Случвало ли ви се е да викате Неволята?

  • 1 652
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 070
Българската приказка, за която най-често се сещам е Сливи за смет - винаги, когато мета с метла ми изниква в главата. Явно добра промивачка на мозъци.

Но един разговор преди ден-два ме подсети как двамата братя викали Неволята. Видях се с приятелка от детството, която по принцип си имаше леко щурав нрав, но с това, което ми разказа за живота си, откакто не се бяхме виждали, ме разби. Адски талантлив човек, завърши Музикалното училище с цигулка и после Натфиз...но е от тези хора, които се забъркват сами в лоши житейски ситуации, биещ мъж, бедност и т.н.... и въпреки това много харизматична, дано един ден си напише по-добър сценарии и живота  я вкара в по-печеливша роля. Няма да ви споделям подробности.
Та тази жена има дете на почти четири години, което роди в първи курс студентка. В момента си ремонтира къщата сама , да бяхте чули с каква лекота говори за нивелиране на незнам си кво си, лепене на плочки и инсталиране или каквото там се казва на полипропиленови тръби /така ли се пише/....също и на вана.. Сега е решила да си сглобява кухня сама... От тези дето в момента най-много ги правят от пресовано нещо си и на сглобки, които, ако ти ги направят излизат към 1200-2000лв, тя щяла да си ги купи на парче /нямало и 450-500лв да и излезе/, така се продавали в индустриалния квартал и щяла сама да си ги сглабя, както и с всичко останало, което прави - щяла да налучка как става.

Живота /или вие самите/ поставял ли ви е в такива ситуации - битови, на път, екзистенциални...всякакви - дето е трябвало да викате Неволята. То е ясно, че българина много неща прави сам, но все пак - може да се появи някоя интересна историйка, ако не ви мързи да разказвате.

# 1
  • Мнения: 3 521
Целият основен ремонт на апартамента ми в София беше сътворен с 4 ръце - на майка ми и моите...щото винаги е имало мъже на които да се разчита около нас, нали се сещаш? Mr. Green
Защо ли Неволя е от ж.р.? Wink

# 2
  • София
  • Мнения: 15 453
За 25 години в нашия апартамент, майстори са влизали само веднъж - за новата дограма на хола и балкона.А го взехме само по голи панели. Станахме специалисти по всичко, докато го оправим.

# 3
  • Мнения: 2 070
Абе не става дума за лепене на тапети или минаване с вар или латекс, а за къртене, шпакловане, инсталиране на разни неща.., слагане на плочки...
Аз май само съм участвала с лепене на тапети или латекс, с пренареждане сама на цялата стая - легла, гардероби...ама това не че няма кой да помогне , а защото ми щукнало, че искам промяна. и съм увивала там една тръба на  течаща пералня с  едни калчища...

# 4
  • Мнения: 3 521
а за къртене, шпакловане, инсталиране на разни неща.., слагане на плочки...


....и санитария, и смяна на тръби, радиатори, и съответното изпразване и пълнене на абонатната станция, и нови контакти си изкарах, където ми е удобно, че старите бяха по невъзможни места...а и балконската изолация аз я правих - с мрежа и японска мазилка...само си прежалваш маникюрите и стават кукленски нещата Laughing

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Случвало ми се е, разбира се. Всяка жена, чийто мъж почти нон-стоп е къде ли не, само не и вкъщи, умее да прави спешни ремонти Laughing Сега, под спешни ремонти аз разбирам да оправиш течащо казанче, шуртящ кран, да си отпушиш канал, да смениш бушон и т.н. Сглабянето на кухни, шпакловането и смяната на тръбите не е викане на неволята, ами не знам какво е Rolling Eyes Приятелката ти или е много зле с парите и е отчаяна, или е твърде самонадеяна, че може всичко сама или е откровено луда. Никой не може да ме убеди, че човек, който не е проектант, може да начертае, оразмери и сглоби сам цяла кухня, че човек, който никога не е хващал гумената шпакла може да направи една стена джам или ай стига бе, крехко девойче ще ми разбива с къратча, ще мести тръби, после ще маже отгоре ooooh! Не го врявам аз това. Ако наистина го прави сама, вероятно е толкова некачествено, че после още по-солено ще й излезне.
П.С. Коя е таз девойка бе, не мога да се сетя за цигуларка newsm78 ако я познавам, дай на лични Laughing

# 6
  • София
  • Мнения: 15 453
Точно де - в банята слагахме вана, мивка, тоалетна, плочки.Преместихме малката тоалетна в килера зад входната врата и направихме перално помещение в предишната.Гардероби в коридора и всички шкафове в кухнята, пералното,в малката тоалетна, на балкона ги прави сам мъжа ми, който беше военен.Шпакловката на целия апартамент е негово дело. Бои, латекси и тапети,стенни облицовки, подови настилки правех аз. Даже леглото на сина е направено от мъжа ми.Когато взехме жилището беше ново по панели, със светещи процепи между тях, през които се виждаше слънцето.Не говоря само за обзавеждането, но за правенето на жилището обитаемо.

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
а за къртене, шпакловане, инсталиране на разни неща.., слагане на плочки...


....и санитария, и смяна на тръби, радиатори, и съответното изпразване и пълнене на абонатната станция, и нови контакти си изкарах, където ми е удобно, че старите бяха по невъзможни места...а и балконската изолация аз я правих - с мрежа и японска мазилка...само си прежалваш маникюрите и стават кукленски нещата Laughing
Ти напраааво ме утрепа Shocked Боже, какви хора имало ooooh!

# 8
  • Мнения: 7 914
Тя (неволята де) ме научи да готвя Crazy.. и не само...ама това ме научи за година от нулата Mr. Green

# 9
  • Мнения: 193
Имах, значи, една приятелка, живееха двете със сестра й и децата.
И реших паркет да си слагат. Сами.
Отидоха да вземат от някакъв приятел едно канго - аз гледам децата.
Малкото беше на 1,6 някъде. Пита ме: мама? Отговарям - мама отиде за канго #Crazy. Детето прие таз работа, кво да прави, заигра се и повтаря: мама - канго. Канго - мама.
Ей такива работи.

Започнаха да къртят.
Те и двете едни клечавииииии.... издържаха седмица май. Откъртили бяха четвърт хол. И се предадоха. Извикаха един кангист.
Пристига кангиста - не човек, а канара. Гардероб.
Фаща кангото и почва да кърти. С една ръка.
Бръм, бръм, бръм - адски шумно, за около два часа откърти всичко.

По едно време сестрата на приятелката ми отива при него, поглежда професионално и пита: "Аааа, ти така къртиш значи. С една ръка. Пък аз хващам кангото с две и заставам ето така..."
Човекът я гледа, като че ли е луда.
Наполовина му е тя - и на широчина, и на височина!
 Joy Joy Joy

Отдавна не се бях сещала за тая история - как седи дребничката ми приятелка до огромния кангист и му разправя врели  - некипели. И той как я гледа. Мисля, че въобще не разбра за какво му говори.

Те после си сложиха паркета, де.
Сами май.

"Неволята" е в женски род, вярно.
Не ще да е случайно.

# 10
  • Мнения: 3 423
Това с кухните не е никакъв проблем и
едва ли въпросът опира до неволята.
Или имаш сръчни ръце и го можеш, или
са ти завряни в задника да не измръзнат.
Познавам мъже, които не могат един нищо
и никакъв балатум да отрежат, камо ли пък
кухня да сглобят или да полеят цветя. Виж
само в Дом и семейство какви герои се описват.

Никога не съм викала неволята.
Което мога, правя, което не мога,
не се натискам, имам идеи кой може.

# 11
  • Мнения: 2 070
Не я познаваш. И е доста дребничка на ръст, ако я види човек не може да си представи, че би вършила такива неща. Живее в къща с двор, може да си позволи всякакви експерименти.

Нито с бушони, нито с мивки ще се оправя, ще викам някой Неволчо да ми ги оправи по-скоро. Поне познати бол.

# 12
  • Мнения: 1 134
Не. Викам само Волята и майстори от мъжки пол.  Laughing На друго не вярвам, да ме прощавате.

# 13
  • Мнения: 3 521
Ти напраааво ме утрепа Shocked Боже, какви хора имало ooooh!

 Embarassed...обаче си признавам, че съм проектант и първата ми работа беше във фирма за довършителни работи - ако не ми беше професия и не бях сигурна какви ги върша и аз щях да викам баткото с кангото Laughing

# 14
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Неволята ми е първа дружка. Често се е налагало да я викам. Хем съм доста смотана и срамежлива, ама като няма накъде - с неволята под ръчица, с Бога напред. Grinning
П.П.Виж, ремонт не съм правила. Но ако се наложи, ще правя и това.

Общи условия

Активация на акаунт