Детенцето ми повръща на фонтан, а е голямо

  • 1 168
  • 9
  •   1
Отговори
Здравейте мамчета! Ето какъв е моят проблем: детенцето ми (вече сме на година и 3 месеца) напоследък много често  се задавя (според мен) ако храната му не е във вид на напълно гладка каша и повръщта като фонтан. Иначе имаме само 6 зъба в устата и явно оште не можем да дъвчим, но дори и не прави никакви опити за това. Тези дни обаче се задавяше и от храна, която е много добре пасирана. Добре поне че не повърна и от нея, заштото сигурно ве4в щях да откача. Като бебе никога не ми е правил такива номера (само веднъж като не беше ходил по голяма нужда 2 дни повърна на фонтан, но това е било). Просто не знам какво да правя  Cry Сега даже сме счервено и болно гърло и не знам дали едното се дължи на другото или обратно........ Моля ви ако сте се сблъсквали с нещо такова дайте ми съвет, отчаяна съм....... Благодяра ви!

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 6 927
Може детето още да не е свикнало на храна на парченца и затова да се дави, даваш ли му само да гризе нещо (солети, бисквити, малки парченца сирене , кашкавал) , за да се научи ? Възпаленото гърло може би го дразни допълнително и получава позив за повръщане. Давай пасирани и меки храни, докато се оправи . Аз давам за гърло липов чай с мед и сироп Hustagil(билков, от мащерка), но ти се консултирай с педиатъра ви!

# 2
Солетки, бисквитки , хлебче , даже и ябълки му давам да си ги гризка сам малко по малко и няма проблеми, но  храната , дори и като съм я накълцала много ситно не я дъвчи а направо тръгва да гълта  #Shocked

# 3
  • Мнения: 918
Знам, че понакога злоядите деца правят така, ако насила се опитваш да им набуташ цялата храна. Thinking

# 4
  • Мнения: 430
Цитат на: petqta
..... но  храната , дори и като съм я накълцала много ситно не я дъвчи а направо тръгва да гълта  #Shocked

Това за гълтането е до болка познато. Виж ми лентичката..... е, още гълта като патица. Забелязах, че колкото по-груба е храната, толкова по-добре дъвче. Ако е понамачкана, гълта и хич не си прави труда да дъвче и ако попадне на по-едро парченце .. се напъва да повръща.
А относно повръщането - може и от гърлото да е. На нас ни се  е случвало, но чак пък на фонтан... Confused  По-добре потърси лекар утре.

# 5
  • София
  • Мнения: 708
Цитат на: mumi
 По-добре потърси лекар утре.

# 6
  • Мнения: 18 542
Цитат на: petqta
Солетки, бисквитки , хлебче , даже и ябълки му давам да си ги гризка сам малко по малко и няма проблеми, но  храната , дори и като съм я накълцала много ситно не я дъвчи а направо тръгва да гълта  #Shocked

Моят син също гризе хляб и бисквити без проблем, но ако в храната има по-едри парченца се дави и се напъва да повръща, защото не я дъвче, а се опитва направо да я глътне. Има 16 зъба, обаче не ще да дъвче манджите и това е!
Не те успокоявам много, но да знаеш, че не сте единствен случай. На всичкото отгоре моето диване е по-голямо.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 744
на тази възраст моя милост е била същата, всичко навън ако супата не е прецедена, пасирана и т.н. Трябва да развива дъвкателните мускули, да дъвче баисквитки, явно хапва и всичко директно се опитва да гълта

# 8
  • Мнения: 6 320
Поради същите причини пасирах храната на дъщеря ми до 2 годишна възраст. Много бавно и много постепенно преминахме на по-едро смляна храна, малки парченца и т.н.
Давеше се ужасно и повръщаше на фонтан като едновременно ревеше, от което са давеше още по-ужасяващо.
Посинявала ми е от такова задяване не веднъж.

Постепенно се израства и се забравя.
Моята госпожица вече е на 7 години и си яде всичко нормално (е, злояда е и всяко хранене е съпроводено с постоянни напомняния да дъвче и да яде, но това е друг въпрос).

При нас храненето без задавяния ставаше само ако я храня много бавно, без да бързам и без да я насилвам.

# 9
Благодаря на всички за отговорите и съветите. Олеква като знаеш, че не си уникален с проблемите си, а и други са се сблъсквали с тях и са ги преодолявали.

Общи условия

Активация на акаунт