Това рефлукс ли е?

  • 493
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 114
Здравейте, бебето ми е на 2, 5 месеца. На кърма е. Като цяло се държи нервно и неспокойно от около 2-3 седмица от раждането си. Консултирах се много за това поведение. Всички казваха, че това е периодът на коликите и аз така го приех. Това, което не ми се връзваше в описанието за коликите и това, което моето бебе правеше е, че "при колики сученето успокоявало, затова често слагане на цица", а при моето бебе се случваше точно обратното - когато я сложех на цица, се разреваваше. Реване, нервно ядене, неспане. Така си я карахме.
От около седмица-две насам малката ми реве при всяко хранене, като 5 минути след като е захапала гърдата я пуска, извива глава и започва да реве неистово. Пробвам да я сложа пак на зърното, но се успокоява едва когато я спра от храненето и я вдигна и гушна. Дотук продължавах да си го обяснявам с коликите. Такааа! Обаче малката същевременно взе и да си повръща много квалитетно - не на всяко, но почти на всяко хранене връщаше количества, които поне на мен ми изглеждаха като човешка длан. Също често повръщаше на фонтан. Когато говорих с моята педиатърка за тези обезпокоителни количества повръщано, тя каза да отида да измерим малката и се оказа, че си наддава. Значи се отхвърли диагноза "пилорна стеноза". Такаааа!
А реването от ядене се задълбочава. Междувременно се случва малката да повръща освен млякото, а и мляко в слуз. И реве на всяко ядене и не мога да я храна, боря се с нея. Започнах да се интересувам от подобни симптоми и от това, което прочетох много ми заприлича на рефлукс. Та значи при моята бебка се наблюдават - хълцане, повръщане на току-що погълнато мляко, както и след около 40-50 минути след хранене, давене и проблем с храненето, засега не е отказала, но започна да свързва храненето с болката.  За това съдя от факта, че започна да прави огромни паузи между храненията, проспивайки часове наред. Например нощем заспива към 23 часа и се събужда в 5 сутринта, много рядко в 4 сутринта и то не плаче, а си смуче палеца и всъщност аз се събуждам от звука на смученето на палеца. Храня я по задължение, въобще не съм убедена, че е гладна.
И така! Тревогата ми е че малката започва да прекарва все по-малко време на гърдата ми - 5 минути, 7 минути. Мноооого рядко 15 минути. Прави все по-големи паузи между храненията, повече от 3 часа. Всичко това ще доведе до по-малко продукция на мляко и по-малко кърма за нея. Същевременно повръщането върви и то със страшна сила. Това рефлукс ли е и как сте се справили с отказа или намаления интерес към хранене?

# 1
  • Мнения: 967
Моят син имаше рефлукс като бебе. Започна около месец и нещо след раждането - повръщане почти следвсяко хранене, често голямо количество на фонтан, нервно бебе, стряскане по време на сън и писъци ...
но това, което описваш, че плаче като суче и суче все по-малко при нас не го е имало. Напротив винаги е сукал с апетити и начесто, дажеаз бях инициатор на по-големи паузи между кърменията.
Ако се съмняваш за рефлукс можеш да се посъветваш със сплециалисти в института по гастоентерология, но мен ме посъветваха да не ходя там. Лекарствата, които изписват за рефлукс често дават отрицателни странични реакции и майки, които са ги ползвали ме посъветваха да не правя тази грешка и аз с детето си. вместо това аз се консултирах с двама добри педиатри, които и двамата бяха на мнение, че след като детето наддава в норми въпреки повръщането не е необходимо да се прави нещо. Руфлуксът отшумява от самосебе си между 6мес и година. Ако и след годинката детето не се е оправило тогава трябва да се вземат мерки. При Дими рефлуксът изчезна заедно със захранването на 6мес.
Притеснява ме само факта, че твоето детенце отказва да се храни и явно го боли. Съветвам те да отидеш при добър педиатър за консултация по случая.

Общи условия

Активация на акаунт