Аз ли не съм в ред или от НОИ пак ме ощетяват ??

  • 1 249
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 227
Моля,всички които са наясно с въпроса с осигуровките, НОИ, и подобни да ми съдейства. newsm17
Преди известно време бях писала, че съм бременна и се интересувах за правата си EFP. Благодаря още веднъж за съдействието.  bouquet
Случи ми се в началото на бременността да ползвам болничен 7 дни, за който са ми изплатили 107 лв. защото 3 месеца са ме осигурявали на 220лв. и 3 месеца на 973 лв. Нали се взима дохода за 6 месеца назад.
Сега обаче в края на бременността съм осигурявана изцяло на 973 лв. даже имам и два месеца на 1200 лв. и понеже вече се уморих да ходя на работа излезнах в болнични. И преди ден / два са ми превели от НОИ парите за първата седмица от болничните и се оказва, че съм получила 140 лв. Как става тоя номер незнам. Нали ужким се взима дохода за 6 месеца назад, и нали трябва да изплатят 90% от брутния доход ? Аз ли нещо не разбирам или ме ощетяват яко ? Защото като се замисля, ако седмично ми плащат по 140лв., за 1 месец това ще са 560 лв, което е доста по-ниско и от нетната заплата която съм получавала !?!?
Моля, за съдействие, защото вече искам да ги съдя ако ще ме ощетяват така. smile3511

# 1
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
От това което сте написали не сстава ясно кога сте излезнали в болничен - дата.
Последните 6 месеца преди месеца на излизане в болничен каква ви е була брутна и нетна заплата и дали сте били на работа през целия този период.
Болничния за бременност и раждане ли е или за общо заболяване?

# 2
  • Мнения: 227
Извинявам се за небрежността  Embarassed Бях много афектирана  #Crazy

Значи аз през целия период си бях на работа. Забременяла съм януари, през март ползвах 7 дневен болничен. И след това чак от 25.07 съм в болничен. За периода 25.07 - 01.08 имам седем дневен болничен, след това от ЛКК имам болничен от 01.08 - 17.08, и последния болничен, който тече в момента е 45 дневния преди раждане издаден от гинеколога от 18.08 - 02.10. Всичките болнични съм ги предала веднага, и в най-кратък срок за заведени от счетоводителките в НОИ. От 28.11 имам сключен трудов договор със брутна заплата 973лв. Договора беше с изпитателен срок, но този срок изтече и вече е безсрочен - т.е. от юни месец е безсрочен.  Преди 28.11 предишният работодател ме осигуряваше на 220 лв. И поради тази причина като бях в болнични през март в период от 1 седмица, и след като от НОИ взеха дохода за 6 месеца назад, ми изплатиха 107 лв. А за седмицата от 25.07 - 01.08. получих преди няколко дни 140 лв. Като за 6 месеца назад брутната / нетната ми заплата изглежда така :
януари - брутна 973. лв - нетна 704.60 лв.
февруари - брутна 973. лв - нетна 704.60 лв.
март - брутна 796.09 лв - нетна 586.86 лв. - получени от НОИ за 7 дневен болничен 107 лв.
април - брутна 1273 лв - нетна 904.27 лв.
май - брутна 1273 лв - нетна 904.27 лв.
юни - брутна 973. лв - нетна 704.60 лв.
До колкото разбрах ще трябва да ми изплащат 90% от брутната заплата и докато съм в болнични и по време на майчинството. Но с тези 140 лв. който получих сега, изчислявам, че ми изплащат много по-ниско дори и от нетната, която съм получавала до момента.
Ще съм ти изключително благодарна ако ми помогнеш, просто незнам дали наистина не ме прецакват от НОИ, все пак всичко е възможно..... Naughty

# 3
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ще ви помогна с изчисленията, но сигурно ще мога да ги направя утре вечер или в понеделник.
Да уточним само. Болничния за периода 25.07.-01.08. е за общо заболяване и е 80% от брутното възнаграждение, но не повече от нетната заплата. Отпуска за бременност и раждане е с обезщетение 90 % от брутното възнаграждение, като започва от болничния 45 дни преди определения термин.

# 4
  • Мнения: 227
Благодаря за отговора !!

Но тогава е безсмислено да плащаме високи осигуровки, тъй като на високите осигуровки нетната заплата е със сигурност по-малка от 80% от брутната. Т.е. всичко което ще изплащат от НОИ излиза, че е по усмотрение.
А тогава 90%-то обезщетение започващо от 45 дневния болничен пак ли трябва да не е повече от нетната заплата ?

Пак благодаря предварително   bouquet

# 5
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
За 7 дни се получава обезщетение от НОИ в размер на 145,34 лв. по данните които сте дали.
От написаното разбирам, че болничния е за обще заболяване / задържане/, а не за бременност и раждане и се изплаща 80% от брутното възнаграждение или средно дневно нетно. Понеже нетното ви е по-малко обезщетение се изчислява от него.
Да и при болничния за бременност и раждане се гледа по-малката сума

# 6
  • Мнения: 1 197
искам да попитам колко маичински ще полъчавам при половение че последните 6 месеца от бременоста си съм била болничен а преди тожа 2 месеча са ме осигорявали на 220

# 7
  • Мнения: 17
Здравейте.
Относно по темата възникнаха повече въпроси в мен.Тези 6-месеца в/у,които се изплаща майчинството откога се взима впредвид неразбрах?Аз съм в болничен от месец август и предполагам ,че ще  остана в болничен докато изляза в майчинство това се очаква чак декември?Искам да попитам в моя случай какви пари ще взимам за майчинство и от кога се смятат тези 6-месеца?

# 8
  • София
  • Мнения: 411
Не мога точно да разбера от кога сте излязла в болничен,но 90 процента се взема само 45 дни преди раждането и след това при изплащане на майчинството.Но ще попитам как стои точно въпроса.

# 9
  • Мнения: 17
Blagodarq za otgovora ''maia viki''.Bolni4niqt mi se vodi ot 09.08-13.09.07/e parviqt i wtori ot 13.09-13.10.07.Sega mislq 4e pak 6te go prodalja.

Общи условия

Активация на акаунт