Българската Уикипедия - да дадем едно рамо!

  • 829
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 877
Получих това писмо от една моя любима приятелка и се въодушевих.
Хайде да помогнем заедно! Всяка от нас има някаква област, в която е компетентна, някакво късче уникално знание. Може да не се отнася за Бг неща - това, че е на български, вече го прави ценно за хилядите владеещи единствено този език потребители.

Ето и писмото:

Мили приятели,
циркулярни поздрави от мен!

Мога ли да ви помоля да хвърлите едно око на детайлите около инициативата за попълване на българската Уикипедия с качествено съдържание (линкът долу) и да се включите, кой колкото може и иска? Например с хартиена или електронна публикация (от малък анонс до репортаж, винаги може да разчитате на уикипедианската общност за инфо - питайте тук: http://bg.wikipedia.org/wiki/Уикипедия:Разговори), с препратка от вашия блог или сайт, с разпространяване на това писмо до други приятели, с ваши редакции в енциклопедията, със споменаване пред вашите ученици и студенти - пробвайте.
 
БЛАГОДАРЯ!
Н
http://bg.wikipedia.org/wiki/Уикипедия:Инициатива_„Уикипедия_100_000"

# 1
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
А, аз съм помагала. Ама накрая нещо не правя както трябва и материалът ми изчезва.  Embarassed И така няколко пъти. Пак ще пробвам, божем се науча. Embarassed

# 2
  • Мнения: 25 551
Губих време да поправям една много неграмотна и погрешна статия, да. За съжаление, постоянството и инатът на пишман-автора излязоха по-големи от моите...  Embarassed Tired

Последна редакция: пт, 14 сеп 2007, 06:31 от Как`Сийка

# 3
  • Мнения: 1 671
Анда, да разбирам ли, че могат да се изпращат и неща на хартиен носител?
Щото имам доста богат архив, част от който, обаче е само на хартия.

Питам тук, защото нетът днес ми е ужасен и не мога да вляза в сайта.

# 4
  • Мнения: 5 877
Не знам, аз получих писмото и веднага го постнах тук. Доколкото мога да предположа, хартиен носител надали върши работа.

# 5
  • Мнения: 2 386
Участвала съм преди време. Пишете ме в географските ширини. Харесва ми да пиша за малки, китни селца и труднодостъпни природни забележителности.

# 6
  • Мнения: 516
Лично аз имам особено отношение към българската Уикипедия. Никога не бих писала за нея. А и ползването на данни от нея също не препоръчвам. Попадала съм стотици пъти на грешна фактология.

# 7
  • Мнения: 2 563
Поканата е да пишете ВИЕ, не да пращате материали. Идеята не е да се копират текстове от други места (това е забранено и се трие ВИНАГИ, освен ако нямате изричното разрешение на автора, което трябва да представите).

Уикипедия не е място, в което пет човека са се наговорили да пишат, за да четат останалите 7 679 285 българи и да критикуват. Там пишат ВСИЧКИ, които са пожелали. Затова няма логика да мрънкате колко е зле Уикипедията. Просто поправете каквото смятате за грешно, но по правилата: значимост, неутралност, надеждни източници, уважение към работата на другите редактори. Не е място за реклама и самореклама, следи се и за конфликт на интереси. Не е разумно да пишете за себе си, за фирмата си или за други неща, в които имате финансов интерес.

И да, понякога статии се трият, защото имат ниска значимост. Значимостта се определя чрез няколко теста, създадени в английската Уикипедия.

И почти забравих, можете да качвате и снимки, но трябва да са ваше дело и да се откажете от правата над тях.

Заповядайте в Уикипедия, а ако имате въпроси, можете да ми пишете или да се обадите на някои от другите сътрудници.

# 8
  • Мнения: 2 013
Аз съм фен на уикипедия, английския й вариант, разбира се. И ми се струва, че няма лошо за някои неща да се ползват преводи оттам. Защо трябва да се измисля топлата вода и някой да сяда да пише за египетските пирамиди, след като вече друг е свършил работата и е нужен само добър превод?
Колкото до българските статити - това трябва да става с използването на много източници, които да бъдат упоменати - с препратки или с цитиране на хартиените такива.

# 9
  • Мнения: 1 671
Поканата е да пишете ВИЕ, ...
...
Заповядайте в Уикипедия, а ако имате въпроси, можете да ми пишете или да се обадите на някои от другите сътрудници.



Когато казах архив, имах предвид собствени неща, работи, които аз съм писала. А, да не забравя и съпруга ми,
чиито текстове пък са още повече от моите.

Та , пак да питам, има ли опция нещата да се предоставят на хартиен носител?

# 10
  • Мнения: 2 563
Поканата е да пишете ВИЕ, ...
...
Заповядайте в Уикипедия, а ако имате въпроси, можете да ми пишете или да се обадите на някои от другите сътрудници.



Когато казах архив, имах предвид собствени неща, работи, които аз съм писала. А, да не забравя и съпруга ми,
чиито текстове пък са още повече от моите.

Та , пак да питам, има ли опция нещата да се предоставят на хартиен носител?

Не, Уикипедия съществува само в интернет. Ако искаш, напиши статия, ползвайки своите текстове, но на хартиен носител няма какво да ги правим.

# 11
  • Мнения: 1 671
Благодаря за уточнението, Hear Again .

Общи условия

Активация на акаунт