за майките с детски колички и инвалидите

  • 700
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19 270
това лято за първи път се връщам в БГ с дете и разбирам колко много трудности срещат жените при отглеждане на децата си.улиците са разкопани и покрити с прах,никой не спира на пешеходна пътека,в магазините не може да се влезе с количка,много обществени сгради не са пригодени за колички,няма къде да смениш пелените детето си навън,тротоарите нямат полегати места,немислимо е да се ползва градският транспорт,навсякъде по тротоарите има паркирани коли въпреки знаците.на човек му остава да се движи само по улицата и да се моли някой да не го замете.като си с дете никой не ти оказва помощ.
въпреки че има някакъв минимален напредък от годините след промяната и,че за повечето неща е виновна държавата,има и такива за които е виновен ориенталският манталитет на обществото ни.всеки се оправдава,че нещата в БГ са така,защото хората са бедни.
продавачките в магазините са неучтиви,защото са бедни;хората хвърлят боклуци по улиците,защото са бедни;никой не ти помага като те види по стълбите с количката под ръка,защото хората са бедни;не отстъпват място в трамвая на бременните,защото хората са бедни;водачите на МПС паркират  колите си по тротоарите и не спират на пешеходните пътеки,защото са бедни;лелките в държавните институции са неучтиви,защото и те са бедни...
вярно е, държавата трябва да се погрижи за улиците,да пригоди тротоарите за инвалидни и детски колички,да направи тоалетни за инвалиди в университетите и институциите,да се направят повече паркове,градския транспорт да бъде пригоден за колички и много много други работи.
и докато майките с колички все някакси могат да се справят със ситуацията,за инвалидите е много трудно да излизат навън без придружител.като се замисля аз почти не съм виждала такива хора по улиците,а едва ли в България има по-малко инвалиди отколкото в Европа.много тъжно...
щеше разбира се да е хубаво ако не попадахме в този затворен кръг всеки да обвинява другия и да си казва какво ме интересува това,който е в нужда да се оправя сам...

# 1
  • Мнения: 226
Освен да кажа, че те подкрепям напълно друго нямам какво да допълня към поста ти! И аз твърдя, че не винаги държавата ни е виновна за проблемите ни. Странна нация сме.

# 2
  • Мнения: 9 894
нещо питаш или само си споделяш?

# 3
  • Мнения: 1 671
Да.. Тъжни констатации. Верни.

Но я попитай тук във форума шофьорите дали когато паркират на тротоар, оставят задължителните метър и нещо разстояние?
И защо, когато сме майки, негодуваме, а когато сме шофьори, не обръщаме внимание на подобни "дреболии"?
Аз не съм шофьор. Тоест съм. Но карам бебешка количка.

# 4
  • Мнения: 19 270
нещо питаш или само си споделяш?
да виждаш въпрос някъде?

# 5
  • Мнения: 2 013
Уви, права си. Не ме питай как се движех с количка за близнаци, особено в един нов, разкопан квартал, в който живеехме в първите години, след като се родиха. Там и тротоари нямаше, и още няма - скоро минах да погледна.
Не питай й как се придвижват хората, решили да карат колела.
Тук откриването на рампа за инвалиди е събитие, отразявано по ТВ.
Това, което можеш да направиш, е да помогнеш в кампанията за достъп на децата с увреждания до училищата. Събират се пари за изграждане на рампи и тоалетни.

# 6
  • Мнения: 55
Ще се включа като "майка с количка", не че не те подкрепям и във втората част.Живея в малък град ,където голяма част от тротоарите и улиците не са асфалтирани или са с дупки, а пък  в централната част на града е с павета- представете си дрънкането с количка.Имам и триколка, но когато извеждам сина си на разходка с нея повече го нося , отколкото возя, просто защото никъде не е пригодено.За институциите и местата, където се плащат сметки да не говорим- носим колички по стълби, никой не ти отстъпва ред и когато накрая стоически си издържал с ъс сърдещо се дете например , идва някоя пенсионерка или друг доброжелател и те прережда , изблъсква или друга подобна любезност.На тази тема съм просто бясна.Вината не е само в управляващите, а по скоро в ограниченото мислене и манталитета на обществото ни.За съжаление скоро няма да се промени нищо.

Общи условия

Активация на акаунт