Бебо повръща след всяко хранене

  • 977
  • 9
  •   1
Отговори
  • София/ Плевен
  • Мнения: 354
Здравейте, момичета!
Имам две прекрасни близначета почти на месец- момче и момиче. Родиха се в началото на 9-ти месец- водиха се недоносени. Бяха със сонди и на системи. Още от родилния дом Божидар има проблем с повръщането. Там ми казваха, че е нормално, понеже е малък- роди се 2250г. От момента в който им махнаха сондите ги кърмя, като в началото в болницата на Божидар даваха изцедена кърма с шише- имаше много тежка жълтеница и трудно засука, а сестра му си кърмех. Изписаха ни на 10 ден след раждането, като Божидар тежеше 2300. Първата седмица вкъщи имахме проблем с повръщането, който постепенно отшумя. Миналата седмица в петък бяхме на преглед и педи каза, че не наддавал достатъчно бързо- беше 2650 и да му изцеждам кърма да го дохранвам. Аз реших да не го правя та да не се отбие, а започнах да го държа по дълго на гърдата и да го храня по- често- на 2 часа. По принцип предпочитам да е на поискване, но трудно заспива и после още по- трудно се буди и интервалите между кърменията стават много големи... От тогава започна да повръща след всяко хранене по няколко пъти. Вече кърменето се превърна в стрес за мен- за последните два дни няма хранене след което да не е повърнал поне 2-3 пъти... Опитах с наклон на матрака- не помага, пробвах да му дава по- малко време да суче, та да не преяжда- пак си повръща. Оставях го и по- дълго на гърдата, та като повърне поне да му остане нещо в стомахчето... Вече не знам какво да правя.... Не им давам вода, въпреки настояването на педиатъра за вода и захар заради жълтеницата- Божидар все още е много жълт.
Моля ви, дайте ми съвет какво да правя.

# 1
  • Мнения: 2 242
В повечето случаи повръщането е нормално за малките бебета (първите месеци), но за съжаление при моята щерка се случи едно от изключенията – имаше рефлукс. Ето нашата история

Сега като сравнявам с брат й, наистина още в началото е имала проблем – повръщаше по много (петното беше колкото човешка длан), 1-2ч след като се е хранила (вече обработена кърма на парчета). И педито и всички ми казваха, че си има физиологичен рефлукс и просто се чака отвора на стомаха по естествен път да се затвори, и ние чакахме. Лошото беше че малко наддаваше (първите 20дни 120гр) и само с оригване и наклон на креватчето нещата не се оправяха. Кърмех я почасово и криво ляво наваксвахме загубата
На 4 месеца, обаче повърна жълта течност Shocked. Вдигнах патардия на педката да ни праща на гастроентeролог (прочетох че не самото повръщане е проблемно, колкото честото и продължително качване на стомашни сокове и жлъчка по хранопровода). На гастрото я прегледаха на ехограф и там измериха твърде голям отвор – доктора предложи два вида хапчета (май едните вече са забранени понеже са много силни) или Фризовом след всяко хранене.
Много ме беше страх да не се отбие и първоначално давах само сутрин по малко от предписаният Фризовом – имаше ефект, но минимален, и на ехографа се видя че отвора намалява. На втората седмица почнах да давам пак двойно по-малко, но на всяко хранене .... повръщането рязко намаля и след около 2седмици спря!
За мое огромно щастие Зори не се отби, но ми беше намаляла кърмата, та и с това трябваше да се преборя.
Вие още сте много малки, а и до колкото разбирам Божидар повръща веднага след хранене (единият признак на рефлукса е че повръщат доста след кърмене). Вероятно иде реч за естественото за всички ‘изливане’, но за да си спокойна прочети за признаците на рефлукс, консултирай се с лекар и по възможност изчакай нещата да се оправят по естествен начин.

# 2
# 3
  • Мнения: 144
Irka докато четях поста ти и си припомних първите месеци на дъщеря ми, напълно ми е позната тази картинка с повръщането и ужаса, който изпитваш при всяко оригване на детето (за което понякога съм чакала и половин час) и при всяко повръщане. Най-много се вбесявах на лекарката ми която все ми казваше, че било нормално или пък ме питаше "Колко повърна - много ли?" - е как да го измеря, за мен един напълнен лигавник от повърнатото е много, но за нея явно не беше, въпреки че на 3 месеца дъщеря ми се обезводни от повръщане. При нас нещата продължиха до 6 мес., а и малко след това, но дъщеря ми и сега си е с чувствителен стомах и редовно получава колики от храни, които други майки отдавна вече са въвели.
Виждам, че ти си от София/Плевен - и в двата града има добри специалисти и е най-добре да заведеш малкия Божидар да го види специалист, защото ако специалист гастроентеролог ти каже, че всичко е ОК и повръщането е нормалното физиологично повръщане можеш да бъдеш спокойна, но педито гледайки тавана да ти го каже е просто безмислено.
Само мога да ти кажа да не правиш моята грешка и да слушаш педито колко нормално било детето ти да повръща многократно, защото аз я слушах как до края на този, до края на другия месец и т.н. щяло да стихне и така докато станахме почти на 7 месеца  #Cussing out.
Пожелавам ти малките ти съкровища да растат здравички и щастливи и при вас нещата да отшумят наистина бързо.

# 4
  • Мнения: 96
Irka, напълно разбирам как се чувстваш. Моята дъщеря беше същата. Само дето повръщаше не само непосредствено след храненето, но дори и преди следващото хранене. Връщаше кога повече, кога по-малко, но никога на фонтан. И аз опитвах какво ли не. Най-вече помагаше държането на ръце. В момента, в който я оставех, веднага връщаше. Така в държане я откарахме до 5 месеца. Давах и хомеопатично за това. Може би и то помогна. На 5 месеца се оправи. Попитай и ти за хомеопатично. Може да помогне. И не се притеснявай. Знам, очакването всеки път, че този път няма да върне и разочарованието след това е неприятно, но ако бебо наддава и не изглежда това да му се отразява зле, можеш по-спокойно да чакаш да отмине.
Успех!

# 5
  • Мнения: 21
И моя бебо повръща след всяко ядене ,но наддава и изглежда добре.Явно преяжда,доста лакомо суче.

# 6
  • Мнения: 2 829
Побутвам темата, за да я видят повече майки-дано помогнат!

# 7
  • Мнения: 664
Според мен притеснително е не повръщането, а това, че бебето не наддава добре, както е споделила майката.

Дъщеря ми повръщаше след всяко хранене, по няколко пъти, но пък наддаваше повече от добре. Да не те отчайвам, но на нас нищо не помогна, нито съветите за приемане на повече от задното мляко и честото хранене, нито оригването по един час и наклона на матрака. С колко лекарства я налях, като се сетя..имаше един сироп преди хранене и един друг след хранене, гъст и ужасно гаден. Вторият го давах месеци наред и имаше съвьсем слаб ефект, да не кажа никакъв. Израстна проблема късно, някъде след 8 месец.
Дано някоя опитна майка се включи да каже за наддаването обаче!

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
обикновено  това с повръщането е проблем на лакомите бебета. От написаното става ясно, че твоето не е точно такова. newsm78
Защо не го заведете на  гастроентеролог?

# 9
  • Мнения: 1 425
И моя син повръщаше след всяко хранене и то по доста, не наддаваше много и от консултацията ми изписаха това
давах му някъде около два месеца и след това проблема изчезна. Надявам се, че Нестагел се продава вече и в България.

Общи условия

Активация на акаунт