Пролетното тържество!?!

  • 1 567
  • 15
  •   2
Отговори
  • Мнения: 2 792
Днес беше тържеството за Първа Пролет на дечурлигата.Всеки с неговата си група имаше по отделно преставление, реших да го опиша, защото всъщност съм леко разочарована, в последствие заради подмятания на Сашо(мъжа ми) леко бясна Rolling Eyes
 Та така първото тържество беше на 3-4 годишните т.е. групата на Момчил, всичко беше много готино, всеки имаше реплика, сладурите не уважаваха опита да бъдат подредени в стройна редичка, по подобаващ за възрастта им начин, с две думи беше свежарско и раздвижено Laughing  Laughing  Laughing
  после беше групата на Димана, които трябваше да изнасят пиеската "Котаракът с маратонки" Arrow еми точно тя не ми хареса Confused , първо всички деца седяха горе на сцената все едно са изкарани на сила, по време на песните които се пускаха всички блееха на някъде, то на участващите им беше досадно камо ли на родителите Twisted Evil Основните действащи лица, бяха четиримата от групата, които ходят на вокална група, те пееха песните, които между другото бяха основно репертоар на фамилия Тоника, а другите дечурлига блееха на някъде или от време на време се включваха.Диалозите бяха абсърдни, как котаракът с чизми идва в наше времеи вече става с маратонкии после имаше подмятания от рода, че нямат пари за сватбено пътешествие и т.н.(то това показва и от къде беше липсата на ентусиазъм, де).За принцесата бяха избрали супер подходяща песен "Когато сутрин стана, започвам да играя...", не помня на кой беше, но беше вкарана в котекст, че тя не може да бъде домакиня #Shocked и още лафове тип ,засмейте се възрастни, защото ги казват деца.Горе-долу пиеската беше много безславна #Puppy dog .Явно съм перната в устата, защото когато едната от госпожите, когато ме попита как е минало аз и казах, че малко вяли са ми се сторили децата, това беше най-милото, което успях да промъцам след видяното иг-жата видимо се нацупи Shocked
  А избеснях, когато милият ми мъж(син на начална учителка, настояща моя свекърва Mr. Green ), заяви, че съм направила огромна грешка, че съм изказала подобно мнение пред учителка и не съм и уважила труда Imp,според него и да е тъпо нещото, което си видял е по-добре да си замълчиш да не обидиш учителката Imp .
  Еми оплаках се, които му се чете да заповяда Rolling Eyes

# 1
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Уф, Биги.....склонна съм да се съглася с мъжа ти...
Съгласна съм и с теб до някъде...

# 2
  • Мнения: 2 792
Цитат на: Erica
Уф, Биги.....склонна съм да се съглася с мъжа ти....

  Биги ми хареса,  и аз мисля, че можеше да си замълча, та го пускам този пост малко и като публична самокритика Mr. Green

# 3
  • Мнения: 1 278
Според мен пък си постъпила правилно като си казала това, което мислиш, стига да не е било пред децата, разбира се. Тъжно е на пролетно тържество децата да са вяли и да не се забавляват истински. За кого е това тържество всъщност?

Ние също бяхме на пролетно тържество днес, но вместо пиеска, правихме великденски картички, боядисвахме яйца и садихме иглики и теменужки. Беше много забавно и за децата, и за нас - родителите. Възхитих се от факта, колко ефтини бяха материалите всъщност. Всичко на всичко имаше няколко листове бяла и цветна хартия, разрязани на две и прегънати като картички, малки купички с черупки от яйца, житни зърна, слънчогледови семки, царевични зърна и овесени ядки, китка със сухи треви за приготвяне картичките; кухи яйца, забодени на дървени шишчета за скара  Simple Smile (всички бяхме занесли по едно пробито и изсушено яйце); лепило и боички. Материалите бяха разпределни на три маси и такова труд и творчество падна. После посадихме по една иглика и щастливи и доволни си тръгнахме.

# 4
Не съм била учителка и не мога да си представя как нещата стоят от тяхна гледна точка, но пък си мисля, че все пак е необходимо да им се казва истината Rolling Eyes Не е ли по-важно децата да се забавляват. А по разказа на Биги Wink излиза, че и те "броили мухите по тавана" Confused .
На нас специално на 3-4 месеца ни пускат анонимни "тестчета" за да ни питат за мнението ни в общи линии, за развитието на децат, за заниманията които им предлагат, празненствата и т.н. Миналата седмица имаше и генерална проверка от тукашното "Министерство на образованието" Grinning , та една "кака" ни пресрещаше пред вратата на предучилищната и ни правеше кратки "интервюта".От тия техни проучвания после дават цялостна оценка на училището, която изкарват в интернет, и така всеки родител после може да прецени къде той иска детето да учи.....(малко нещо се отклоних - сори Embarassed  Embarassed  Embarassed )
Биги - поне с малчо сте се повеселили. А снимки щракна ли?! Grinning

# 5
  • Мнения: 2 792
Снимчици има, но са на телефона, иначе е записано на касета!
  Всички коментари бяха на четири очи, разбира се Laughing
 На всички дечурлига им казах, че много ми е харесало Wink

# 6
  • Мнения: 3 562
Аз също мисля, че си постъпила правилно Sign Exclamation Сигурна съм, че не само ти мислиш така - според разказаното децата са скучали smile3507

П.П.Днес в парка пролетните пиески се коментираха като предстоящо събитие, а утре (т.е. днес) ще чуем отзивите  Laughing

# 7
  • Мнения: 1 383
Правилно си постъпила. Учителките може и да са вложили много старание, но не са мислили за децата , а за себе си. При нас на коледното тържество се случи следното: Тържеството беше без родители, минало е , по думите на 1-2 родители, които са присъствали, много добре, песни , танци и купон, докато са били там директорката и някакви инспектори. След края на тържеството, дядо Коледа трябвало да мине по групите да раздаде подаръците, но госпожите бързали, казали на децата, че дядо Коледа е оставил чувала и те им раздали подаръците. Синът ми после на всички разказваше чегоспожата му е дала подарък, а не дядо Коледа. На всичкото отгоре не направили снимки на всички деца. Такъв скандал им вдигнах, жалко само, че детето разбра всичко. Не знам дали е имало полза, но мисля, че не трябва да си мълчим. Все пак децата не могат да се защитят сами.

# 8
  • Мнения: 1 250
Права си за себе си,
но мъжа ти е прав за детето ти, защото тези учителки в крайна сметка са по цял ден с детето ти и би било добре да са по-предразположени. Както знаеш нищо човешко не им е чуждо и повечето от тях им е приятно да бъдат ласкани. Даже сами си го просят.

На нашето новогодишно тържество накрая организираха игра по двойки - родител+дете, т.е. детето "на конче" на родителя обикаляше около едни топки на земята. Децата много се забавляваха, а имаше накрая и танци, като родителите бахме порицани за слабото участие.

# 9
  • Мнения: 3 211
Честно да ти кажа и аз бих си казала какво мисля, затова и още като дете и сега като майка не съм много обичана от учителките, но не мога да се въздържа, не мога да бъда лицемерна (не знам за нашето време това положително или отрицателно качество е), дори и да си премълча, то ми е изписано лицето. Ти няма какво да се притесняваш за учителките, лошото е че като не си в добри отношения с тях, те си променят отношението и към детето. Съдя по 1 от г-жите в яслата: невероятно лицемерна жена, доста ми е неприятна, но гледам да съм мила с нея, за да се отнася добре с Габи. И ние днес ще имаме пролетно тържество, ще ви разкажа утре как е минало.

# 10
  • Мнения: 8 769
Моето дете все още не ходи на детска градина, но в подобен случай бих постъпила като big mama, дори доста по-остро бих се изказала. В крайна сметка, си личи кога наистина е положен труд и кога нещо е направено, за да се отбие номера.
Така,че big mama, хич недей да се притесняваш, според мен си посстъпила правилно. newsm10

# 11
  • Мнения: 811
За съжаление това не е проблем във вашата градина, а общ.
Съществува навсякъде в образователната ни система - от яслата до университета / и на докторанските защити го има  Embarassed /. Аз го наричам "Да се покажем"
Целта не е децата да се забавляват или да покажат умения. Ще цитирам цветистия израз на учителката ми по руски език, която винаги получаваше първите места и похвали от инспектори и директор за различни мероприятия: "Не е важно дали знаете, важно е да изглеждате знаещи!"
Най-лошото е, че родителите трудно могат да разчупят изградената схема.

Ще разкажа накратко фрапиращ пример.
Преди няколко години една директорка цели право в десятката. По някаква програма обявява градината за "детско заведение с преоритетно изучаване на изкуствата". Амбициозни родители хукват да си записват надарените деца. Още при записването родителите подписват декларация, че няма да възпрепятстват изявите и децата напускат градината само с писмено съгласие от директорката. Чудно!!!
С добра организация и пробивност /директорката е оправна  Bulb / оперетата, която изпълняват децата почти е обиколила страната, спечелиха сума конкурси, май и международно участие имат. Градината получава похвали и грамоти, средства от различни фондове.
Но на каква цена? Децата репетират по няколко часа на ден, години наред едно и също произведение  #Shocked  Подложени на невероятен стрес "да сме съвършени" родители и деца не могат да избягат от порочния кръг. Оплаквания към други инстанции не са довели до нищо, защото всички виждат "блестящите резултати"  #2gunfire

# 12
  • В офиса
  • Мнения: 4 008
Да бе, каквото и да направят да викаме браво и да им се кланяме до земята. От това, което описа, не изглежда учителките да са положили кой знае колко труд. Друг е въпросът дали не е грешка, че си им го изтърсила веднага след тържеството. Ако 1-2 дни след това си бяхте поговорили ей така неангажиращо, можеше да има по-"възпитателен" ефект. Интересно е на колко от родителите им е направило впечатление. Защото има и доста родители, които споделят максимата "не е важно колко знаеш, а колко изглежда, че знаеш". И понеже така е по-лесно и за учителките, нормално е да на се стараят за нещо, което няма да се оцени масово. Има ли практика след тържество родители, учители и деца да продължават купона заедно, или като сърши пиеската - който от където?

# 13
И аз така щях да направя, да си кажа каквото имам да казвам. Но много от учителките се притесняват от това, че родителите ще говорят, че на нищо не са се научили децата и затова всичко е толкова изнасилено. Примерно при нас, утре ще бъде пролетното тържество и учителките много се притесняват дали децата, които са избрали за пиеската ще благоволят да си кажат репликите. От месец насам само това ми повтарят,"накарай го да си каже стихчетата", какво значи да го накарам. Как да го накарам? Ако е на кеф ще ги каже, ако се притесни ще стои и той като пън заедно с останалите деца, каквото и да направи аз ще съм там. Та те са само на 3 години, не са професионални актьори.
 Сега подло го навивам да си каже каквото трябва за да може после като гледаме филмчетата в къщи да има и звук, снимките му да са станали още по хубави. Голям е нарцис, умира да се снима и да си гледа снимките. Още има надежда, пък утре ще споделя впечатления.
А да кажа , че и при нас тържеството за дядо Коледа е било много формално. Минали всички деца през него, раздал им по едно торбе с манджи и толкоз. КОгато коментирахме с учителката,защо няма да има карнавал и въобще нещо по различно от друг път, тя каза ,че много родители се сърдели заради неудобството, че трябвало да мислят с какво да маскират децата.  Умрелящина!

# 14
  • Варна
  • Мнения: 791
Ох ,и аз да се изкажа...Big mama,правилно си постъпила,добре че има такива мами,че ако всички са като мене да си мълчат(е,понякога се иска такт)...
  Какво да ви кажа аз-малко се чувствам засегната,защото от яслата бяхме помолени да си вземем детето на обед утре,защото ще имат тържество,а Стефи,понеже беше болничка и е отсъствала почти месец,да не присъства на тържеството. Sad А аз така обичам малкото такива прояви с родителите на яслата-цяла седмица тече трескава подготовка в яслата за това тържество-на първото пак бяхме болни,сега пак....а детето от тази седмица,милото ми пее за "ентеружка"(сиреч Теменужката).Какво като е малка?Какво като ни е нямало и моето дете няма да рецитира(че тя и не може),нима не може да потропва след другите бебешори и просто да се повеселим.Много ми стана гадно,честно ви казвам,но си премълчах,защото не искам да присъстваме неканени,а после да ни одумват каква съм била,че на кое отгоре искам да присъстваме и пр.
А за Коледното тържество на сина ми на градината-толкова беше разочароеано детето-колко време готвят стихчета,гатанки за Дядо ти Коледа,а накрая НЯМАЛО ВРЕМЕ да си ги кажат-само минал и раздал подаръците,които не им дали да си ги видят,а прибрали веднага торбичките,"вкъщи" да си ги отворят #Shocked Това се случило,понеже групата на Вики беше в карантина и децата не ги събрали с другите в салона,следователно Дядо ти Коледа не му се занимавало отделно с тяхната група да им слуша на децата изпълненията.....Е какво да ви кажа,нямам думи!Е може ли такива хора да се занимават с деца,само да отбиват номера,толкова е гадно!
  Така,че представям си как си се почувствала,big mama,отвратително е да гледаш как понякога нещата не се правят В ИМЕТО НА ДЕЦАТА ,а за себеизтъкване или претупване или не'нам си какво...Срамота!
  Sorry,че така дълго стана,ама много съм развълнувана!  Embarassed Close  Sad

Общи условия

Активация на акаунт