Молба за съвет!

  • 6 807
  • 27
  •   1
Отговори
Кое е правилно?Вчера разбрах, че синът ми пуши трева. След сериозен разговор с него той ме обвини, че го нападам неоснователно и той бил достатъчно наясно и може да се контролира. Бях като потресена от ситуацията, но повече ме е страх, че за първи път НЕ  ЗНАМ КАК ДА ПОСТЪПЯ.
Затрупана с ежедневните грижи за малкия/вече на 2г./ изгубих контакт с големия / 16г/.
Толкова много ме боли и толкова много ме е страх.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Много е неприятна ситтуацията.И аз изпадам в ужас от подобна възможност.Големият ми син е на 8г., и от сега го подготвям за наркотици и цигари,и въпреки това много ме е страх.Сллед като си говорила веднъж-направи го пак.Постояннно обяснявай колко е вредно, ккакто и това, че ще дойде момент в който да не може да се контролира.Можеш да му вземеш подобен филм, за тинейджъри пушещи трева, за да види какви последствия може да има.Аз отсега го карам да гледа подобни филми, как вкарват наркоманите в болница, че даже и в затвора.Може и да е грешен подхода ми, но поне правя всичко възможно да се отврати от това, и никога да не опита.Дано успея, а дано и ти да успееш да се пребориш с този проблем.Наистина ти желая много успех, и всичко да завърши добре.Въоръжи се с много сили и с бори.Все пак това е твоето дете.

# 2
  • out of space
  • Мнения: 8 572
1. Пушенето на трева и разпространението и може да доведе до затвор
2. Пушенето на трева може да доведе до употреба на по- силен наркотик
3. От системно пушене на трева се затъпява адски.

Може би това можеш да му обясниш?

Много е трудно с тийнейджърите- каквото и да им говориш, все на нож го приемат. Знам ли какво да те посъветвам, може би един чисто мъжки разговор ще свърши работа?

# 3
  • Мнения: 1 383
Цитат на: Erica
1. Пушенето на трева и разпространението и може да доведе до затвор
2. Пушенето на трева може да доведе до употреба на по- силен наркотик
3. От системно пушене на трева се затъпява адски.

Може би това можеш да му обясниш?

Много е трудно с тийнейджърите- каквото и да им говориш, все на нож го приемат. Знам ли какво да те посъветвам, може би един чисто мъжки разговор ще свърши работа?


Това са много добри аргументи, но за съжаление младежите се чувстват неуязвими и надценяват самоконтрола. Може би трябва да поговориш с него и да му помогнеш да определи приоритетите си, какво иска да постигне, и че може да вложи енергия в по-градивни неща. Пушила съм трева, не ми харесваше особено, най-много ме дразнеше това, че губя представа за времето и контрол върху действителността/не върху себе си/. Другото, което си спомням, е че на  следващата сутрин изпадах в депресия. Ако успеете да разнищите въпроса и той да си даде сметка какво печели и какво губи от пушенето на трева, дори да направи списък на плюсовете и минусите, и сам да реши дали си струва. Мисля, че ако няма проблеми в семейството, реализацията, изобщо ако няма от какво да бяга, пушенето е по-скоро от любопитство и не би било много важно за него. Не се тревожи, че ще се пристрасти физически. По-лошо е психологическото пристрастяване, което може да доведе и до употреба на по-силни наркотици, алкохол, но то става при хора които искат да избягат от действителността поради проблеми, слабост, липса на мотивация за живот и развитие. Дано при вас да е просто младежко любопитство, подбудено от средата. Може би си струва да се замислиш и за средата на детето си. Най-искрени пожелания за справяне с проблема!

# 4
  • Мнения: 1 250
Проблема ти наистина е сериозен. Дано да си го хванала в самото начало.

Сега ще ти кажа моето лично непрофесионално мнение, като те предупреждавам че не съм се сблъсквала с подобен проблем.

Смени средата. Обикновено това се прави в компания, откъсни го от това. Ако имаш възможност преместете се на другия край на града. И му намери работа за свободното време. "Да си изкара някой лев" за нови дрешки например, кола (тамън докато стане пълнолетен) просто му намери стимул за работа. Мисля че това е нещо като при сектите.

# 5
  • София
  • Мнения: 39 740
преоблема е сериозен
трябва да говориш с него
като се разхождате можеш да му покажеш някое дрогирано момче, такива са съжаление се срещат по улицата, и да му кажеш, че това не води до нищо добро
намери много инфо по нет-а, ако намериш и някое филмче ще е супер

# 6
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Много сериозен проблем наистина Sad
От спомените си за себе си на 16 г трябва да кажа, че едва ли бих се всушала и в една думичка, която ми казва майка ми за пушенето на трева. Може б някой негов по-голям пиятел,  когото много увашава и на когото подражава би свършил работа.
Трева никога не съм пушила та не съм много компетентна по въпроса. аз не пробвах, защото не исках. Никога в целия ми живот не се е появявало в мен и капчица желание да опитам  Rolling Eyes
Но съм правила доста щуротии и единтвения човек, който слушах беше мой приятел с 4 г по-голям от мен - слушах само него и му вярвах безрезервно.

# 7
  • Мнения: 4 244
Нагледната агитация е най добрия пример
Намерете място където се събират често такива деца или 3наеШ че има такива и3пълнения
Има и няколко игрални филма на тая тема - как млади хора на негова въ3раст се погубват - единия беШе с Леонарди ди Каприо.
Може да му подействат тия картини.
Най лоШото е че с трева се почва и се свърШва с твърдата дрога
3нам че тие много трудно с малкия обаче намери малко сили и търпение, може пък да успееШ да намериШ обратния път към сърцето му и да се преобърне.
На тая въ3раст наистина юноШите имат склонноста да пренебрегват истинските опасности и да си мислят че са достатъчно силни да се справят с ситуацията
УСПЕХ Sign Exclamation

# 8
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
аз съм пушила трева и това може и да не е сериозен проблем - зависи от човека...
защото нито съм опитвала силна дрога нито съм станала зависима

ако имаш изграден авторитет факта, че ще го оставиш и само ще му покажеш колко презираш тази му слабост би го подтикнала постепенно да спре... както и добри приятели, които да не пушат... както и спортуване - ако това го увлече

имаш обаче причини да се претесняваш ако средата му е от хора пушещи, пиещи, незачитащи родителите си, неуважаващи спорта и без каквото и да е странично хоби

но пак ти казвам - може и да няма чак толкова сериозни последици

# 9
Мисля, че не трябва да се паникьосваш прекомерно. Той е все пак във възрастта, в която му се иска да опита всичко и да се почувства независим от вас. Аз не бих те съветвала да започваш с агресивна пропаганда. Нищо чудно ефекта да е обратен. По-скоро опитай да подходиш като към приятел - разпитай го. Но не, кой му я е дал и подобни нападателни въпроси, а един вид от чисто любопитство - какво е усещането като я пуши, наистина ли има различни треви... Не бих се учудила, ако най-накрая просто ти каже, че само я е опитвал, ама не е нищо особено и няма смисъл да си харчи парите. Просто е важно, да не го нападаш по никакъв начин, да почувства, че му имаш доверие.

# 10
  • Мнения: 2 792
Цитат на: мама2
Кое е правилно?Вчера разбрах, че синът ми пуши трева. След сериозен разговор с него той ме обвини, че го нападам неоснователно и той бил достатъчно наясно и може да се контролира. Бях като потресена от ситуацията, но повече ме е страх, че за първи път НЕ  ЗНАМ КАК ДА ПОСТЪПЯ.
Затрупана с ежедневните грижи за малкия/вече на 2г./ изгубих контакт с големия / 16г/.
Толкова много ме боли и толкова много ме е страх.

  Мойте деца са още малки, так че не знам доколко мога да бъда полезна с мнението си Confused
  Но все пак, ти как точно разбра, че той пуши трева?
 Пушенето на трева не прави човек, бъдещ наркоман.Това как  ще постъпи човек от тук нататък  зависи изцяло от него и от самочуствието и самоувереността, която има за себе си.Може би първо, преди да минеш към нагледна агитация какво представлява един наркоман(защото съм сигурна, че той знае по-добре от тебе), се отнеси към него като голям човек.
  Нека ти разкаже с какво точно е наясно, как разбира разликата между наркотиците, доколко е склонен да пробва и друго.Опитай се да намериш контакт с него, говори, не го критикувай, на 16г. никой не разбира от критики, но ако види в тебе, човек склонен да го изслуша, а не да му се скара, може би, ще ти се довери.
  Най-важното е да си създадеш ясна престава за мисленето на сина ти, ако се опиташ, като родител да го обучаваш с филми и примери, за какво правят наркотиците с хората, бъди сигурна, че той ще се отръпне от теб.По-добре разбери, какво мисли той за наркотиците и хората, който взимат наркотици, много е важно да се гласува доверие.не му показвай колко си объркана от самата ситуация, но не го и нагрубявай или обиждай, защото той вече е достатъчно голям.
  Не казвам, че марихуаната е нещо безвредно(аз самата съм пробвала само 2 пъти и то неуспешно Embarassed , защото съм пушач и това със задържането на дъха нещо не го мога, малко се отклоних Rolling Eyes ), но пък е най-малкото зло.Също така е важно, кога и при какви условия е пушил, до колко редовно го правят хората около него и до колко смята да го прави отново?

# 11
  • Мнения: 1 250
Цитат на: catnadeen
аз съм пушила трева и това може и да не е сериозен проблем - зависи от човека...
защото нито съм опитвала силна дрога нито съм станала зависима

ако имаш изграден авторитет факта, че ще го оставиш и само ще му покажеш колко презираш тази му слабост би го подтикнала постепенно да спре... както и добри приятели, които да не пушат... както и спортуване - ако това го увлече

имаш обаче причини да се претесняваш ако средата му е от хора пушещи, пиещи, незачитащи родителите си, неуважаващи спорта и без каквото и да е странично хоби

но пак ти казвам - може и да няма чак толкова сериозни последици

 #Onfire
Само да допълня, че ако той не те възприема като приятел, а като родител-надзорник - забрави че ще те погледне по друг начин. Просто спомени от детските години.

# 12
  • Мнения: 4 244
Цитат на: dete_viara
Само да допълня, че ако той не те възприема като приятел, а като родител-надзорник - забрави че ще те погледне по друг начин. Просто спомени от детските години.

И а3 съЩото

# 13
  • Мнения: 1 038
Проблема е сериозен или по-точно може да стане сериозен,съгласна съм с мамите по горе,че може нагледно да му покажеш какво става с хората употребяващи наркотици.
Може също така да намериш някой филм за наркозависими и да му го пуснеш,така може да се постресне и да не прибегне до тези отрови.
Wink

# 14
  • Мнения: 470
Не е чак толкова страшно, щом е допуснал родител да научи, че пуши трева. Вероятно демонстрира нужда от внимание.
Аз бих седнала с него да попушим и поприказваме.Като види, че тревата хич не ме кефи, вероятно ще престане.
На тази възраст той има нужда от родител на място, а не от проповеди за вредата от наркотиците.Все пак живеем във века на информацията, кой тийнейджър днес е чак толкова задръстен, та да не знае за нея?

Общи условия

Активация на акаунт