Дайте ми съвет за кърменето

  • 519
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 36
Здравейте! Ние сме на 18 дена. Кърмя, ама май нямам достатъчно кърма. Всъщност и аз ве4е не знам. Бебока пла4е6е няколко дена пове4ко, но си и спе6е . Ве4ер си спи без да се буди по 6-7 4аса, даже сно6ти и пове4е. оба4е в4ера ходихме до докторката. Хем и направихме пробно кърмене. Аз си го слагах на една гърда и по 20 минути го държах. Но след това ни6то не можех да доизцедя. Ве4ер към 3 като станех понеже се събуждах от напрегнати гърди изцеждах по около 60 мл. Но в4ера на пробното кърмене се оказа 4е за 20 мин от едната изцока 40 мл. А той си су4е активно. Та лекарката ми каза да дам сега и другата за 10 мин. Та така станаха 70 мл. И сега ми каза да давам 10 минути от едната и 10 от другата. ПОсле да доизцеждам и на другото хранене да додавам изцеденото.
 Ина4е се родихме 3 дена преди термин, нормално, 3150 кг 50 см. А ни изписаха 3000. В4ера ни претеглиха и бяхме наддали 250 г. Тя каза, 4е вси4ко е ок. Ама на мен ми се вижда малко за 2 седмици. Нали по около 200 на седмица трябва да наддаваме. ина4е сме порастнали 1 см и 50.
Схемата за първия месец нали е 4е трябва да изяжда около 100 - 11о мл. Мен ми се струва 4е няма да мога да ги събера.

Та дайте ми моля Ви съвет. Супер съм объркана. Дали 6те му стига. Не са ли малко 250 г за първите 2 седмици. Как 6те се увели4и кърмата като му нарастнат нуждите. КАто додавам макар и кърма няма ли да се отбие? Като давам и двете гърди как 6те по4иват. И аз докато го нахраня, оригна и приспя та да по4на да се цедя (ако има не6то ) ами то дойде другото ядене, 65те се е насъбрала ли кърма? Та тези въпроси ме тревожат. А много искам да кърмя до 5-6 месец поне. МОля Ви помогнете!

# 1
  • Мнения: 1 371
Първо - кърма ще имаш и ще ти се увеличи според нуждите на бебето. Само не му давай АМ все още. Гледай да не се цедиш, за да не си докараш супер лактация(макар, че от гореописаното няма такава вероятност). Има лактогенни чайове (например на Хип) и подобни - купи си. Давай и двете гърди - ще имаш за следващото кърмене.
Второ - кърмените бебета не растат по схеми, таблици и т.н. Наддало е колкото е трябвало. Щом педиатърката е казала, че всичко е добре, не се вманиячавай.
Трето - спри да се тревожиш и ти желая успешно кърмене и здраво дете.

# 2
  • Мнения: X
Първо те съветвам да се успокоиш,и бъди сигурна,че се справяш отлично/знам,че в началото е доста трудно да си повярваш,но знай,че си най-добрата майка за детето си и си напълно способна да се справиш с всичко свързано с отглеждането му/.....
Сега на питонките ти-първо,щом педиатърката ти е казала,че всичко е ОК,значи няма повод за притеснение....още повече,че кърмените бебета наддават скокооброзно и не се знае колко ще качи през следващата или по-следващата седмица.....Важното е бебко да е спокоен,да пълни пампите,да има апетит...а колко точно изцоква-не мери и не тегли/дано да се удъжиш,да не го правиш,номисля,че това е порочна практика-само се напрягаш повече/...давай когато  ревне,не гледай часовник,не давай вода и залъгалка и всичко ще е перфектно.Аз лично почти не съм цедила и с двете деца,и не мисля,че е задължително/стига да не ти се напрягат прекалено гърдите/...и не вярвай на пробното кърмене на 100%...то и цеденето не са показателни за количеството мляко.

И ако имаш време прочети в библиотеката за храните и методите увеличаващи лактацията/на мен лично ми помогна хомеопатия,сурови орехови ядки,овесени ядки... много течности .......................и най-вече спокойствие/

# 3
  • Мнения: 2 829
За пробното кърмене-това е пълна глупост! Бебето не изсуква винаги едно и също количество, може да не е било гладно, може да не се е чувствало комфортно в непозната атмосфера, а може и кантара да не е съвсем точен. Аз имах електронна везна вкъщи и доста често си правех експерименти да тегля бебето преди и след кърмене. Отказах се, защото все ми излизаха едни смешни цифри-между 20 и 280 грама на кърмене!!!! А малкия наддаваше като шампион! Ако бях отишла на пробно кърмене и да излезе, че е изсукал за 40 минути от 2-те гърди само 20 грама? А това се е случвало Grinning
За да си сигурна, че се храни добре бебето ти препоръчвам да прочетеш тази статия:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21073
За кърменето от двете гърди-в много страни по света се смята за нормално да се кърми именно така-от двете гърди на всяко хранене. Аз също кърмех така първите 2 месеца-мога да ти гарантирам, че няма да ти намалее кърмата. Само че по-добре не засичай колко минути суче бебето, а го остави да седи на гърдата колкото пожелае. Като я пусне или заспи-оригни го и предложи другата.
Горещо те съветвам обаче да не цедиш а да даваш на бебето да суче по-често! Цеденето е много по-досадно, трудоемко и не стимулира гърдите така, както бебето. Отгоре на всичко може да се отбие от биберона.
За наддаването-наистина бебетата наддават скокообразно. Моето го теглех често и беше много интересно-понякога за 4 дена наддава 50 грама а друг път-за 2 дни 250 грама! Освен всичко първите 1-2 седмици са най-проблемния период-бебето се адаптира, учи се да суче, на тебе ти се установява лактацията и т.н. Щом в този период е наддало 250 грама, значи вероятно от тук натам ще наддава по повече. Дай му малко време на бебенцето. Ако много се тревожиш-иди да го премериш пак след седмица.
Според мен гледането на бебе може да бъде приятна и лека задача-стига да се придържаме повече към това, което природата е отредила-кърмене без цедене, даване на гърда винаги, когато бебето е неспокойно, и т.н. Лично аз ако трябваше да се цедя, да дебначасовника постоянно и да броя колко минути е сукало бебето и т.н. сигурно отдавна да съм се отказала от кърменето.
И да те предупредя-ако гърдите ти омекнат и ти се струват празни, знай, че просто ти се е регулирала кърмата, това се случваа при всички и кърма си има пак! Grinning
Успех, и дръж ни в течение как се справяте, ако имаш още въпроси-питай! Hug

# 4
  • Мнения: 4 388
най важното вече са ти написали другите майчета.аз ще допълня какво може да консумираш -много ама наистина много течности-сокове,айрян,компоти,супи плодове,задължително ядките на няколко ореха дневно-от тях кърмата става хранителна.
избягвай кафето,шоколада,колата,фъстъците,ограничи рибата,силните подправки,избягвай храни с много консерванти и оцветители
успех Peace

# 5
  • Мнения: 36
много сте мили! много благодаря за съветите и подкрепата!

# 6
  • Мнения: 966
Аз също винаги съм я кърмила и от двете гърди и мляко си слиза и в двете достатъчно.Не съм цедила щото както викаш,то няма кога Confused и всичко беше наред  PeaceКърмих я до година и 2м. успешно

# 7
  • Мнения: 373
Честито бебче!
Ние на 22 ден ходихме на пробно кърмене. За 15 мин в сънено състояние изсука 40мл. Беше наддала само 450гр и педито отсъди- трябва да дохранвате с АМ. Аз категорично отказах и й казах че ще продължа с кърменето и ако след 10 дена на следващата консултация се окаже че пак е качила малко тогава ще мисля за АМ. Е, оказа се че за месец сме качили 800гр, ама и тя много повръщаше. Понякога се получават и разлики в кантарите. Първия месец а и втория ние се кърмихме почти непрекъснато. И аз не можех да изцедя почти нищо след кърмене, но поне установих че периодично кърмата си слиза. Имам предвид че на 15-20 мин. от една гърда слиза по малко. Така че и на половин час да даваш да суче винаги ще глътне по малко и така ще си наваксва. Хубаво е, че бебчо спи през нощта , но пък тогава лактацията е най- силна ( може би заради съня), и затова трябва да се цедиш, но по-лесно е ако бебчо суче. Ако през нощта моята бебка се размърда ( без да се е събудила дори) аз я взимам при мен в леглото и й давам да суче,а аз пак си заспивам. Така че ако даваш на бебчо да суче по-често нуждата от цедене отпада. И - Гърдите нямат нужда от почивка, освен ако не са ти разранени зърната.

# 8
  • Мнения: 742
Моят съвет е да се успокоиш и да не мислиш за това дали имаш кърма или не - просто се радвай на дететнцето си и помни, че си най страхотаната и всеотдайна мама за своето дете Hug

п.п аз бях стигнала от притеснение  до дохранване и дори до заместване на кърмене с АМ , но с упоритост успях да се въстановя и все още се кърмим Hug

Тайната на успяшното кърмене е спокойствие, здрав сън и силна храна!

Успех!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт