Съмнение за хидроцефалия

  • 3 398
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 105
Здравейте, мами! Не знам дали ще задам въпроса си на правилното място, но все пак моля ви ако някоя от вас има информация и може да ми даде съвет да го направи. Синът ми е на 8 месеца. Миналия месец го водихме на ТФЕ, поради това че му е голяма фонтанелата. Диагнозата е хидроцефалия. Заключението на др.Георгиева е следното - обиколка на главата 46см,предна фонтанела около 30/30 мм на нивото на черепните кости;детето се обръща,има опора на долните крайници,седи самостоятелно,посяга,хваща добре;няма краниотабес,гръден кош с нормална конфигурация;латерални вентрикули с нормални размери,липсват промени перивентрикуларно; неразширени външни ликворни пространства,интерхемисферна фисура 0,71 см,ляво 0.6, дясно 0,46 см.
Не са ми ясни изводите от прегледа.Тези цифри нищо не ми говорят.А за съжаление лекарката нищо повече не ми обясни. Каза, че сигурно се е родил с голяма фонтанела и затова се затваря по-бавно.Сега сме на контр.преглед след няколко дни, а аз не мога да си намеря място от страх. Помогнете с разшифроването на резултатите и съвет!

Последна редакция: вт, 28 авг 2007, 15:46 от betine

# 1
  • София
  • Мнения: 9 847
Здравей!
Първо-успокой се! Hug
Моята шестгодишна дъщеря е с хидроцефалия и ще си позволя да ти дам някои съвети.
Заведи детето при неврохирург,консултирай се с такъв специалист.Хидроцефалията е заболяване,чието диагностициране и лечение се провеждат от неврохирург.Във форума има мнения за различни неврохирурзи,аз също бих могла да те насоча към такъв.Но задължително се консултирайте с неврохирург.
Ако заболяването е хидроцефалия и се наложи поставянето на шънт,всеки един ден е важен,тъка че не се бавете,а направете консултация.
Ако искаш да питаш нещо-насреща съм!
Успех!

# 2
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
... Синът ми е на 8 месеца..... обиколка на главата 46см,...

46см. е малко повече от нормалните 44-45 см. за осем месечна възраст, но НЕ значи непременно хидроцефалия. Обикновенно при това заболяване увеличението на обиколката на главата е доста по - голямо и за кратък период от време. 1см. е и възможна грешка при меренето.

Както и Валенцето ти е казала - задължително се консултирайте с неврохирург! Само този специалист може да каже със сигурност има или няма хидроцефалия и какво да се предприеме. Не е в компетенцията на невролог да се произнася. Валенцето ще те насочи към подходящите лекари!

А и само от ТФЕ не може да се постави тази диагноза със сигурност. За мен това е несериозно! Нужен е скенер или ЯМР.

Голямата фонтанела сама по себе си също не е сигурен знак за хидроцефалия!

Така че - успокой се, доколкото ти е възможно и наистина направи още една консултация. Стискаме палци и да пишеш после!

# 3
  • Мнения: 2 865
А тази диагноза след прегледа ли беше поставена или беше просто насочваща диагноза?

интерхемисферна фисура 0,71 см,ляво 0.6, дясно 0,46 см.
Тези размери не ми е ясно какво означават и дали са притеснителни, но всичко друго изглежда ок. Защо не се обадиш да попиташ вместо да се притесняваш.
А и както са те посъветвали преди мен направи консултация с неврохирург.

# 4
Здравей Betine! Не изпадай в паника. Консултирай се с неврохирурзи. Моят син беше на 6 месеца с обиколка на главата 49см. Неврохирургът беше 99% сигурен, че ще се слага клапа, но след скенера всички бяха на мнение че не се налага. Сега синът ми е на 1 година и 2 месеца и е с обиколка на главата 51см(меря я веднъж седмично). Фонтанелата му се затваря бавно и е може би 2см.  За сега се развива нормално и се моля и за напред да е така. До колкото разбирам и твоето момченце се развива в нормите , така че ти желая положително развитие на нещата. Но дори да се наложи да се слага клапа все пак има решение и това трябва да те настройва положително. Разбира се майките винаги се притесняваме, особено след такова преживяване. Такава е нашата орисия.

# 5
  • Мнения: 14
Здравей Betine! Разбирам колко си притеснена, аз имам дъщеричка на 11 мес.с хидроцефалия. ТФЕ не е точен метод за да се установи хидроцефалия, направете си скенер или ЯМР и отидете при неврохирург /дори и при двама/ да ви го разчете - той ще ви обясни и посъветва какво да правите. До колкото разбирам малкия се развива нормално, така че по-спокойно /до колкото можеш/ Wink, стискам палци всичко да е ОК   Hug

Общи условия

Активация на акаунт