Как се изибрат кумове?

  • 8 076
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 447
Вие как избрахте вашите?

Много се чудя, и не знам трябва ли по някакви критерии да ги избера? newsm78

Коя да ми е кумата? А кумът? Какви хора трябва да бъдат?

Нямам си никаква идея....  Thinking

Каква е ролята на кума и кумата като цяло? Защо са те, не от гледна точка на свидетели в гражданското, ами като духовни напътственици ли...що ли?
Някой булки канятнай-добрата си приятелка за кума, мъжете, най-добрите си пиятели....

И се чудих, едно време, като са се женили наще пра-пра баби... с ония красивите селски сватби, когато булката не е била в бяло, когато се е пиела благата ракийка(днес не знам дали някой вече вее бялото знаме с червената точка Whistling), кумове имАло ли е?

 Hug

 

# 1
  • Мнения: 191
Нашите са най-близките ни приятели,те нямат брак,но това не им попречи да бъдат СУПЕР ГОТИни кумове(все пак си живеят заедно).Няма някакъв критерии,чувала съм,че трябва да са с брак, това -онова,ама ние не сме се съветвали с тези работи.За нас най-важното беше да са наши близки,с които с удоволствие ще споделяме празниците и проблемите и които ще обичат истински децата ни.Така и стана освен достойни кумове са и 2ри родители за нашето дете  Hug Затова си изберете хора,с които знаете,че няма да изгубите връзка,хора ,на които държите и ,които държат на Вас! Целувки и щастлив сватбен ден и семеен живот!

А едно време не знам да е имало кумове,но със сигурност е имало чудесни български сватби  Peace

# 2
  • Мнения: 4 733
Трябва да са хора, с които сте близки.  На сватбата ни се оставих да ни стоварят някакви техни роднини и това беше, нито се чуваме, нито нищо.

# 3
  • Мнения: 22 427
Избират се хора, които харесваш, обичаш, уважаваш.
В днешно време едва ли ще са ти точно духовни и т.н. наставници, но все пак трябва да се чувстваш добре в компанията на тези хора. Както на самата ти сватба, така и след това.
Това че дадени хора са ти станали кумове, не означава че след това трябва да си постоянно с тях и т.н. и да имаш някакви задължения. Всичко си е до вътрешно усещане.

Ролята на тези хора едно време е била доста сериозна, сега е въпрос на разбиране. Могат просто да присъстват на сватбата ви и да се забавляват заедно с вас без да им се вменяват някакви роли и задължения. Това си е въпрос на уговорка.

# 4
  • Мнения: 4 447
Тъй като скоро булка нЕма да ставам, колкто и да ми се иска...  Cry

Спрегнахме си глагола с мъжо... "подписване" само, та нали трябва свидетели да има и аз сериозно се замислих. Все пак кум не може да е кой да е.

 newsm78

# 5
  • Мнения: 1 937
Ролята на тези хора едно време е била доста сериозна, сега е въпрос на разбиране.

Така е. Традицията ни казва, че кумуването се предава от баща на син, т.е. - наследствено. За кум се избира този, който е кръстил младоженеца като дете.

Ние не спазихме традицията. Избрахме близки до сърцата си хора - аз - приятелка, той - приятел. И понеже и двамата бяха разведени, доброжелатели не пропуснаха да отбележат дозата злокобност в този "иначе иначе толкова съдбовен момент".

# 6
  • Мнения: 2 891
Двамата, които ни събраха. С кумата вече имам проблеми, нооо кума е железен  Mr. Green А, нямат нищо общо.

# 7
  • Мнения: 4 447
Ролята на тези хора едно време е била доста сериозна, сега е въпрос на разбиране.

Така е. Традицията ни казва, че кумуването се предава от баща на син, т.е. - наследствено. За кум се избира този, който е кръстил младоженеца като дете.
....

Това е много интересно, но ако съм разбрала правилно, кумът трябва да е този, който е кръстил мъжа ми, така ли? Щото той има кръстница  Whistling , котато обаче е в забвение, никой нищо не знае за нея от години.

# 8
  • Мнения: 4 447
Двамата, които ни събраха. С кумата вече имам проблеми, нооо кума е железен  Mr. Green А, нямат нищо общо.

Нас ни събра.... една приятелка по интернет  Rolling Eyes Mr. Green, която по онова време ми беше една от най-близките. Сега е в Канада.... не сме се виждали от 4-5 години сигурно. Не се и чуваме много.  Отпада, явно....  Crossing Arms

А, и аз съм на мение, че няма нужда кума и кумата да са женени... На едни приятели им кумуваха двама банкери, пък.

# 9
  • Мнения: 7 723
Нашите са общи приятели. Приятелско семейство. Simple Smile

# 10
  • Мнения: 5 393
Аз не съм омъжена, но скоро самите ние ще бъдем кумове. Младоженеца е приятел на мъжа ми от детството, аз също го познавам от доста отдавна.Булката я познавам откакто е заедно с нашия приятел.Та когато ни поканиха за кумове, аз я попитах дали не предпочита кумата и да е някоя нейна приятелка, така както мъжа и си избира за кум най-добрия си приятел.Казах и ,че няма да се разсърдя в никакъв случай.Но те казаха,че искат за кумове семейство, с което им е приятно да общуват, с близки интереси, и т.н.
Та общо взето това може да е добра насока за избор на кумове.Познавам двойки, които по стечение на обстоятелствата не поддържат връзка с кумовете си, което ми се струва странно.

# 11
  • София
  • Мнения: 607
Нашите кумове са моята най-добра приятелка и мъжът й. По стечение на обстоятелствата аз, тя и моят мъж сме учили в един клас в гимназията  Laughing А кумът ми (т.е. мъжът на приятелката ми) е много готин и сладък човек.
И до днес се виждаме, ходим си на гости и изкарваме прекрасни моменти с децата си.

# 12
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Избрахме ги по това колко носят на пиене Mr. GreenДо сега пропуск няма!Страхотни са!

# 13
  • Мнения: 2 070
Нашите са семейство,стана слу4айно ден преди сватбата избраните се скарли и ни се обаждат да ни информират 4е няма да дойдат.Майка ми предложи мнаша роднина да ни кумува.Добре 4е приеха.Те са кръстници и на децата ми

# 14
  • Мнения: 1 937
Ролята на тези хора едно време е била доста сериозна, сега е въпрос на разбиране.

Така е. Традицията ни казва, че кумуването се предава от баща на син, т.е. - наследствено. За кум се избира този, който е кръстил младоженеца като дете.
....

Това е много интересно, но ако съм разбрала правилно, кумът трябва да е този, който е кръстил мъжа ми, така ли?

Да, така е според българската традиция. На много места все още се спазва.

Общи условия

Активация на акаунт