относно витамин D

  • 2 521
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 303
Само директното огряване на кожата от слънцето ли доставя витамин Д на организма? През стъкло как действат лъчите?

# 1
  • Мнения: 4 915
И аз това съм се чудела, и си мисля, че и през стъкло действа. Неслучайно правят стъкла с UV ащита - не само за очила,но и за прозорци - нашите у дома са такива...Пък и все на някой му се е случвало да почервенее, ако стои на прозореца в слънчев ден.  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 1 180
Аз съм чела, че слънчевата светлина трябва да е пряка - да не е през стъкло, облак и т.н.

# 3
  • Мнения: 3 200
Цитат на: tanya.d
Аз съм чела, че слънчевата светлина трябва да е пряка - да не е през стъкло, облак и т.н.


И аз така знам

# 4
  • Мнения: 8 451
Действа.За съжаление го изпитах върху бебка след като изгоря точно през стъклото.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Действа и през стъкло, и през облаци.

# 6
  • Мнения: 18 542
Цитат на: emia
Действа.За съжаление го изпитах върху бебка след като изгоря точно през стъклото.

Е как така? Нали само UVA лъчите минават през стъкло, а изгарянията се получават от UVB...или греша?

# 7
Цитат на: kroha
Само директното огряване на кожата от слънцето ли доставя витамин Д на организма? През стъкло как действат лъчите?
ДА  Grinning Обикновенното стъкло /по-малко кварцовото/ поглъща ултравиолетовите лъчи, а именно те са необходими за образуването на Витамин Д. Инфрачервените лъчи са топлинни лъчи и преминават през стъкло /те предизвикват изгарянето на кожата/.  grinning039

# 8
Цитат на: emia
Действа.За съжаление го изпитах върху бебка след като изгоря точно през стъклото.
  Изгоряла е от инфрачервените лъчи  Sad

# 9
Цитат на: Free Soul
И аз това съм се чудела, и си мисля, че и през стъкло действа. Неслучайно правят стъкла с UV ащита - не само за очила,но и за прозорци - нашите у дома са такива...Пък и все на някой му се е случвало да почервенее, ако стои на прозореца в слънчев ден.  Simple Smile
 Защитата на очите се прави, защото ултравиолетовите очи са вредни за очите.

# 10
  • Мнения: 3 200
Цитат на: Anonymous
Цитат на: emia
Действа.За съжаление го изпитах върху бебка след като изгоря точно през стъклото.
  Изгоряла е от инфрачервените лъчи  Sad


А те ли са тези, които достявят витамин Д?

# 11
  • Мнения: 18 542
Цитат на: evpraksia
А те ли са тези, които достявят витамин Д?

Те не доставят витамина, а под тяхного въздействие организмът сам го образува.

# 12
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Цитат на: cheta
Цитат на: evpraksia
А те ли са тези, които достявят витамин Д?

Те не доставят витамина, а под тяхного въздействие организмът сам го образува.

Точно така  Simple Smile . Затова разходките са важни, не е нужно да се излага бебчето директво под слънцето...

# 13
Цитат на: evpraksia
Цитат на: Anonymous
Цитат на: emia
Действа.За съжаление го изпитах върху бебка след като изгоря точно през стъклото.
  Изгоряла е от инфрачервените лъчи  Sad


А те ли са тези, които достявят витамин Д?
 Слънцето "изпраща" ултравиолетови лъчи /с тяхна помощ се образува вит. Д/, инфрачервени лъчи /топлинните/ и видими лъчи /тези, които ние виждаме кото светлина/ Grinning

# 14
  • Мнения: 6 315
И аз така знам като госта Simple Smile. В университета, например, трябваше да гледаме разни неща на УВ лампа и аз си гледах с моите цайси, докато другите си слагаха очила с обикновено стъкло.

Така че за да се образува витамин Д трябва дечковците да бъдат изложени на пряка слънчева светлина.

Общи условия

Активация на акаунт