За кръщаването - традиции?

  • 1 394
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 251
Здравейте!
На 6-ти септември ще кръщаваме дъщеричката ми и по този повод се сблъсквам с всякакви обяснения за традициите свързани с това. Вече съм взела решение за основните неща. Но продължавам да се чудя за следните неща:
1.Какво се прави с белия плат, в който се завива детето. Мненията на познатите ми се различават. Едни казват, че се спи върху него 3 дни и се прибира. Други познати ми казаха, че са ушили калъфка за детето. Вие как постъпихте? И въобще има ли установена традиция за това?
2.Веднага след самото кръщаване трябва ли да почерпя пред църквата с някакви бонбонки. Ресторанта ни е на 5 минутки пеш и там сме предвидили обяд. Има ли смисъл да черпим пред църквата?
Благодаря Ви предварително!
Много ми е притеснено, сама организирам всичко и знам, че някои хора ще ме гледат под лупа и ще оценяват надълго и нашироко кръщаването.

# 1
Явно традициите са различни навсякъде. Аз не съм чувала за бял плат в който се увива детето . Моят син го кръстихме преди 2 месеца . При нас важеше това че детето трябва да се облече в нови дрешки след ритуала . Почерпка си организирахме и пред църквата . Надявам се да не те объркам съвсем с моите неща но каквото и да направиш най-важно е на не се забрави кръщелното на кръстника , а другото все ще се намери кой да мрънка кое как и защо не е направено.

# 2
  • Мнения: 1 353
Явно традициите са различни навсякъде. Аз не съм чувала за бял плат в който се увива детето . Моят син го кръстихме преди 2 месеца . При нас важеше това че детето трябва да се облече в нови дрешки след ритуала . Почерпка си организирахме и пред църквата . Надявам се да не те объркам съвсем с моите неща но каквото и да направиш най-важно е на не се забрави кръщелното на кръстника , а другото все ще се намери кой да мрънка кое как и защо не е направено.
Е кръстника като взе детенцето от купела с водата не го ли зави с нещо.Обикновено това е хасе(миро) а някои взимат бяла хавлия.Спи се върху него 3 дни.После се приплаква с вода,която не се изхвърля а се излива върху дърво или цвете.След това ако е хасе си го ползваш като чаршафче,а ако е хавлийка си я използваш като такава.

# 3
  • Мнения: 253
Ние ще правим кръщене другата седмица. Аз лично не съм запозната много с традициите. За мен е по-важен самият акт на кръщаването, а за това какво се прави попрочетох оттук оттам. Основното е : детето се завива в бяла хавлия или плат и после се облича в бели нови дрешки, купени от кръстника; в църквата се черпи с питка, сладки и бонбони; на детето се подарява златно къстче.

Никъде не прочетох какво се прави с хавлията и дрешките (дали се ползват след това или се прибират и се пазят), но на моето кръщене (преди година), попа ми каза, да си пазя хавлията, да не я пера и да я ползвам само в много специални моменти. Явно всеки си решава какво е специален момент за него.

П.П. Покрай притесненията, ще пропуснеш да се насладиш на момента, които е важен за теб и за детенцето ти. Прави го за него, а не за хората.  Hug

# 4
  • Мнения: 5 362
Още пазя хавлията от нашето кръщене.И аз така знам,че се пази и не се пере.Дрехите си ги е носила и след това.
След ритуала черпихме със сладки.В църквата оставихме питка с мед.
Явно във всеки край е различно наистина Thinking


Покрай притесненията, ще пропуснеш да се насладиш на момента, които е важен за теб и за детенцето ти. Прави го за него, а не за хоратаHug
Абсолютно съм съгласна!  Peace

# 5
  • Мнения: 941
ние кръстихме Алекс на 30-ти август.Когато го извадиха от водата го увиха в бяла хавлиена кърпа,която свеки беше купила.След това трябваше няколко пъти в къщи да го избърсвам с нея,после 2 пъти да се пере в студена вода и водата да се излее в цветята и после чак в пералня.Кръстницата го облече целия и носеше кърпа и сапун за свещеника.Пред църквата не сме черпили,направо в заведението.Кръщелно не са искали,всяка църква има различни изисквания.Весел празник Laughing

# 6
  • Мнения: 865
При нас няма такава традиция да се увива детето в бял плат.След изкъпването в купела кръстницата го взема с хавлия,и го облича в нови дрехи.На свещеника се дава кърпа и сапун, за здраве се черпи с някакви дребни сладки и бонбони.Така направихме ние ,като питах в църквата за това, че хич не съм наясно с тези обичаи.

# 7
  • Мнения: 85
Ще следя темата с интерес.
И ние ще правим кръщене на 08.09. Купила съм бяла хавлия, макар свеки да твърди, че свещеника искал две съвсем малки кърпи.
Явно наистина на различните места има различни изисквания или традицията се тълкува по различен начин. Чух, че водата от главата на детето се попивала с плат /хасе/, който след това не се пере. Можело това да е и калъфка за възглавница. newsm78 Мисля да взема и една калъфка /за всеки случай/.

# 8
  • Мнения: 630
Кръщавахме Мия преди 2 седмици, така че имам съвсем прясна информация. При записването в църквата ми дадоха 1 списък с нужните неща -кърпа и сапун за свещеника, хавлия за бебето, китка, в която трябва да има здравец, чемшир и червено цвете, акт за раждане на детето, свещи, които се купуват от храма и данни за кръстника. Хавлията не съм я прибирала, ползваме си я с удоволствие. Кръстникът облича бебето в нови дрешки след церемонията. Ако искате да осветите някое бижу, го носите на самото кръщене. След това ти дават най-голямата свещ, която може да се пали по малко на рождени и именни дни на детето. Почерпих с бонбони пред църквата. Та, това беше в общи линии.
Успех и приятно кръщене. Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 676
Не съм чувала за белия плат. След потапянето, синчето е било завито с хавлийка. Не съм я ползвала още, защото е по-голямка. Дрешките съм ги слагала веднъж, защото беше костюмче (панталонки, копринена ризка, елек).
 Пред църквата не сме черпили. Прибрахме се вкъщи където се почерпихме.
  Всичко ще мине както трябва, не се тревожи  Peace. Направи го както са ти казали. Всеки има различни традиции.
 Най-важното е да носи вярата в себе си  Praynig.

# 10
  • София
  • Мнения: 676
В допълнение, какво се прави с отрязаната косичка  Thinking? Прибрала съм я в една салфетка.

# 11
  • Мнения: 1 353
В допълнение, какво се прави с отрязаната косичка  Thinking? Прибрала съм я в една салфетка.
И аз заедно с китката.Свещеникът каза да я сложим в дрехите на детето. newsm78.А свеща която държа кръстникът ми казаха да си я взема в нас и да я паля във важни дни за детето.Кръщавахме я на гергьовден тази година.А аз преди седмица ставах кръстница и хем в един град,но в друга църква беше доста по различно newsm78

# 12
  • Мнения: 10 982
Не съм чувала нито за увиване в бял плат, нито за черпене пред църквата. Казват, че е хубаво детето да се облече в бели дрешки, но и това не е задължително.

# 13
  • София
  • Мнения: 676
Професия блондинка, мерси за отговора   bouquet. Аз получих косичката и свеща. Ама китка не съм  newsm78. Явно различно навсякъде.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Аз ще ставам кръстница след месец  Laughing и ми е любопитно  newsm78 ще следя темата, до месец смятам да се образовам  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт