За продажба на имот по дан. оценка?

  • 12 723
  • 27
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Имам следното питане към юристите тук или пък към данъчните служители, знам ли и аз. Важното е инфо да има. Simple Smile
Въпроса ми провокира съвета, който е дал нашия адвокат ( бивш колега на мъжа ми).
Посъветвал го е да напишем в договора за продажбата по висока (но не съвсем реалната) сума от данъчната оценка с аргумента, че видите ли, след време данъчните власти можели да предизвикат проверка, да назначат оценка на имота от независим експерт и да ме глобят (евентуално). Един вид, ще съм извършила дан. измама след като купувам имот на много по- ниска от пазарната цена.
Дали знаете за подобен казус и по какъв закон или наредба ще съм в нарушение?

P.S. Естествено ние държим сделката да е по дан. оценка, защото всички такси са процент от сумата по договора.

Благодаря ви предварително!  bouquet

# 1
  • Мнения: 236
Покупко-продажбата си е двустранна сделка, при която страните съвсем свободно могат да договарят условията. И няма кой да определи минимална или максимална цена за имота в случая.
Нотариалните такси ще се изчислят върху по-високата от двете-данъчната оценка или продажната цена. Хипотетично, ако искате бихте могли дори да договорите цена по-ниска от дан. оценка.

# 2
  • Мнения: 784

Разликата между цена, равна на дан.оценка и закръглената малко по-нагоре продажна цена няма да се отрази на таксите ви с повече от 10 лв. - това май е проблемът, доколкото разбирам.
Правилно ви е посъветвал адвокатът! Сложно е да се обясни на непрофесионален език защо и какво, но точно заради такива продажби по данъчна оценка на времето отровиха живота на Юлия Берберян.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 268

Разликата между цена, равна на дан.оценка и закръглената малко по-нагоре продажна цена няма да се отрази на таксите ви с повече от 10 лв. - това май е проблемът, доколкото разбирам.
Правилно ви е посъветвал адвокатът! Сложно е да се обясни на непрофесионален език защо и какво, но точно заради такива продажби по данъчна оценка на времето отровиха живота на Юлия Берберян.

Не! Става дума за повечко! При дан. оценка 2000лв. да извършим сделката на 10 000лв.
Аз не видях логика и за това питам, да не би пък да не съм информирана достатъчно. newsm78

# 4
  • Мнения: 594
цената на имота е тази която купувачат е готов да плати и на която продавачът е готов да продаде.
тя е свободна и дори може да е под данъчната

представи си че ти трябват пари спешно и си принудена да продадеш имот. може да се наложи да го продадеш и за "'жълти стотинки"

# 5
  • Мнения: 917
...........................

Последна редакция: пт, 31 авг 2007, 23:39 от bskbs

# 6
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Това искаме да направим, да напишем, че го купуваме на по- ниска от реалната цена. Но се питам как ще докажат за колко реално сме го купили и изобщо има ли такава практика при данъчните? Да проверяват реални ли са цените по които се сключватт имотните сделки? Става дума за обикновенни граждани, не за "едри риби".

# 7
  • Мнения: 594
имотите се "продават" или се записват  масово на тази цена а не на пазарната
дори в агенциите

# 8
  • Мнения: 2 556
Не съм специалист, но мисля, че никакви опасности не ви дебнат от точно тази "данъчна измама".

# 9
  • Мнения: 917
  bouquet

Последна редакция: пт, 31 авг 2007, 23:39 от bskbs

# 10
  • Мнения: 80
Да  се  изповядват сделки за покупко-продажба на недвижим имот,върху  сумата от данъчната оценка е  негласна практика.Нямаш повод за притеснения.Доколкото разбрах не купуваш имот,изключително държавна собственост,а   недвижим имот  от друго  физическо лице,т.е.  обикновен гражданин.Няма законови основания една сделка да се счита нищожна или опорочена само защото  сумата върху която е изповядана сделката е по-ниска от пазарната такава. Успех  в сделката  Peace !

# 11
  • Мнения: 14
здрасти,значи мъжа ми се занимава с недвижими имоти,продава и купува постоянно и всички минават на данъчна оценка...а всъщност имотите са си за нас ....и до момента не е имало никакъв проблем и се съмнявам че би имало Grinning

# 12
  • София
  • Мнения: 161
досега доста имоти са купували и продавали родителите ми и винаги е била вписвана в договора цената по данъчна оценка! никой нищо не може да ти каже навъпреки по въпроса!   bouquet

# 13
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Ок, сключвате сделката на цена по данъчната оценка. В следващия момент се оказва, че имотът е продаден няколко пъти.
Искате си обратно парите.
Получавате двете хиляди по договора.
А не 10 000.

Това също е възможно.
За данъчните - силно се съмнявам и не съм чула досега за глоби на това основание.

# 14
Ок, сключвате сделката на цена по данъчната оценка. В следващия момент се оказва, че имотът е продаден няколко пъти.
Искате си обратно парите.
Получавате двете хиляди по договора.
А не 10 000.

Това също е възможно.
За данъчните - силно се съмнявам и не съм чула досега за глоби на това основание.

Грушенка го е казала. Ако сте купувач, то изповядването на сделката на по-ниска от реалната цена е Ваш проблем, и то не заради данъчните. Има безброй хипотези за възможна недействителност на сделката, в който случай ще си получите обратно това, което е записано в нотариалния акт... Дори и да има клауза " в двоен размер, троен размер" и т.н., обикновено дори това не достига истинския платен размер, а и такава клауза е оспорима в съда.

На сделка от 15,000 с данъчна оценка от 2000, ако платите реалната цена, ще дадете около 300 лв повече за данъци и такси. Ако обаче запишете 2К и се наложи разваляне на сделката, ще загубите хиляди. За мен лично рискът е прекалено голям и когато наскоро имах такъв случай, настоях за записване на истинската цена въпреки неразбиращите погледи на продавачите - защото аз поех разликата в таксите над ДО.

Общи условия

Активация на акаунт