zashto za lichen asistent trqbva da se ima na predvid dohoda na semeistvoto

  • 1 149
  • 12
  •   1
Отговори
moqt sin e na 17godini s hidrochefaliq izcqlo s chujda pomosht za da mu stana lichen asistent trqbva dohoda da ni e 180lv obshto na semeistvoto  a toi vzima pensiq a maja mi raboti ,kakvi sa tezi prostotii tezi decha imat nujda ot postoqnni griji az ot kakvo da jiveq kato ne rabotqA

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Има една възможност - личен асистент по изключение - когато е видно, че човекът наистина има нужда от грижа по цял ден, дават тази възможност. Но зависи от социалните. Понеже нямам опит точно с личен асистент, ще почакам да се изкаже някоя майка, която има опит.
Точно ние не можем да отговорим "защо?", не ние пишем законите.
А онези в парламента не знам кога ще разберат, че когато има човек с увреждане, поради грижи за него единият родител не може да работи, затова пък разходите нарастват поне двойно... Но трябва да го изпатят, за да разберат....

# 2
  • Мнения: 4 585



Според мен логиката е да се осигури работа като лични асистенти на хора,
които в противен случай биха получавали социални помощи.
Държавниците са цинцари.

# 3
  • Мнения: 15
Освен това не трябва никой от семейството да е напускал страната в последните 12месеца.
Нито пък да имате фирма.
Ние имахме,вече не,не работя,но нямам право да бъда ЛА,защото мъжа ми понякога излиза извън страната!

# 4
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Програмата Личен асистент хич дори няма за цел да помага на деца инвалиди, а още по-малко на родителите им.
Тя обслужва безработните, с ниска квалификация.

Принципно, при добро желание от страна на директорът на съответната социална служба, всеки може да бъде назначен по програмата, независимо от всичко. Мен преди време ме назначиха въпреки, че не отговарях на изискванията.
Имайте предвид, че ако решите да се откажете преди да е изтекъл срока по договора, трябва да представите подписан трудов договор от друго работно място.

Успех...

Последна редакция: чт, 13 сеп 2007, 06:26 от Reza

# 5
  • Мнения: 4 585


Точно така, Държавата дава 180 лв за личен асистент, спестява 120 за помощ за безработен
и всъщност дава 60. Цифрите са произволни и думата държава тук е използвоно неправилно.
Семействата на деца с увреждания не могат да имат същия жизнен стандарт и качество на
живота, които имат семействата със здрави деца.

# 6
  • Мнения: 710
За деца с увреждания държавата плаща 120+двойни семейни+транспорт+лекарства,ако детето е минало РЕЛК и получило поне 50%инвалидност,ако е над 16 години,може да се пенсионира и ако не може без чужда помощ се плаща и за придружител.

# 7
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
За деца с увреждания държавата плаща 120+двойни семейни+транспорт+лекарства,ако детето е минало РЕЛК и получило поне 50%инвалидност,ако е над 16 години,може да се пенсионира и ако не може без чужда помощ се плаща и за придружител.
Tова, което изброяваш, е помощ за детето.
Личен асистент означава някой да е назначен на работа да гледа въпросното дете и да получава минимална работна заплата. (макар че тя никак не би стигала)

# 8
  • Мнения: 1 037
За деца с увреждания държавата плаща 120+двойни семейни+транспорт+лекарства,ако детето е минало РЕЛК и получило поне 50%инвалидност,ако е над 16 години,може да се пенсионира и ако не може без чужда помощ се плаща и за придружител.
Да, държавата плаща, а знаете ли колко са парите за лекарства, смешно и плачевно едновремено, всеки месец за лекарствата на дъщеря ми трябват 130 лв, това са само лекарства, ами логопед, психолог, кинезитерапевт, прегледите в София, ЕЕГ-та и тем подобни,ами недай боже някое грипче.
Може би, не на място пиша, но слушах г-жа Масларова как обесняваше на Цветанка Ризова, че данъкоплатеца има вина, защото не декларира всичките си доходи, ами много хубаво мъжа ми получава 500 лв., поради тази причина ЛА не ни огрява.
Какво правим в случая, няма кой да се грижи за нея, немога да работя.
Тук държавата е помислила за мен-ЛА- по изключение, пак много хубаво, започва се едно ходене по мъките , едни обеснения , едни писания, за огромната сума от 180 лв., обесняват ми, че не дай боже да дойдат на проверка и да не съм с детето #2gunfire, добре ама понякога се налага да отидеш да напазаруваш за това дете или просто да излезеш, защото имаш нужда да заредиш батериите, неможе не ти е позволено без детето.
Моя приятелка е ЛА, и понеже милата е честна и добра душа е отишла при тях и им обеснила, че си намерила работа за 4 часа, докато малкия е на градина, защото има нужда от пари, "таткото" се изпари след проблемите, а те "ама вие как я мислите тази работа ние да не ви плащаме да работите и да си веете...."
Простете, но е чиста подигравка, та сега пишем едно писъмце до Г-жа Министъра на "труда и социалната политика" с предложение да застане на наше място, да походи с нашите мокасинки 1 месец", може би ще се справи по-добре"и няма да има нужда от пари и 8.50 за лекарства ще са и много.

# 9
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Simple Smile На мен най-забавно ми беше, когато ме извикаха на инструктаж как се работи с електроуредите.
Печка, пералня, хладилник.
Как в договора имаше списък с неща, които трябва да правя.
Да мия прозорци веднъж месечно, два пъти седмично да бърша прах...

Смешно е.
Служителката ми четеше договора и натвърди "работният Ви ден е 8 плътни часа."
Попитах дали извънредните се плащат.
Искаше и се да ме убие с поглед.

Фарс...
На министъра не и пука.
Ни най-малко дори. Тя такива проблеми няма. Няма и да има.

# 10
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
За деца с увреждания държавата плаща 120+двойни семейни+транспорт+лекарства,ако детето е минало РЕЛК и получило поне 50%инвалидност,ако е над 16 години,може да се пенсионира и ако не може без чужда помощ се плаща и за придружител.

Знаеш ли неискам тази помощ за дете с увреждане а здраво дете! Самоче моето момче е различно и има нужда от качествен живот за да живее по-дълго. Аз не работя от 10г. внасям полулегално лекарства от чужбина и се чудя кое е най важното за да отделя средства като всичко е навързано. Не се оплаквам.Този закон за ЛА е една подигравка за нашите деца. Немога да стана ЛА дори по изключение защото имам второ жилище.
Кога госпожа министъра ще проумее че за различните деца са нужни много повече средства ? Когато това се случи и в неиния дом ли?  Много е жалко че на хората с проблеми се обръща внимание само когато иде време за избори.

ПП. Мисля си да ли неможе да напишем писмо или петиция  или нещо от сорта до министъра на МТСП с предложение за промяна на закона за ЛА.

Последна редакция: чт, 13 сеп 2007, 11:50 от мамаРаче

# 11
  • Мнения: 1 037
Можем "мама Раче", вижда се, че в БГ, ако не вдигнеш "валянка", нищо не се случва, не че иначе пък става нещо.
Мисля, че Нанди беше пускала тема по въпроса, ще я видя и наистина трябва да се направи нещо.
Това по изключение е пълна глупост.

# 12
  • Мнения: 710
Цитат
За деца с увреждания държавата плаща 120+двойни семейни+транспорт+лекарства,ако детето е минало РЕЛК и получило поне 50%инвалидност,ако е над 16 години,може да се пенсионира и ако не може без чужда помощ се плаща и за придружител.
Това го дадох за информация,без да погледна на колко години е детето,с цел да помогна,ако не може като ЛС поне като придружител.Имам чувство че не съм разбрана правилно.
Аз имам дете с увреждания също и понеже е навършил 16 минава към ТЕЛК,а там изискванията като към възрастни и ни отрязаха,но от това детето ми не е по-здраво и все още има нужда от лекарства.
Мога да работя,в момента съм по майчинство, имам 3 деца ,които отглеждам съвсем сама,при това живея на квартира.Какво е една заплата делена на 4?Много добре знам че социалната ни политика е на 0.Навсякъде където съм писала и ходила получавам отказ.Та несправедливости колко щеш,ако трябва да се подписвам някъде за промени,ще съм първа и с две ръце.Но за организатор не ме бива.


 

Общи условия

Активация на акаунт