
Към момента, докато страната е във валутен борд и лева е обвързан с еврото, това дали ще изтеглиш кредита в лева или евро е относително равнозначно - да при лева лихвата е по-висока, но при еврото пък (ако получаваш доходите си в лева) ще губиш от превалутирането (от обмяната на левове в евро) всеки месец.
Друг момент е, че при ипотечните кредити лихвата винаги е плаваща, което е направено точно с цел да се неутрализират пазарните промени (все пак това са кредити в повечето случаи с доста дълъг срок 15, 20, 30 години). Пресен пример е повишаването на лихвите от началото на септември (и то предимно за левовите кредити).
И колкото и да ни се иска, онзи момент, в който хората с две заплати погасиха огромни кредити - няма да се повтори, все пак пазарните условия са силно променени и чак такива трусове и катаклизми във финансовата сфера, са малко вероятни (за да не кажа почти невъзможни).
Това може би ще отговори по-точно на въпроса ти.
Така че, каквато и валута да избереш, Успех!

Последна редакция: ср, 19 сеп 2007, 15:33 от Impatient

Общи условия

Активация на акаунт