За определяне настойник на децата - как се урежда законно?

  • 2 265
  • 8
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 439
Здравейте!
Интересно ми е как се урежда въпросът в Бг за определяне на настойник на децата при внезапен нещастен случай с родителите....за посочване на настойник предварително от самите родители...Някой сблъсквал ли се е с подобен въпрос и каква е процедурата?

# 1
  • Мнения: 1 470
     Ние българите живеем така като че на нас няма да се случи...Нали знаеш?!Но и аз съм се замисляла над този въпрос...Но не знам тук да има такива процедури...

# 2
  • Мнения: 2 631
Ха, сега де!? newsm78

И аз не съм се замисляла.
Бабите и дядовците идват наред. Може би лели, чичовци...
Все някой от тях ще е.

Трябва да се погледнат:
Законът за лицата и семейството.
Законът за закрила на детето...

Теб за какво конкретно те интересува - ако няма, кой да се грижи - ще се настани в дом или в приемно семейство по ЗЗДетето; за разпореждане с имущества на детето - винаги с разрешение на съда ще е; децата приемат наследство по опис...

# 3
  • Варна
  • Мнения: 439
Искам да посочим настойник с бащата в официален документ. Дано никога не се налага, но първите хора, които евенетуално могат да ги поемат в такъв случай не са надеждни и ...

# 4
  • Мнения: 3 506
Мислех, че в Бг няма начин легално да се реши този въпрос, т.е. всичко зависи от волята на тези, които по закон се явяват настойници. Според Семейния кодекс обаче настойниците се избират от кмета по местоживеене или назначено от него лице - интересно тогава той как ги избира и няма ли наистина начин да се остави някакъв документ при него newsm78

# 5
  • Мнения: 2 631
soleil,
вариант е, да дадете документа - нотариално заверен с подписите на двама ви - на самия човек, комуто имате доверие. Един вид, като завещание. Ако нещо се случи, да не чува дяволът, и щом е толкова отговорен, че сте го избрали, той ще отиде където трябва и ще направи каквото трябва, за да бъде назначен за настойник. Но ако не ви е роднина и при живи такива... не знам, не съм убедена... Но пък ЗЗДет. допуска за приемно семейство и нероднини... newsm78

Ако ми остане време - ще се поровя.

# 6
  • Мнения: 3 506
В СК пише, че се избира "измежду близките и роднините". Не знам какво е определението за "близък", но започвам все повече да се замислям, че има шанс да може да се уреди въпросът.

# 7
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
От опит - дете с болна баба - починали родители. Сестричката помоли близки НЕ роднини да подадат молба за настойничество и да поемат нещата. Тя е поела нещата, грижи се за него не го дава на никой от настойниците, но пред общината се отчитат всички.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 439
благодаря за отговорите...утре ще питам и една позната -адвокат..да видим...
Все търся да се презастраховам, което не винаги е възможно. На моменти ми се струва лудост, че мисля за такива неща, от друга страна пък знае ли човек какво може да му дойде до главата.

Общи условия

Активация на акаунт