Кредит?

  • 2 207
  • 21
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 423
Имам идея да тегля потребителски ипотечен кредит, но след калкулацията, най - много се уплаших от годините на изплащане - 15.
Страх ме е, защото в края на кредита ще съм почти на 50, не знам как ще протече живота ми, ще съм здрава ли...страх ме е да не оставя децата си без покрив.
Кредитния инспектор ми каза, че само след 7,8 години няма да усещам вноските, но аз не вярвам парите да се обезценят чак толкова.
Какво е мнението ви, има ли някакви уловки , за които трябва да следя, това, че е на равни вноски значи ли, че до края ще е така и вноската ще остане примерно 360лв...
Ето такива въпроси ме тревожат и притесняват. Confused

# 1
  • Мнения: 645
Здравей, разбирам те, защото преди три години и аз бях изправена пред подобна дилема. Когато погасяваш на равни вноски, наистина означава, че до края ще изплащаш една и съща сума. Но има възможност за рефинансиране на кредита след известно време и това да доведе до промяна на сумата. Ако това ще те успокой - моят период на изплащане на кредита е 20 години. Наистина човек трябва да мисли доста преди да направи подобна крачка, но пък не може и изобщо да не поема никакъв риск. Успех.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 423
Благодаря ти за бързия отговор Hug, наистина е много трудно, особено, когато имаш деца.
Чудя се дали е вярно това, което ми каза инспектора ( че след няколко години вноските няма да се усещат)?

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
Чудя се дали е вярно това, което ми каза инспектора ( че след няколко години вноските няма да се усещат)?

Това никой не може да ти гарантира, животът поднася непрекъснато изненади, но недей да предвиждаш най-лошото. Може да ви се отворят много и неочаквани шансове, може да намерите по-доре платена работа. Преценяй нещата в момента, аз поне така правя /в противен случай никога нямаше да предприема много начинания, които за сега вървят добре  ме радват/.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 423
Права си, но е много рисковано да решавам така, просто не мога да преценя нещата, все едно не мога да мисля, на такъв кръстопът съм, че...

# 5
  • Мнения: 645
Ами възможно е, защото има инфлация в момента. Ако тя продължи в същите темпове заплатите би трябвало да се повишат, а лихвите по кредита (да се надяваме, поне!) да не се променят. Не се знае и какво ще се случи когато лева бъде сменен с евро. Така, че да сме здрави, всичко друго ще си дойде на мястото!

# 6
  • София
  • Мнения: 4 423
Банката има ли право да променя драстично лихвения процент?

# 7
  • Мнения: 645
Зависи как е упоменато в договора. Опитай се да поискаш копие от договора дни преди подписването и на спокойствие да го прочетеш. Все ще е от полза.

# 8
  • Мнения: 645
Но драстично - мисля, че не.

# 9
  • Мнения: 268
... Когато погасяваш на равни вноски, наистина означава, че до края ще изплащаш една и съща сума. ....

Това не е вярно. Най-важното нещо, което трябва да попиташ е дали лихвата е фиксирана или плаваща. В първия случай, ако лихвата е фиксирана, това означава, че примерно, ако е 10%, ще си бъде 10% и след 15 години, и вноските ти наистина ако са по 100 лв. и след 15 години пак ще са си 100 лв., и наистина няма да ги усещаш, защото цените и заплатите ще са се увеличили доста. Във втория случай, когато лихвата е плаваща, тя подлежи на промяна от страна на банката, по тяхна преценка, тоест плаващата лихва е съставена от някаква основа, която е постоянна - да речем 5% - плюс надбавка, която обикновено се нарича Базисен Лихвен Процент (БЛП), който може да бъде променян от банката. Това означава, че в момента на сключване на договора БЛП може да е 3%, значи основа 5% + БЛП 3% - лихвата ти е общо 8%. Но тъй като тази лихва е плаваща, банката може да увеличи БЛП от 3% на 4%, и тогава лихвата ти от 8% става 9% и вноската ти от 100 лв, става 105 лв. Дано да съм го обяснила горе  долу разбираемо, но.. в общи линии това е най-важното, което трябва да разбереш. И в двата случая вноските се водят равни (анюитетни).

# 10
  • София
  • Мнения: 4 423
Много съм ви благодарна  bouquet Hug

# 11
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
С ипотечен кредит е по-добре да купиш жилище, така има смисъл, вижда се какво си купила, а потребителки можеш да намерииш и без ипотека, защо ти трябва такава грижа.

# 12
  • Мнения: 46 434
Банката има ли право да променя драстично лихвения процент?

Има, да.

Нашия го промениха 3 пъти за първите 2 години, като теглихме кредита беше 12.79 %, сега е 7.9%, ама си мълчим, нека все така го променят  Mr. Green

# 13
  • София
  • Мнения: 2 623
Най-пресни сведения от днес Simple Smile

Банката е Райфайзен. В договора има клауза, че
банката си запазва правот да променя лихвения процент.
Моя съвет е ако ти трябва сума до 30 000 лв да изтеглиш
потребителски, а не ипотечен кредит.

# 14
  • Мнения: 753
записвам се да следя, интересни неща стават тук Laughing

Общи условия

Активация на акаунт