Не „хипотенуза”, братчед... Хипотеза!

  • 66 415
  • 1 749
  •   1
Отговори
  • Мнения: 335
А’ си казал в този форум, че не вярваш в преражданията, а’ авторите на няколкото едноименни теми ще те обявят за жертва на нищожното ти и ограничено човешко съзнание.
Нямал си доказателства за „живота след смъртта”, за скиталчествата на душата от урок на урок в преражданията й на всеки километър?!
Ми малко четеш значи, братчед.
Ей го Майкъл Нютън – обяснил човекът: хипноза - спомени от предишни животи... Да има нещо неясно?! Учените отдавна били претеглили на грамаж, фотографирали и доказали подробно свойствата на човешката душа (особено след смъртта) в няколко бестселъра за практиките на авторите им в  хипнотичната регресия.
Пък Нобеловите награди само на учени с ограничено човешко съзнание раздават, все нещо за математика, физика, биохимия, геномика или други „врели-некипели”...
 
Затова отварям тази тема.
За всеки, който иска да сподели любимата си научна хипотеза за същността на живота, за смисъла от това да мислиш или да вярваш... За феномена „кухи лейки със силиконови цици”... Или друг някой глобален въпрос.
Всичко, що е хипотеза. И научна да е.
Може и лична да е, авторска.

ПП Не започвайте с „кухите лейки” все пак - ще се загуби смисълът.
И пак някой ще разбере "хипотенуза" вместо „хипотеза”.

# 1
  • Мнения: 335


Само за произхода на живота има хипотези поне за няколко теми:
креационизмът - концепцията за целия органичен, неорганичен, материален и нематериален свят, умишлено създадени от свръх-същество, от Бог; панспермията - дошли сме тука като микроорганизми върху метеорит или под натиска на светлината и още се чудим защо изобщо ни е трябвало да го правим... 

Божествено творение, еволюирала мазна капка, халюцинация на друсано по-висше съзнание, компютърна симулация, нули и единички от ПиСи-то на свръх-разум някакъв, джагите на извънземни, блъскащи за отмора  в инопланетянски клуб...

Коя е вашата хипотеза?

А любима хипотеза за нещо друго?
Че Вселената все пак е плоска?
Че тя се разширява и свива на етапи и това се повтаря безкрайно, а началото не е дадено от Големия взрив?
Че ни чака еволюционно оглупяване?
Че непорочното зачатие е напълно възможно -   вчера-онзи ден учените доказаха за женските акули например, рибата-чук - можела го чрез партеногенеза („девствено размножаване”), т.е. чрез спонтанно развитие на яйцеклетка в зародиш без да е нужно да е оплодена от сперматозоид...

Кажете. Ама и доказвайте (може и чрез отпратки към научни сайтове). По хипотезите ще се познаем.

# 2
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
http://www.rol.ru/news/misc/spacenews/07/08/17_001.htm

Малко доказателства за транспермията.

# 3
  • Мнения: 335
Здравей, Labrador.
Това ли е твоята любима хипотеза?

"...Спомняте ли си филма " Allegro Non Troppo "? Там има хубава илюстрация на теорията на панспермията. За по-младите - пояснявам: На безлюдна планета каца космически кораб и един лекомислен космонавт мята бутилка Кока-Кола. Корабът излита, а след време от недопитото от бутилката се развива закачлива амеба и така цялата еволюция под звуците на болерото на Равел. Може да заредите около 200 - килобайтов анимиран GIF с кадри от филма, ако натиснете..."

тук: http://bioxaoc.uni.cc/
Отивате на "Теория за панспермията", отваряте с "Още..." и натискате на картинката вдясно.



# 4
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За да се запиша ще дам само кратко свое тълкувание:
Не съм учен за да изложа своята хипотеза както трябва, но съм ЗА научните обяснения на всичко случващо се в живота ни.
Не вярвам в бог, прераждане, свръхестествени сили. Вярвам, че всичко си има обяснение и то нормално, но не всяко обяснение все още е стигнало до моята главица, която не е съвсем празна, нищо, че е почти руса.

# 5
  • Мнения: 335
... Вярвам, че всичко си има обяснение...


Опитай все пак със своето.

Това явно е писано за теб:

"...Естествено, има големи пропуски в нашите знания, които запълваме с разсъждения, а те могат и да са погрешни - все пак не можем да се върнем в миналото и да видим с очите си тези уникални молекулярни събития, станали преди милиарди години.

Впрочем никой уважаващ себе си учен не се изказва по въпросите за произхода на живота, защото може да се окаже некомпетентен. Такива явления, като Живота и Разума, са все още уникални, графика не се създава по една точка и затова тази тема става територия на философията, богословието, научната фантастика. Руският генетик Н.В. Тимофеев-Ресовский, например, на всички въпроси за произхода на живота отговарял: "Аз тогава бях много малък, и затова нищо не помня. Попитайте по-добре академик Опарин..." . Но ние нямаме такива скрупули и няма да разчитаме на "искрата божия", докато не изчерпим възможностите на естествознанието..."


(вече цитирах сайта)

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ще опитам, но ще изчакам да видя, накъде ще тръгне темата и по-късно да се включа с коментар и мнение.
Да, хареса ми цитатът.

# 7
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Транспермията сякаш за сега ми е фаворит, тъй като според мен живота във вселената не се ограничава само със земята. И тъй като нашата система не е първа младост, а е резултат от смърта на друга звезда би следвало ние да не сме изключение. Не виждам защо една комета с диаметър 200-300 км да не донесе достатъчно вода и бактерии на земята. Както е дошло и желязното ядро ...

Сега ще правят опит с който ще се опитат да докажат, че това е възможно, като пуснат един камък от космоса и ще проверят да ли са живи още бактериите в него (според мен би трябвало да пробват с някой по-голям камък 5-6м в диметър иначе има риска да прегрее и опита да се счита за провален).....

# 8
  • Мнения: 335
Транспермията сякаш за сега ми е фаворит...

Ти не каза ли на друго място, че вярваш в Бог?

# 9
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
http://www.membrana.ru/articles/global/2007/08/17/232600.html

а ето тук, се говори за спирали от неживи вещества, които обменят информация ... и се повдига главния въпрос
КАКВО Е ТОВА ЖИВОТ?

п.с. и защо транспермията да изключва бог?

# 10
  • Мнения: 335
п.с. и защо транспермията да изключва бог?

Защото, като е Бог, има и по-лесни начини. Нали Той може всичко.

(Защо не опиташ преди отпратките да казваш с две думи най-главното за публикацията. Аз разбирам и даже много харесвам руския, но все пак по една кратичка анотация със свои думи, а? И после отпратката - ще е супер. Плеазе...)

# 11
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Транспермията сякаш за сега ми е фаворит, тъй като според мен живота във вселената не се ограничава само със земята. И тъй като нашата система не е първа младост, а е резултат от смърта на друга звезда би следвало ние да не сме изключение. Не виждам защо една комета с диаметър 200-300 км да не донесе достатъчно вода и бактерии на земята. Както е дошло и желязното ядро ...

Тази хипотенуза (или хипотеза се казваше...) звучи интригуващо, но не дава отговор защо все пак ни има и как сме се появили (нейде из Космоса) Rolling Eyes Основният въпрос остава Thinking

# 12
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Бог може всичко, но не иска, а защо .... трябва него да питаш.
Също така за ГОЛЕМИЯ ВЪПРОС за смисъла на живота също него трябва да питаме ... няма кой да ти даде точен отговор тук ... а и на около.

за следващите линкове ще дава повече информация.  bouquet

# 13
  • Мнения: 335
Да не забравя!

Тук може спокойно да допуснете, че ако сънуваш свой починал близък, не е задължително да вярваш, че неговата душа така контактува с твоята.
Може да вярвате, че сънищата ни са продукт единствено на нашето съзнание.
Не се притеснявайте - скептиците ще ви изслушат, никак не са агресивни, докато търсят доказателства.

# 14
  • Мнения: 6 167
Пък Нобеловите награди само на учени с ограничено човешко съзнание раздават, все нещо за математика, физика, биохимия, геномика или други „врели-некипели”...


 Mr. Green

нямам собствена научна хипотеза, защото съм куха курабия.
имам фантазии по някои теми, които не са хипотези, защото не съм се задълбочавала в прилагане на научен подход. предимно някакви мои си теории на конспирацията.
вярвам в материала, изучаван през 11г. училище и 5 г университет ( биолог съм по образование).
чужди са ми теми, в които няма емпирични доказателства за дадено твърдение.
да, да, знам че сферата на свръх естествените предположения  е по-удобна, отколкото да си седнеш на гъза и да прочетеш малко биохимия, например, или органична химия,  за  да разбереш, че живота  на таз планета не може да се крепи на друга, освен въглеродна основа.

Общи условия

Активация на акаунт